Witaminy dla kobiet w ciąży

Wczesne macierzyństwo oraz ciąża należą do okresów, kiedy znacząco wzrasta zapotrzebowanie na niektóre witaminy i substancje mineralne. Owszem, zrównoważona dieta to podstawa dla kobiet planujących dziecko i ciężarnych, ale to nie wszystko. Ogromne znaczenie mają odpowiednie witaminy dla kobiet w ciąży. Temat wart jest uwagi i dokładniejszego przybliżenia.

Rola witamin przeznaczonych dla przyszłych mam

Ludzki organizm, aby móc prawidłowo funkcjonować, potrzebuje czegoś więcej niż wody, białek, węglowodanów i tłuszczów. Istotną rolę dla wielu kluczowych elementów związanych z funkcjonowaniem podstawowych funkcji życiowych mają witaminy. Poza pewnymi wyjątkami – takimi jak witamina D – pozostałe powinny być dostarczane wraz z pokarmem. Jednak w sytuacjach ekstremalnych, a do takiej trzeba zaliczyć ciążę czy laktację, wskazana jest suplementacja, pozytywnie wpływająca na kobietę i jej dziecko. Warto wspomnieć, że wiele cennych witamin i minerałów obecnych jest w mięsie, rybach czy nabiale, dlatego po witaminy dla kobiet w ciąży powinny sięgać wegetarianki i weganki. Także przyszłe mamy odżywiające się w standardowy sposób docenią pozytywny wpływ suplementów na siebie i nienarodzone dziecko. Podczas gdy jedne składniki będą pozytywnie wpływać na organizm kobiety, chociażby przeciwdziałając zmęczeniu bądź wypadaniu włosów, to inne są istotne ze względu na prawidłowy rozwój płodu.

Najważniejsze minerały i witaminy dla kobiet w ciąży

Fachowa literatura wymienia kilka najważniejszych składników, których nie może zabraknąć w diecie ciężarnych i planujących ciążę. Suplementację warto rozpocząć z chwilą odstawienia środków antykoncepcyjnych i korzystać z tabletek także w czasie karmienia piersią.

Witamina B9, znana jako kwas foliowy, to pierwszy z polecanych składników. Odpowiada ona między innymi za zmniejszenie ryzyka występowania wad serca u dziecka, za właściwy rozwój okładu moczowego oraz zmniejsza ryzyko występowania wad ośrodkowego okładu nerwowego. Ponadto kwas foliowy pozytywnie wpływa na organizm kobiety, w tym zapobiegając niedokrwistości i zapobiegając poronieniom.

Witamina D3 to niezbędny składnik pokarmowym pozwalający utrzymać skórę i kości matki w należytej kondycji oraz pozytywnie wpływa na układ odpornościowy. Dla dziecka zaś odpowiednia dawka witaminy D3 przekłada się na prawidłowy wzrost i wytrzymałość okładu kostnego.

Magnez zalicza się do najważniejszych makroelementów. Odpowiada on za regulację ciśnienia krwi, syntezę białek, układ kostny czy układ nerwowo-mięśniowy. Jednym z symptomów jego braku niedoboru mogą być nawracające skurcze mięśniowe.

Kwasy DHA, należące do grupy omega-3, mają niebagatelny wpływ na organizmy matki i dziecka rozumianymi jako całość. Wzrost masy urodzeniowej dziecka, zmniejszone ryzyko depresji poporodowej u matki, mniejsze prawdopodobieństwo wcześniejszego porodu – za to między innymi odpowiada dieta obfitująca w kwasy DHA.

Kolejny składnik będący niezbędnym elementem ciężarnej kobiety to jod. Jego niedobór wynika przede wszystkim z niedoczynności tarczycy u przyszłej matki. Na szczęście można znaleźć dobre suplementy dla ciężarnych, bogate w wysokiej jakości i łatwo przyswajalny jod. Niedobór jest groźny i dla matki, i nienarodzonego dziecka. Zbyt mała ilość jodu zwiększa prawdopodobieństwo problemów ze słuchem i negatywnie wpływa na przyszłą kondycję umysłową.

Pomoc w tabletkach

Wysokiej jakości składniki mineralne i witaminy dla kobiet w ciąży mogą pochodzić nie tylko z pożywienia. Właściwym wyborem są przygotowane specjalnie z myślą o przyszłych matkach i kobietach karmiących suplementy. Na uwagę zasługują oferowane przez polską firmę farmaceutyczną Adamed. Można i warto dowiedzieć się o nich więcej na stronie Mamadha.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here