Czynniki reumatoidalne

Element reumatoidalny?

Element reumatoidalny (po angielsku Rheumatoid Factor), to autoprzeciwciało, czyli przeciwciało atakujące własne komórki. Obecność czynnika reumatoidalnego jest dobra w ocenie, gdy mieszka w klasie IgM. W tej klasie immunoglobulin RF występuje niejednokrotnie (blisko 85%). Element RF zdecydowanie rzadziej jest w klasach IgG, IgA lub IgE, w jakich nie ma znaczenia diagnostycznego. Podaje się, iż wyniki badań dosyć powszechnie są fałszywie dodatnie. Na błędny wynik potrafią wpłynąć liczne sczepienia, lipemia, nieprawidłowo wykonane badanie lub pewne środki. W stosunku z powyższym dla pewności poleca się powtórzenie badań.

Wynik analizowania jest ujemny w okresie remisji dolegliwości i w wypadku nieaktywnej formie dolegliwości.

Jakie analizowania zrobić?

Analizowania, jakie należy zrobić przy diagnozowaniu chorób reumatycznych, warto wydać na kilka grup. Jako pierwsze niejednokrotnie wykonywane są analizowania krwi – morfologia, analizowania biochemiczne krwi i analizowania immunologiczne. Kolejnym krokiem jest zlecenie analizowania płynu stawowego. Niezbędne są natomiast wszystkiego typu analizowania obrazowe: rentgen (RTG), ultrasonografia (USG), scyntygrafia (badanie z użyciem izotopów promieniotwórczych), artroskopia (badanie wewnątrz stawu wykonane przy pomocy minikamery), rezonans magnetyczny (MRI) i tomografia komputerowa (TK).

Co oznaczają i na co wskazują czynniki reumatoidalne

  • W doświadczeniach laboratoryjnych w stanach nasilenia przebiegu zapalnego znajduje się podwyższone OB (odczyn Biernackiego) i CRP (reaktywne białko C). Nowymi markerami stanu zapalnego, które nie do tej chwili nie są stosowane w części szpitali są TNF-α (tumor necrosing factor alfa) i IL-6 (interleukina-6). Są wtedy niezwykle czułe markery, których już nieznaczne podwyższenie informuje o stanie zapalnym, więc można je znaczyć jeszcze przed pojawieniem się symptomów stanu zapalnego (zaczerwienienia, bólu, podwyższenia ciepłoty).
  • Także, w morfologii niezwykle powszechnie mówi się niedokrwistość (stopień krwinek czerwonych poniżej normy), nieznaczną leukocytozę (podwyższenie ilości krwinek białych) i zmiany w składzie ilościowym płytek krwi – niejednokrotnie jest toż nadpłytkowość, która po rozpoczęciu leczenia może to ulec przeobrażeniu w małopłytkowość, ze powodu na toksyczne funkcjonowanie preparatów na płytki krwi.
  • W badaniach biochemicznych krwi powszechnie znaczy się tak nazywany element reumatoidalny (RF). Jest to przeciwciało klasy IgM skierowane przeciwko przeciwciałom w klasie IgG. Element tenże jest bardzo dobrym markerem chorób autoimmunizacyjnych, zwłaszcza reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), gdzie występuje u 75% pacjentów. Nieobecność RF jednak nie wyklucza dolegliwości.
  • Innym ciekawym markerem biochemicznym RZS są przeciwciała anty-CCP (przeciwko cyklicznemu cytrulinowanemu peptydowi), które powszechnie są obecne u pacjentów bez czynnika reumatoidalnego, i ich działanie w 98% umożliwia na postawienie diagnozy.

Badanie czynnika reumatoidalnego jest badaniem istotnym. Nie umożliwia dokładnego potwierdzenia istnienia reumatoidalnego zapalenia stawów, natomiast przy jego zdiagnozowaniu, oznaczenie poziomu czynnika reumatoidalnego, umożliwia na oszacowanie aktywności dolegliwości, a również element RF jest w tym wypadku elementem rokowniczym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here