Pranie firan i zasłon

Tiulowe, jedwabne czy żakardowe — ilość materiałów, z których mogą zostać uszyte zasłony oraz firany przyprawia o zawrót głowy. Jeszcze więcej problemów może jednak sprawić nam sposób ich czyszczenia. Jak poprawnie wyprać firany i zasłony? Sprawdźmy!

Wielu z nas unika prania firanek w pralce w obawie przed ich zniszczeniem. Zwłaszcza te wykonane z delikatnych tkanin, staramy się czyścić ręcznie, co bywa czasochłonne i męczące. Jak znaleźć złoty środek? W artykule podpowiadamy, o czym warto pamiętać, aby pranie dekoracji okiennych stanowiło jedynie formalność, a nie wyzwanie.

Namaczanie, czyli pierwszy krok podczas prania firanek

Firanki, zwłaszcza te wykonane z żakardu, warto namoczyć przed właściwym praniem. Pomoże nam to w pozbyciu się kurzu, dymu papierosowego czy też tłuszczu kuchennego osadzonego na tkaninie. Na szczęście samo namaczanie nie powinno sprawić problemów.

Firanki wystarczy włożyć na kilka godzin do dużej miski lub wanny wypełnionej letnią wodą. Taka „kąpiel” rozpuści część zabrudzeń i wypłucze kurz. Jeśli mamy do czynienia z pożółkłą firaną, wystarczy dodać do wody odrobinę sody oczyszczonej (ok. 50 dag na 10 litrów wody) oraz dwie łyżki płynu do mycia naczyń.

Poszarzałe zasłonki odzyskają dawny kolor, jeśli namoczymy je w wodzie z odrobiną soli kuchennej (dodanej w takiej samej proporcji jak w przypadku sody). Kremową tkaninę, która nieco wyblakła, możemy wymoczyć w wodzie z dodatkiem naparu z mocnej, czarnej herbaty. W tym wypadku wystarczy ok. 6 łyżek kuchennych. Pamiętajmy również o tym, aby firanek w tym kolorze nie moczyć w wodzie z dodatkiem sody lub soli, ponieważ sprawią, że materiał wypłowieje jeszcze bardziej.

Jak wyprać firanki w pralce, aby nie uszkodzić tkaniny?

Nie ma co się oszukiwać, że pranie ręczne jest lepsze niż to z wykorzystaniem pralki. Ubrania, które jeszcze do niedawna mogły być jedynie czyszczone chemicznie, aktualnie możemy po prostu włożyć do bębna i nastawić odpowiedni program. Podobnie jest z firanami, które przed włożeniem do pralki, wymagają specjalnego traktowania.

Jak wyprać firanki w pralce? Najlepiej, jeśli nasz sprzęt został wyposażony w program, który nazywa się „pranie firanek”. Jeśli nie, to wystarczy wybrać opcję prania ręcznego i upewnić się, że temperatura wody osiągnie nie więcej niż 30 stopni. Do prania warto użyć sprawdzonego detergentu, a jeśli tkanina jest kolorowa lub posiada aplikacje, zrezygnujmy z proszku na rzecz płynu lub kapsułek do prania. Zanim jednak zdecydujemy się włączyć pralkę, zapoznajmy się z zaleceniami producenta umieszczonymi na metce.

Jak wybielić firanki?

Pożółkłe od tłuszczu czy dymu papierosowego firanki to niestety często spotykany widok. Nawet jeśli wydaje nam się, że problem nas nie dotyczy, po wypraniu nierzadko okazuje się, że zapomnieliśmy jaki kolor miała nasza dekoracja w dniu zakupu. Jak sobie z tym poradzić? Warto zacząć od porządnego namaczania w roztworze z soli kuchennej czy sody oczyszczonej.

Jeśli jednak nie mamy pod ręką żadnego z tych kuchennych produktów, możemy sięgnąć po sok z cytryny lub ocet, który dodatkowo zapobiegnie elektryzowaniu się materiału. Jeśli zdecydujemy się na sok, to jego aromat pomoże nam pozbyć się nieprzyjemnego zapachu dymu papierosowego czy zanieczyszczeń pochodzących z ulicy. Śnieżnobiałe firanki prezentują się niezwykle elegancko, dlatego do czyszczenia warto wybierać odpowiednie proszki lub płyny, które mają działanie wybielające.

Prawidłowe suszenie firan

Sprawdzona metoda naszych babć polegała na zawieszeniu mokrej firany na karnisz. Ta pod wpływem ciężaru samodzielnie się prostowała, efektem czego była czysta i wyprasowana tkanina. Aktualnie w wielu domach nadal stosowana jest ta metoda, chociaż nierzadko decydujemy się rozwieszać wyprany materiał na suszarce. Jeśli jednak wybraliśmy ten sposób suszenia, pamiętajmy, aby złożyć firankę na najmniejszą możliwą liczbę warstw. To nie tylko przyspieszy samo suszenie, ale też zminimalizuje liczbę zagnieceń.

Jak prać i suszyć zasłony?

Istotne w kontekście dbania o zasłony jest postępowanie zgodnie ze wskazówkami producenta. Każdy materiał wymaga innego sposobu pielęgnacji i właściwych środków czyszczących. Pamiętajmy również o odpowiednim przygotowaniu zasłony do prania oraz kilkugodzinnym namoczeniu.

Z tkaniny przeznaczonej do prania powinniśmy wyjąć różnego typu usztywnienia czy profile obciążające i dodatkowe elementy. Warto na chwilę przed włożeniem firany do pralki, pozbyć się także innych aplikacji, które mogłyby uszkodzić materiał podczas prania. Ozdobne koraliki czy guziki zabezpieczmy woreczkiem do prania wykonanym ze specjalnej siateczki. Można też włożyć zasłonkę do poszewki na poduszkę zapinanej na zamek czy guziki.

Niestety nie wszystkie tkaniny będą nadawały się do tego, aby prać je w domu. Welury, aksamity oraz tzw. tkaniny pluszowe, warto oddać do pralni chemicznej ze względu na ich strukturę oraz ciężar, który osiągają po namoczeniu. Pod żadnym pozorem nie wkładajmy też czystej firanki do suszarki bębnowej. Ta może uszkodzić delikatną strukturę tkaniny.

Pielęgnacja zasłon i firan może być nieco czasochłonna. Na szczęście, jeśli nie zauważymy żadnych widocznych plam, możemy wyczyścić firanki raz na kwartał lub nawet rzadziej, w zależności od częstotliwości mycia samych okien. Te z pewnością będą prezentować się znacznie lepiej w zestawieniu z czystymi osłonami.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, marki produkującej wysokiej jakości rolety i inne osłony okienne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here