Astygmatyzm to jedna z najczęściej występujących wad wzroku, która powoduje nieostre i zniekształcone widzenie. Astygmatycy często mają problemy w orientacji przestrzennej, widzą linie proste jako krzywe oraz ich wzrok szybko się męczy, np.: podczas czytania czy pracy z komputerem. Objawy astygmatyzmu to również częste mruganie i łzawienie oczu.

Astygmatyzm – na czym polega wada wzroku?

Niezborność, inaczej astygmatyzm, to wada wzroku, która wynika z nieprawidłowego kształtu rogówki. U astygmatyków przypomina ona kształtem piłkę do rugby, zamiast być idealnie okrągła. W efekcie światło, które dostaje się do wnętrza oka, zamiast ogniskować się w jednym punkcie tworzy linię, co powoduje nieostre widzenie, zarówno w bliska, jak i z daleka. Nieleczony astygmatyzm prowadzi do odczuwania nieprzyjemnych dolegliwości bólowych i znacznie obniża komfort codziennego życia.

Typowe objawy astygmatyzmu

Niska niezborność (do 1 dioptrii) nie wywołuje charakterystycznych symptomów bądź są one prawie niewyczuwalne. Objawy astygmatyzmu średniego i wysokiego to najczęściej: problemy w orientacji przestrzennej w wyniku widzenia rozmytych konturów budynków, widzenie prostych linii jako krzywe oraz szybkie męczenie się wzroku podczas wykonywania czynności, które wymagają jego skupienia, takie jak: czytanie, praca przy komputerze, jazda samochodem. Niezborność może również powodować częste mruganie, łzawienie, pieczenie czy mrużenie oczu, bóle głowy, z kolei u dzieci – nawet niechęć do nauki.

Domowy test na astygmatyzm

Charakterystycznym objawem astygmatyzmu jest także niemożność widzenie jednocześnie ostrych linii poziomych i pionowych. Aby przekonać się czy problemy ze wzrokiem spowodowane są niezbornością, można wykonać domowy test, do którego potrzebne jest lustro astygmatyczne. Jest nim rysunek, który przedstawia kilkadziesiąt równych linii, ułożonych pod różnym kątem, na kształt koła. Zdrowe oczy zobaczą każdą linię jednakowo wyraźnie i równo. W przypadku, gdy niektóre fragmenty koła będą wydawać się grubsze bądź jaśniejsze od pozostałych istnieje podejrzenie astygmatyzmu.

Profesjonalna diagnoza astygmatyzmu tylko w gabinecie okulistycznym

Niezależnie od występujących objawów, które mogą świadczyć o rozwoju niezborności, ostateczną opinię o stanie zdrowia oczu powinien wydać okulista. Tylko na podstawie profesjonalnego badania okulistycznego można określić rodzaj wady wzroku oraz jej natężenie, a tym samym dobrać najbardziej odpowiednią formę jej leczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here