Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza jest jedną z najbardziej znanych kategorii z tej dziedziny medycyny. Oferuje ją znaczna liczba wykwalifikowanych dentystów. Czym jednak zajmuje się dokładnie  ta dziedzina? Czy zabiegi z tego obszaru mogą zostać przeprowadzone w każdym gabinecie dentystycznym?

Stomatologia zachowawcza – czym się zajmuje?

Stomatologia Poznań zachowawcza, która zwana jest bardzo często także stomatologią ogólną, zajmuje się profilaktyką. Oznacza to, że dentyści pracujący w ramach stomatologii zachowawczej, najczęściej zajmują się leczeniem ubytków, profilaktyka próchnicy zębów oraz usługami w ramach higienizacji jamy ustnej. Podstawowym zadaniem stomatologii zachowawczej jest zachowanie dobrego stanu jamy ustnej.

Stomatologia zachowawcza zobowiązuje nas, jako osoby, które o siebie dbają, do regularnych wizyt, nawet jeśli na nic nie boli. Chodzi o to, by stomatolog w miarę często miał wgląd do naszej jamy ustnej, gdyż, w myśl przysłowia, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Regularne wizyty sprzyjają także starannej pielęgnacji oraz skutecznemu wzmocnieniu zębów. Dodatkowym atutem częstych wizyt jest ograniczenie ryzyka wystąpienia szkodliwej dla nas próchnicy.

Zabiegi wykonywane w ramach stomatologii zachowawczej

Stomatologia Poznań to wiele różnorodnych zabiegów, które wchodzą w skład stomatologii zachowawczej. Są to wszelkie usługi, które jednocześnie odpowiadają profilaktyce. Stomatologia zachowawcza to przede wszystkim badania kontrolne, skaling, piaskowanie, oczyszczanie zębów z płytki nazębnej oraz kamienia, uzupełnianie pustych przestrzeni, polerowanie, fluoryzacja oraz lakierowanie. W ramach zachowawczej stomatologii, dentyści oferują również wypełnienie ubytków oraz odbudowywanie korony zębowej.

Najczęściej leczonym schorzeniem w ramach stomatologii zachowawczej jest próchnica. Warto więc dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Próchnica jest infekcyjną chorobą, która cechuje się przewlekłym przebiegiem. Jej rozwojowi zapobiec mogą jedynie regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Próchnica to schorzenie, w tamach którego następuje demineralizacja szkliwa, a wszystko to przez kwasy bakteryjne. Próchnica pojawia się na wskutek wielu różnych czynników, a nieleczone może doprowadzić do powstawania ubytków oraz bardzo bolesnych dolegliwości. Leczenie próchnicy różni się od siebie, w zależności od tego, w jakim stadium została wykryta. Można skorzystać z zabiegów oczyszczania zębów, może dojść również do konieczności wypełniania ubytku specjalną plombą, leczenia kanałowego, a w przypadku najgorszym – do usunięcia zęba.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here