Rekuperacja

Jeśli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego, to zapewne przygotowujesz się już do sezonu grzewczego. Jaką rolę w ogrzewaniu domu odgrywa rekuperacja?

W budownictwie mieszkaniowym powszechnie wykorzystuje się najróżniejsze metody pozwalające optymalizować koszty związane z utrzymaniem domu. Do najistotniejszych wydatków należą niewątpliwie te związane z ogrzewaniem budynku w sezonie grzewczym. Z tego względu wielu właścicieli domów systematycznie inwestuje w rozwiązania energooszczędne.

Rekuperacja – oszczędne ogrzewanie mieszkania

System rekuperacji pozwala na oszczędne ogrzewanie budynku. Sprawnie działająca instalacja tego typu znacząco obniża zapotrzebowanie energetyczne domu. A przecież każdemu zależy na tym, by wydawać jak najmniej. Jak działa rekuperacja w domach jednorodzinnych?

Rekuperacja jest to system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. W przeciwieństwie do typowych instalacji wentylacyjnych, rekuperacja od Taniereku pozwala na odzysk energii cieplnej zmagazynowanej w wytłaczanym z domu powietrzu. Cały proces odzysku odbywa się w specjalnych powietrznych wymiennikach ciepła, gdzie odzyskuje się nawet 90% takiej energii. A ponieważ wentylacja wymusza ciągłą cyrkulację powietrza, straty, które są generowane przez tradycyjne systemy można liczyć w tysiącach złotych. Na stronach internetowych dystrybutorów oraz producentów rekuperacji można przeczytać, że dzięki tym systemom możliwe jest obniżenie rachunków za ogrzewanie nawet o połowę. Przy obecnych cenach węgla czy gazu ziemnego, może to oznaczać spore oszczędności. Łatwo to można wyliczyć. Jeśli w trakcie sezonu grzewczego na ogrzanie budynku zużywane były do tej pory 3 tony węgla, to obecnie oznacza to całkowity koszt na poziomie nawet 8 lub 9 tys. złotych. Ograniczenie spalania opału o 50% powinno wygenerować oszczędności rzędu kilku tysięcy. I to tylko podczas jednego sezonu grzewczego! A przecież nie wiemy, czy przypadkiem w kolejnych sezonach grzewczych nie będziemy mieli do czynienia z kolejnymi podwyżkami cen surowców energetycznych. Warto zauważyć, że inwestycja w rekuperację, to nie tylko ograniczenie kosztów ogrzewania, lecz również zmniejszenie zależności od dostaw paliwa do zasilania instalacji grzewczej – po prostu potrzebujemy go mniej. Najlepsze efekty uzyskuje się, gdy system rekuperacji jest zamontowany w domu, do którego ogrzewania wykorzystuje się pompę ciepła.

Znajdź ofertę rekuperacji w swojej okolicy:
Rekuperatory Przemyślhttps://rekuperatory-ask.pl/rekuperacja-przemysl/
Rekuperatory Sandomierzhttps://rekuperatory-ask.pl/rekuperacja-sandomierz/

A zatem podsumowując temat rekuperacji – czy je ona przydatna? Z całą pewnością należy stwierdzić, że tak! Wentylacja z odzyskiem ciepła sprawia, że znacząco zmniejsza się zapotrzebowanie energetyczne całego budynku.

Rekuperacja – jaką firmę wybrać?

Podobnie jak to jest w przypadku wszystkich innych instalacji budowlanych, tak i gdy poszukujemy firmy produkującej systemy rekuperacji warto poważnie się zastanowić. W Polsce nadal króluje podejście, że najlepiej jest wybrać najtańszą ofertę. Niestety taki sposób rozumowania w budownictwie się najczęściej po prostu nie sprawdza. Niska cena zazwyczaj musi z czegoś wynikać. W przypadku produkcji urządzeń grzewczych czy instalacji budowlanych może ona przełożyć się na jakość produktów oraz poziom dostępności autoryzowanego serwisu. Jako wieloletni praktyk budowlany jestem zdania, że najlepszą opcją jest zazwyczaj wybór znanej, stabilnej marki, która wiemy, że raczej nie zniknie z rynku za kilka lat, a będzie zapewniać serwis oraz dostępność części zamiennych. Przeglądając oferty na systemy rekuperacji warto zapoznać się z warunkami reklamacji i gwarancji – kto jest gwarantem? Firma produkująca system, czy może firma instalacyjna? Jeśli gwarancji udziela instalator, to czy jest to na tyle stabilna firma, że będzie w stanie zapewnić wsparcie techniczne w razie ewentualnych problemów w pierwszych latach użytkowania instalacji? Rekuperacja w domu to poważna inwestycja, warto podejść do niej rozważnie, by móc cieszyć się zyskami przez kolejne lata lub nawet dekady.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here