Co to jest zwyrodnienie plamki żółtej

Zwyrodnienie plamki żółtej to choroba oczu określana również jako AMD, czyli Age-related macular degeneration. Schorzenie to związane jest z wiekiem, występuje bowiem zazwyczaj po ukończeniu 50. roku życia. Plamka żółta oka – centralna część siatkówki odpowiadająca za wyraźne widzenie bez zniekształceń, pisanie, czytanie czy postrzeganie kolorów – zostaje uszkodzona, na skutek czego chory zaczyna stopniowo widzieć coraz gorzej. Jakie są objawy zwyrodnienia plamki żółtej, które powinny skłonić chorego do wizyty u okulisty – oto najważniejsze informacje, które przygotowaliśmy z marką Acuvue: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/zwyrodnienie-plamki-zoltej

Objawy zwyrodnienia plamki żółtej

Schorzenie to początkowo powoduje niewielki dyskomfort odczuwany tylko w niektórych sytuacjach przez osoby dotknięte zwyrodnieniem plamki żółtej. Z czasem jednak problemy stają się poważniejsze. Warto więc udać się do okulisty, jeśli zauważamy:
– pogorszenie widzenia po zmroku,
– brak możliwości wyraźnego widzenia z bliska,
– trudności z widzeniem przy czynnościach takich, jak czytanie i pisanie,
– wrażenie falowania linii prostych,
– pojawienie się ciemnej plamy w polu widzenia.

Przyczyny występowania zwyrodnienia plamki żółtej

Przyczyny powodujące to schorzenie są jeszcze badane. Choroba ta bowiem została zdiagnozowana stosunkowo niedawno i nadal trwają poszukiwania możliwości jej leczenia. Wśród obserwowanych czynników, które mogą mieć wpływ na pojawienie się zwyrodnienia plamki żółtej są:
– otyłość,
– palenie papierosów,
– nadciśnienie tętnicze,
– zaawansowany wiek,
– cukrzyca.

Choroba ta dotyka również częściej kobiet o jasnoniebieskich tęczówkach.

Leczenie zwyrodnienia plamki żółtej

Sposób leczenia zwyrodnienia plamki żółtej zależy od postaci, jaką przybiera ta choroba: suchej lub wysiękowej. Wysiękowe zwyrodnienie plamki żółtej polega na powstawaniu nieprawidłowych naczyń krwionośnych pod siatkówką oka, z których sączy się płyn. Mogą występować także wylewy krwi. W tym przypadku stosuje się leki wprowadzane do wnętrza gałki ocznej zastrzykami doszlistkowymi wykonywanymi przy znieczuleniu miejscowym. To jedyny sposób leczenia, który opóźnia proces utraty wzroku. Zwyrodnienie może również przybierać formę suchą, w której w siatkówce gromadzą się złogi przemiany materii. Może ona poprzedzać postać wysiękową zwyrodnienia, choć jest mniej groźna i czasem nie dochodzi do pogorszenia widzenia. Istotne jest także wspieranie leczenia zwyrodnienia plamki żółtej odpowiednią dietą: opartą na nietłustych i nieprzetworzonych produktach.

Więcej informacji dotyczących zwyrodnienia plamki żółtej oraz innych chorób oczu możecie Państwo znaleźć na stronach marki Acuvue.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here