choresterol

Cholesterol jest to substancja lipidowa, która podobna jest do tłuszczu. Wytwarzana jest ona fizjologicznie przez organizm. Znajduje się w krwiobiegu oraz komórkach ciała. Organizm wytwarza cały cholesterol, którego potrzebuje i wykorzystuje do podtrzymania prawidłowego funkcjonowania. Co więcej pomagał w tworzeniu nowych komórek, niektórych hormonów oraz substancji wspomagających trawienie pokarmu. Czym dokładnie jest cholesterol? Czym grozi jego wysoki poziom w organizmie? Jak obniżyć? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/cholesterol-rola-w-organizmie-przyczyny-i-konsekwencje-nadmiaru/ 

Cholesterol – czym dokładnie jest? 

Cholesterol przenoszony jest do i z komórek. Właśnie w ten sposób wyróżniamy jego dwa rodzaje. Cholesterol związane z nimi po preparatami o niskiej gęstości LDL, bardzo często jest nazywany złym cholesterolem. Wysoki poziom takiego cholesterolu zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy i powikłań. Dlatego Jednym z elementów profilaktyki chorób serca jest normalizacja poziomu cholesterolu LDL. 

Wysoki poziom cholesterolu we krwi – czym grozi i co go powoduje? 

Kiedy mamy za dużo cholesterolu we krwi, możemy łączyć się z tłuszczami i innymi substancjami, które gromadzą się we wnętrzu ścian tętnic, tworzą z grubą i twardą blaszkę miażdżycową. Światło tętnicy w konsekwencji jest zwężone lub zamyka się, a więc zmniejsza się przepływ krwi. Jeżeli na rosła płytka miażdżycowa pęknie, w takim miejscu może powstać skrzep krwi lub kawałek blaszki może odłamać się i przemieścić się do krwiobiegu. Ta druga opcja może doprowadzić do zawału serca lub udaru. 

Przyczyny wysokiego poziomu cholesterolu we krwi 

Przyczynami wysokiego poziomu cholesterolu we krwi są czynniki takie jak: 

  • niskie spożycie żywności zawierającej zdrowe tłuszcze
  • wysokie spożycie żywności zawierające niezdrowe tłuszcze cholesterol żywności
  • niskie spożycie żywności zawierającej błonnik
  • predyspozycji rodzinne 

W jaki sposób mierzyć cholesterol? 

Sporo osób z wysokim poziomem cholesterolu czuję się bardzo dobrze i często nie posiada żadnych objawów. Najlepszym sposobem, żeby dowiedzieć się, jaki jest poziom cholesterolu, jest wykonanie badań krwi. 

Normy ogólne cholesterolu całkowitego znajdują się w granicy poniżej 200 mg/dl, cholesterolu HDL powyżej 35 mg/dl, a LDL poniżej 115 mg/dl. Należy pamiętać, że te normy są ogólne, a ich właściwa interpretacja jest możliwa jedynie przez lekarza w oparciu o oszacowanie innych czynników ryzyka chorób serca. 

Cholesterol – jak go obniżyć? 

Przywrócenie prawidłowego cholesterolu we krwi jest konieczny przez zmodyfikowanie modelu żywienia, ze szczególnym naciskiem na ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans, z jednoczesnym zwiększeniem podaży nienasyconych kwasów tłuszczowych. Czasami konieczne jest też stosowanie leków obniżających poziom cholesterolu. 

Zobacz też: http://www.cristals.pl/napoje-energetyczne-dlaczego-warto-ich-unikac/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here