Wpływ cynku na przeziębienie

Cynk to jeden ze składników mineralnych spełniających wiele ważnych funkcji w naszym organizmie. Jedną z nich jest wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego. W związku z tym dieta, a także suplementy diety bogate w cynk odgrywają ważną rolę w profilaktyce i leczeniu przeziębienia.

Cynk – funkcje i źródła pokarmowe

Jest to pierwiastek, który wchodzi w skład ponad trzystu enzymów, takich jak m.in.:

  • anhydraza węglowoda (ma wpływ na regulację gospodarki kwasowo-zasadowej),
  • polimeraza DNA (bierze udział w procesie syntezy DNA),
  • dysmutaza ponadtlenkowa (uczestniczy w usuwaniu szkodliwego nadmiaru wolnych rodników, który może przyspieszać proces starzenia się organizmu oraz zwiększać ryzyko chorób układu krążenia).

Oprócz tego, odpowiednia podaż cynku jest niezbędna do prawidłowej syntezy białka (m.in. wiążącego witaminę A) i hemu, metabolizmu alkoholu, a także sekrecji hormonów (tyroksyny, insuliny, testosteronu). Jego niedobór może prowadzić do wystąpienia objawów, takich jak np. zaburzenia w odczuwaniu węchu i smaku, gorsze gojenie się ran, upośledzenie widzenia o zmroku, a także nadmierne wypadanie włosów. Dlatego warto wzbogacić dietę w produkty obfitujące w cynk, a także rozważyć wprowadzenie suplementów diety, które posiadają go w swoim składzie (np. Sambucol). Dobrym źródłem pokarmowym cynku są produkty, takie jak:

– nasiona roślin strączkowych,
– pestki dyni,
– pełnoziarniste pieczywo,
– kasza gryczana,
– migdały,
– nasiona słonecznika,
– gorzka czekolada.

Korzystny wpływ na stopień jego przyswajalności (który waha się w granicach 10-40 procent) ma białko zwierzęce, wybrane aminokwasy oraz kwas cytrynowy. Z kolei negatywne działanie w tym zakresie wykazuje, m.in. miedź, kadm, żelazo niehemowe, wapń, a także kwas szczawiowy. Więcej informacji znajdziesz na: https://sambucol.pl/cynk-na-przeziebienie/

Jaką rolę odgrywa cynk w profilaktyce i leczeniu przeziębienia?

Pierwsze doniesienia o roli, jaką odgrywa cynk w profilaktyce i leczeniu przeziębienia pojawiły się już w 1984 roku. Obecnie temat ten wzbudza duże zainteresowanie naukowców. Dlatego wraz z upływem lat mamy coraz więcej informacji na temat jego roli we wzmacnianiu odporności. Wiemy, że jest to pierwiastek, który wykazuje korzystny wpływ zarówno na odpowiedź komórkową, jak i humoralną. Odpowiednia podaż cynku może skracać czasu trwania, a także łagodzić objawy przeziębienia (m.in. katar, gorączkę), a także grypy. Źródłem cynku może być zarówno urozmaicony jadłospis jak i suplementy diety. Jednym z nich jest Sambucol, który oprócz tego cennego pierwiastka zawiera, m.in. ekstrakt z bzu czarnego bogaty w przeciwzapalną witaminę C oraz polifenole.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here