Kaszel – rodzaje i sposoby leczenia

Kaszel to dolegliwość znana chyba każdemu z nas. Z medycznego punktu widzenia jest to mechanizm obronny organizmu, w praktyce zaś – bardzo nieprzyjemny i męczący objaw. Z pewnością nieraz zastanawiasz się, jakie zażyć środki pomocne kiedy dusi cię kaszel. Sprawa nie jest jednak taka prosta, ponieważ występuje wiele rodzajów tej dolegliwości.

Czym jest kaszel?

O kaszlu mówimy wtedy, gdy dochodzi do bezwarunkowego odruchu w postaci reakcji na podrażnienie zakończeń nerwowych w śluzowce górnych lub dolnych dróg oddechowych. Organizm stara się w ten sposób dokonać oczyszczenia gardła, tchawicy, krtani czy oskrzeli z rozmaitych zanieczyszczeń. Dochodzi wówczas do reakcji i ataku, który przypomina niekiedy duszenie się. Kaszel może być wywołany zarówno podrażnieniem przez jakieś ciało obce (kurz, jedzenie, ślinę, drobny przedmiot, piasek), jak też przez chorobę wirusową bądź bakteryjną. W obu przypadkach dolegliwość ta nie jest zbyt przyjemna, przy czym w momencie infekcji nie ma charakteru jednorazowego napadu, ale utrzymuje się znacznie dłużej i pojawia zwykle z dużą częstotliwością. Konieczne jest wówczas leczenie kaszlu, ponieważ nie zawsze objaw ten jest w stanie ustąpić samoistnie.

Rodzaje kaszlu

Jeśli doszło do ostrej infekcji tchawicy lub zapalenia oskrzeli, mamy do czynienia z kaszlem suchym. Ten sam rodzaj występuje w momencie, gdy gardło zostaje podrażnione przez jedzenie czy ślinę. Z kolei kaszel mokry to taki, w którym dochodzi do charakterystycznego odkrztuszania wydzieliny, zalegającej w drogach oddechowych. Zwykle dzieje się to pod koniec przeziębienia, zapalenia płuc lub oskrzeli, czasem także przy anginie. Niekiedy powstaje problem z oczyszczeniem i wydzielina gromadzi się, a namnażające się bakterie wywołują poważniejszy stan chorego. Warto więc zastosować w porę odpowiednie leki na kaszel, by uniknąć powikłań. Lekarze wymieniają także kilka innych odmian kaszlu: spastyczną (przy silniejszym napięciu mięśni), świszczącą (m.in. przy anginie albo zapaleniu krtani, jak również przy dostaniu się czegoś do gardła), napadową (np. przy krztuścu) i alergiczną (gdy nastąpi kontakt z alergenem, np. sierścią, kurzem, pyłkami).

Środki pomocne kiedy dusi Cię kaszel

Jeśli dolegliwość jest wynikiem choroby, a dodatkowo pojawią się inne objawy (gorączka, bóle gardła i głowy, wymioty), warto pójść do lekarza. Ten zbada i przepisze odpowiednie leki na kaszel. W przypadku wersji suchej nie zawsze jest to konieczne, choć często uciążliwość tej dolegliwości jest tak duża, że staramy się zwalczać duszenie za pomocą syropów, sprayu czy tabletek do ssania. Wskazane jest również nawadnianie się, nawilżanie powietrza w mieszkaniu i stosowanie inhalacji. W mokrym kaszlu z reguły konieczne są preparaty, które hamują produkcję wydzieliny, rozrzedzają ją i przyspieszają odkrztuszanie. Często niezbędna jest nawet antybiotykoterapia. Leczenie kaszlu nie jest potrzebne, gdy odruch ten jest jedynie reakcją na połknięcie czegoś i podrażnienie błony śluzowej. W takim wypadku wystarczy napić się wody i przeczekać chwilę – dolegliwość powinna ustąpić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here