Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka to przypadłość młodych ludzi spędzających długie godziny przed komputerem. Nie ulega wątpliwości, że kłopot będzie tak przybierał na sile, odkąd surfowanie po internecie stało się społecznie uznawaną formą spędzania wolnego czasu. Niestety zaburzenie iż być etiologią trwałego zniszczenia a chociażby wymusić decyzję o operacji. Więc sprawdź czy nie dotyczą cię pierwsze sygnały, aby w porę zapobiec komplikacjom.

Charakterystyczny ucisk nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka powoduje ucisk na nerw pośrodkowy dłoni. Nadgarstek to specjalistyczny system połączonych ze sobą kości i więzadeł, które umożliwiają ruch palców i dłoni, którymi wykonujemy zdecydowaną część prac. Niestety natura nie przewidziała chyba, że gatunek ludzki będzie spędzał długie godziny wykonując szybkie urywane ruchy nad klawiaturą wymuszając na rękach bycie w wymuszonej pozycji. Przeciążenie kanału nadgarstka powoduje jego zwężenie, co z kolei prowadzi do głębokiego nacisku.

U kogo występuje zespół cieśni nadgarstka

Największą część ryzyka zachorowania na świat cieśni nadgarstka stanowią osoby pracujące często z komputerem. Zespół cieśni częściej spotyka kobiety aniżeli mężczyzn. Kiedyś dotyczył szczególnie ludzi po 40. roku życia, dziś i są na niego chociażby studenci, siedzący od rana do nocy przy komputerach. Są także ludzie pracujący fizycznie (np. ściskający całymi dniami łopatę lub przykręcający śrubkę od lat tym samym ruchem). Zespół cieśni nadgarstka pojawia się powszechnie po złamaniach i innych urazach ręki. Kobiety, które do ostatniej chwili nie narzekały na choroby nadgarstków lub miały ledwo zauważalne sygnały, powszechnie stosują się na nie skarżyć w ciąży lub w pierwszych miesiącach po porodzie. Składa się na to kilka etiologii, przede wszystkim zmiany hormonalne i zatrzymywanie wody w systemie, powiększające także obrzęk w kanale nadgarstka.

powody występowania zespołu cieśni nadgarstka

Przy małym dziecku oraz nadgarstki są przeciążone ciągłym podnoszeniem i odkładaniem niemowlaka, bujaniem go na rękach, przytrzymywaniem przy piersi bez ruchu, w nienaturalnej dla nadgarstków pozycji itp. Warto zatem porozmawiać z rehabilitantem, a chociażby z położną, która podpowie, jak pamiętać o dziecko bez nadwerężania nadgarstków. Zespół cieśni nadgarstka pojawia się także bardzo powszechnie przy takich chorobach jak reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca, niewydolność nerek, a także u alkoholików, osób otyłych i ludzi chodzących o kulach. Jest niemal chorobą zawodową kolarzy, ściskających kierownicę przez mnóstwo godzin dziennie.

Rozwój leczenia

Zespołowi cieśni nadgarstka zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać aniżeli później leczyć. Niestety już przy pierwszych objawach musisz unieruchomić nadgarstek i wstrzymać się od wykonywania takich prac, które mogłyby zakłócić proces gojenia. Dobry będzie do tego bandaż elastyczny. Stosuj kompresy z maści chłodzącej. Jeśli jesteś duży ucisk postaw na artykuł o wartościach znieczulających i przeciwzapalnych. Pamiętaj, aby uciskana kończyna znajdowała się na linii serca, w przeciwnym razie może przyjechać do zatrzymania krążenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here