Gdzie warto zamontować czujnik czadu

Sezon jesienno-zimowy, to nie tylko zmiana ubrań na cieplejsze, ale również rozpoczęcie sezonu grzewczego. W związku z tym cyklicznie pojawia się problem zapobiegania negatywnym skutkom nieprawidłowego spalania paliwa grzewczego. Mowa tu o cichym zabójcy, czyli tlenku węgla, inaczej nazywanym czadem. W związku z tym, że jest to gaz bezbarwny oraz bezwonnym, jedynym sposobem na jego szybkie wykrycie jest nabycie oraz prawidłowy montaż czujnika czadu. Urządzenia te oferuje sklep Kalibrujemy.pl.

Gdzie warto zamontować czujnik czadu?

Nie ma jednego idealnego miejsca do montażu czujnika. Wszystko zależne jest od ilości urządzeń stanowiących potencjalne zagrożenie. Najważniejszym kryterium oceny jest prawdopodobieństwo kumulacji tlenku węgla w danej przestrzeni. W mieszkaniach czy domach jest kilka takich miejsc, gdzie najczęściej montowane są kotły czy urządzenia grzewcze. To właśnie tam powinien być zamontowany czujnik czadu.Miejsca, w których występuje największe ryzyko kumulacji czadu:- Łazienka – w niej często montowane są przepływowe podgrzewacze wody oraz piece do ogrzewania mieszkania,- Kuchnia – to przede wszystkim pomieszczenie, w którym znajdują się kuchenki gazowe. W przypadku gdy łazienka jest małych rozmiarów, podgrzewacze do wody lub piece znajdują swoje posadowienie właśnie w kuchni,- Pokój – w mieszkaniach starego typu piecyki pełniąc funkcję rozprowadzającą ciepło (np. piece kaflowe lub tzw. kozy) mieszczą się właśnie w pokojach,- Przydomowe kotłownie – w domkach jednorodzinnych bardzo częstym zjawiskiem są małe pomieszczenia, gdzie umieszczany jest kocioł grzewczy dający ciepło na cały budynek.

Prawidłowe umiejscowienie czujnika w pomieszczeniu.Samo zamontowanie czujnika to jednak nie wszystko. Dla bezpieczeństwa duże znaczenie ma także sposób jego montażu. Czujnik czadu powinien być zamontowany zgodnie z instrukcją producenta. Wtedy łatwiej będzie ustalić ewentualne usterki czy nieprawidłowe działanie urządzenia. Z pozoru jego montaż wygląda dość prosto. Jednak konieczne jest zachowanie kilku zasad, by działał on prawidłowo. Przede wszystkim musi być zachowana odpowiednia odległość. Urządzenie nie może znajdować się zbyt blisko pieca ani zbyt daleko. Optymalna odległość między czujnikiem a piecem mieści się w granicach 1 – 5 m. Czujnik nie powinien również być zamontowany zbyt wysoko. Najlepsze położenie znajduje się na wysokości od 1,5 do 2 m. Ważne jest także, by dzieliło go 30 cm od sufitu. Nie zaleca się także mocowania urządzeń pomiarowych w rogach pomieszczeń, przy oknach czy kratkach wentylacyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here