Jak odróżnić skórę syntetyczna od naturalnej?

0
zakupy

Stawiasz na solidne akcesoria i galanteria skórzana nie jest Ci obca? Z pewnością niejednokrotnie zastanawiałeś się podczas zakupów czy kupowany przez Ciebie produkt jest w 100% oryginalną, skóra naturalną. W końcu galanteria skórzana nie kosztuje kilku groszy i oznacza inwestycje, jaka powinna się zwrócić pod postacią długotrwałości użytkowania zarówno skórzanej torby męskiej, torebki damskiej, portfela czy innych drobiazgów galanteryjnych. Raz na zawsze rozprawimy się z Twoimi wątpliwościami podrzucając garść bezcennych wskazówek, dzięki którym nauczysz się odróżniać skórę syntetyczną od naturalnej.

Poniżej poznasz kilka cech charakterystycznych, jakie wskazują na to z którym typem materiału masz do czynienia oglądając produkty galanteryjne.

Dotknij i powąchaj

Czy zauważyłeś, że skóra naturalna gwarantuje zupełnie inne doznania dotykowe niż syntetyczna? Jeżeli nie podpowiadamy na czym warto się skupić. Jeśli w Twoich dłoniach znajduje się prawdziwa galanteria skórzana to poczujesz przyjemnie miękki i ciepły materiał. Skóra naturalna jest znacznie cięższa w dotyku niż syntetyk, co jest kolejnym elementem wartym zauważenia np. podczas wybierania akcesoriów takich jak portfele damskie lub męskie. Skóra syntetyczna będzie w dotyku przypominała gumę i nierzadko wydaje się nieco plastikowa.

Kolejnym aspektem sensorycznym, który wskaże Ci czy wybrana galanteria skórzana jest oryginalna jest zapach. Zamknij oczy i wytęż zmysł węchu, aby uświadomić sobie jak pachnie skóra naturalna. Galanteria męska i damska ma charakterystyczną, bardzo intensywną woń prawdziwej skóry? Jeżeli ją poczujesz możesz ze spokojnym sumieniem zdecydować się na zakup wybrane torebki damskiej czy torby skórzanej. Natomiast, gdy wyczujesz zamach lakieru, dermy lub gumy, gwarantujemy że upatrzona galanteria skórzana została wyprodukowana z skóry syntetycznej.

Jak odróżnić skórę syntetyczna od naturalnej?

Obserwuj uważnie

Okazuje się, że prawdziwą skórę możesz rozpoznać szybciej niż myślisz – wystarczy, że będziesz wiedział jak powinien wyglądać oryginalny materiał. Niestety temu zadaniu mogą sprostać tylko prawdziwi znawcy. Skóra naturalna posiada charakterystyczne pory występujące nieregularnie na jej powierzchni. Nie obce są jej również naturalnie powstające marszczenia. W przypadku skóry syntetycznej pory są znacznie bardziej regularne i mniejsze niż w przypadku oryginału. Dlatego, gdy chcesz rozpoznać czy wybrana galanteria męska lub damska jest prawdziwa poproś o poradę prawdziwego znawcę.

Sprawdź metkę

O tym, że należy dokładnie zapoznać się z specyfikacją produktu znajdującą się na jego metce wiadomo nie od dziś. Jednakże, co znajdziesz na matce torby męskiej z naturalnej skóry, a co będzie umieszczone na metce produktu syntetycznego? Podpowiadamy! Przykładowo metki, które mają torby skórzane wykonane z naturalnego, oryginalnego materiału wyróżnia to, iż znajduje się na nich symbol tzw. blamu skóry. Oprócz tego oznaczenia znajduje się krótki opis słowny samej skóry najczęściej w obcym języku jak np. : 100% leather czy real leather. W przypadku torebki damskiej z skóry syntetycznej nie znajdziemy, ani blamu skóry, ani wspomnianego opisu słownego. Nie daj się zmylić zapisom takim jak m.in. „men made leather! Tego typu informacja wskazuje jednoznacznie, że wybrane portfele damskie czy torby męskie i inne produkty podawane za oryginalne dodatki z skóry naturalnej z pewnością wyprodukowano ze skóry syntetycznej i możesz przepłacić.

Test wody i ognia

Torby skórzane, portfele męskie i damskie, torebki damskie i wszystkie inne produkty galanteryjne można poddać dwóm niezwykłym testom. Skóra naturalna poddana działaniu wody bardzo szybko ją wchłania (choć zdarzają się wyjątki jak np. skóra Bycast). Dlatego warto delikatnie zmoczyć powierzchnie wybranej torby męskiej lub torebki damskiej itp. akcesoriów, by sprawdzić czy krople wody zostaną szybko wchłonięte przez materiał. Nie powinny na skutek tego działania powstawać żadne przebarwienia czy dodatkowe zmarszczenia. Jeżeli galanteria damska czy męska po kontakcie z wodą w ogóle jej nie wchłania masz 100% pewności, że nie trzymasz w ręce oryginalnej skóry naturalnej tylko syntetyczną.

torby

Warto również poddać galanterie skórzaną próbie ognia, niestety najprawdopodobniej będzie ona trudna do wykonania w sklepie… Ponieważ żaden sprzedawca nie będzie czekał spokojnie, aż schowasz do kieszeni zapalniczkę. Jednak możesz upewnić się w zaciszu domu, czy aby na pewno Twoja galanteria skórzana to naturalna skóra. Na co zwrócić uwagę? Prawdziwa skóra w kontakcie z płomieniem nie będzie w żaden sposób reagowała. Natomiast skóra syntetyczna zacznie nieprzyjemnie pachnieć, może zacząć dymić i nawet się zapalić.

Kupuj w sprawdzonych miejscach

Jeżeli chcesz postawić na eleganckie i solidne portfele damskie, męskie, torby skórzane czy modne torebki damskie ze skóry naturalnej stawiaj na sprawdzonych producentów i sprzedawców. Szukaj rekomendacji w sieci. Wiele pozytywnych opinii przeczytasz o e-sklepie SuperGalanteria.pl, gdzie znajduje się galanteria skórzana wysokiej jakości. To miejsce, w którym galanteria męska oraz galanteria damska spełniają wszystkie standardy świadczące o oryginalności użytych do ich produkcji materiałów. Bogaty wachlarz oferty połączony z korzystnymi cenami przekonał już wielu. Nie kupuj tandety i postaw na oryginały, zajrzyj na stronę – www.supergalanteria.pl i sprawdź, czy znajdziesz tutaj dla siebie wymarzone dodatki.

Lotniczy styl na co dzień

0
kurtka Alpha Industries

Dziś wyrażenie siebie poprzez ubiór jest znacznie łatwiejsze. Duża liczba różnych producentów dostarcza wyjątkowych dodatków odzieżowych jak i całych ubiorów, które są w stanie zaakcentować określone wartości bliskie konsumentowi. Jednak mimo dużego zróżnicowania często napotyka się na ten sam problem – schematyczność i powtarzalność. Znani producenci mają wielotysięczne grupy odbiorców i chociaż ich ubrania cieszą się popularnością i odzwierciedlają unikalny styl to po pewnym czasie konsument wygląda tak samo jak reszta. Wyrażenie swojego indywidualizmu przez ubiór jest celem samym w sobie. Nie trzeba nosić wymyślnych kreacji, ciekawe bluzy lub kurtki o niespotykanym kroju szybko odnajdą się w zabieganej codzienności. Kurtka wiosenna to niezbędnik w czasie pogody, gdy zimowe odzienie jest już zbędne, ale na letnie lekkie dodatki jeszcze za wcześnie.

Kurtka podstawą ubioru

Kurtka spaja wszystkie elementy ubioru w spójną całość, jest ona razem ze spodniami elementem głównym, który zwraca na siebie uwagę. Kurtka nie musi być czysto praktyczna – chronić przed wiatrem i deszczem. Musi się ona odznaczać wyjątkowym designem, który wpasuje się w tok myślenia nowoczesnego konsumenta, da mu wygodę oraz pozwoli na lepsze wybicie się z tłumu. Dla poszukujących oryginalnych rozwiązań kurtka Alpha Industries będzie strzałem w dziesiątkę. Alpha Industries dostarcza swoim odbiorcom odzieży wzorowanej na stylu lotniczym. Efekt jest wyjątkowy. Kurtka lotnicza na co dzień dodaje zauważalnego wizualnego pazura całości odzieżowej kreacji pozwalając na szybkie wybicie się z tłumu schematycznie wyglądających osób. Każda kurtka Alpha Industries to jakość sama w sobie, której zaufało wiele tysięcy konsumentów na całym świecie. Producent ten dostarcza wielu opcji, które są w stanie szybko wpasować się w potrzeby, oczekiwania, preferencje oraz posiadany budżet konsumenta. Kurtka Alpha Industries to inwestycja, która się zwraca, zarówno w krótkim, jak i długoterminowym rozrachunku i to na wielu poziomach. Ten brand pomoże lepiej i bardziej stylowo wyrazić siebie, jak i oszczędzić na czasie, który trzeba by przeznaczyć na przedzieraniu się przez oferty innych producentów.

Oszczędzić na wydatkach i czasie

Związanie się z jednym producentem pozwala odpuścić sobie wielu pobocznych problemów. Bieganie w panice po sklepie od regału do regału licząc, że coś zwróci na siebie konsumencką uwagę, jest najlepszą receptą do nietrafienia z zakupem oraz zwykłej straty czasu. Kurta Alpha Industries to stylowy punkt wyjścia w poszukiwaniach idealnie dopasowanej co do nowoczesnych potrzeb odzieży. Szykując swoją szafę do przyjęcia nowej dostawy wiosennej odzieży warto zorientować się co Alpha Industries ma do zaoferowania w sezonie wiosna-lato. Z pewnością związanie się z tym producentem okaże się decyzją, której każdy konsument szybko sobie pogratuluje.

Jak zrobić stronę internetową?

0
Jak zrobić stronę internetową?

Aby zaistnieć w sieci, niezbędne jest posiadanie własnej witryny. To właśnie tam z powodzeniem możemy umieścić wszelkie informacje na temat prowadzonej przez nas działalności. Trzeba przyznać, że z takiej możliwości korzysta praktycznie każdy. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że prowadzenie biznesu bez odpowiedniej reklamy jest całkowicie nieopłacalne. Prowadzenie własnej strony internetowej praktycznie nic nie kosztuje, dlatego jest to świetna forma promocji. Niestety, istnieją w tym zakresie pewne ograniczenia. Otóż nie każdy wie jak zrobić stronę internetową. Wtedy korzystamy z pomocy profesjonalnych informatyków. Cena takiej usługi może być jednak na tyle wysoka, że zniechęci niejednego przedsiębiorcę.

W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak stworzyć witrynę samodzielnie. Wbrew pozorom nie jest to zbyt trudne. Każdy, kto ma w sobie choć odrobinę determinacji, może łatwo nauczyć się języka HTML. To właśnie w nim programowane są wielkie portale internetowe oraz małe strony, które składają się z kilku zakładek. Należy mieć na uwadze, że konieczne może okazać się także opanowanie budowy skryptów oraz innych urozmaiceń, które na co dzień widzimy na stronach internetowych. Dzięki temu witryna będzie przyciągała uwagę i sprawimy, że znacząco zwiększy się popyt na nasze usługi.

Należy pamiętać o sytuacjach szczególnych, w których przedsiębiorca nie dysponuje odpowiednią ilością wolnego czasu, aby nauczyć się języka HTML. Wtedy nie pozostaje nic innego jak skorzystanie z gotowego szablonu. Ważne jest, że do jego edycji nie jest wymagana znajomość jakichkolwiek reguł – wszystkie rozwiązania są gotowe do użycia. Dobrze jest pamiętać również o specjalnych aplikacjach, za pomocą których można łatwo zmienić rozkład strony. Jeżeli tylko posiadamy napisaną treść na witrynę, możemy ją postawić w zaledwie piętnaście minut. Z takiej możliwości ochoczo korzystają wszyscy ludzie, bowiem właśnie w ten sposób stawiany będzie niemal każdy serwis, który pojawi się w internecie.

workshopofnature.pl/

Szybszy internet

0
Szybszy internet

W obecnych czasach prawie każdy z nas nie wyobraża sobie życia bez dostępu do internetu. Wielu z nas ma pracę związaną z dostępem do sieci. Inni korzystają z niego w celu dowiedzenia się czegoś ważnego, bądź używają go wyłącznie pod kontem rozrywki. Sam korzystam z sieci co najmniej kilka godzin dziennie i jest w moim życiu bardzo potrzebny. Dostęp do sieci przydaje mi się najbardziej do celów rozrywkowych. Gdy wrócę z pracy, to bardzo lubię usiąść, włączyć swój ulubiony vlog mojego idola, bądź obejrzeć jakiś mecz. Obecne technologie pozwalają już na oglądanie telewizji w internecie. Korzystam więc z tego prawie zawsze.

Robię tak dlatego, że nie mam w domu telewizora, a mój dostawca telewizji umożliwia swoim abonentom opcję, w której mogą oni oglądać telewizję na swoim laptopie. Jest to świetne rozwiązanie szczególnie na młodych osób. Bardzo cieszą się z niego studenci, gdyż w akademikach i na stancjach, w których mieszkają, nie mają z reguły telewizji i ich laptop jest tak naprawdę czymś najważniejszym. Niestety problemem podczas oglądania telewizji na laptopie jest czasem prędkość internetu. O ile mój sprzęt jest stosunkowo nowy, o tyle jest czasem niestety zaśmiecony różnymi plikami i przez to bardzo wolno chodzi. Mam na to jednak swoje sposoby i wiem jak go przyśpieszyć.

Jak przyspieszyć internet, gdy nasz komputer jest coraz wolniejszy? Musimy pobrać kilka programów, które są szeroko dostępne w przeglądarkach. Po zainstalowaniu będziemy mogli wyczyścić nasz komputer z niepotrzebnych plików, które go zaśmiecały. To będzie pierwszy etap, po którym komputer będzie działał szybciej. Internet i jego prędkość możemy sprawdzić na różnych stronach typu speedtest. Są one darmowe i pokażą nam jaki jest upload i download naszego łącza. Jeśli jest bardzo wolny i nie czujemy się zadowoleni, będziemy musieli zadzwonić na infolinię i powiedzieć osobie na słuchawce, by sprawdziła niezwłocznie nasze konto. Dzięki temu postara się ona na pewno znaleźć dla nas jakieś korzystne rozwiązanie.

www.stazmalzenski.pl/

Mandat

0
Mandat

Chyba każdemu zdarzyło się złamać przepisy – np. drogowe. Albo jechać bez biletu – świadomie lub nie. Niektórym się udało i nikt nie przyłapał och na gorącym uczynku. Albo nie przyłapywał za każdym razem. Inni mieli większego pecha i przynajmniej raz w życiu musieli zapłacić mandat. A jak zapłacić mandat? Trzeba pamiętać, że dzisiaj panują w tej kwestii inne zasady, niż jeszcze 10 lat temu i dawniej. Wszystkie mandaty łączy to, że bywają kredytowane, to znaczy, że nie trzeba ich płacić natychmiast do rąk osoby wystawiających mandat. wyjątkiem są kierowcy zagraniczni. Oni muszą zapłacić mandat od razu – gotówką lub – od stosunkowo niedawna -kartą. Pozostając przy mandatach motoryzacyjnych – osoby mające stały meldunek w Polsce dostają mandat kredytowany, który muszą zapłacić w ciągu 7 dni od wystawienia. Mogą zapłacić go od razu kartą. Inne możliwości to: płacenie na poczcie, w banku lub przelewem przez Internet. W tym ostatnim przypadku w tytule przelewu trzeba napisać numer druku, na którym wydano nam mandat. Jak widać, mamy kilka sposobów płatności mandatu. Druk z pieczątką potwierdzająca wpłatę lub potwierdzenie przelewu warto przechowywać przez pewien czas. Czy zdarzyło się komuś dostać upomnienie, że za coś nie zapłacił, choć był przekonany, że uregulował akurat tę należność? Pewnie zdarzyło się to wielu osobom. Dlatego warto przechowywać potwierdzenia płatności, zwłaszcza,jeśli dokonało się je drogą inną, niż przez bankowość internetową. W tym ostatnim przypadku mamy wgląd do historii rachunku przez określoną ilość lat – warto zapytać w swoim banku, jak długi jest to okres. Tak czy owak warto wydrukować dowód przelewu i przechowywać go przez pewien czas także w formie papierowej. Trzeba pamiętać, żeby mandat zapłacić w określonym czasie. w ten sposób można uniknąć nieprzyjemności. Odsetki bywają bowiem naliczane za każdy dzień spóźnienia. I nawet, jeśli odsetki są niewielkie, to – z biegiem czasu – i od tych odsetek urosną odsetki. Trzeba o tym pamiętać, jeśli uregulujemy mandat po terminie.

www.tubator.pl/

Nowy rok – nowi my, czyli postanowienia noworoczne

0
Nowy rok - nowi my, czyli postanowienia noworoczne

Nowy rok to nowe postanowienia. Większość z nas skupia się przede wszystkim na postanowieniach noworocznych, które dotyczą naszego zdrowia. Według statystyk najczęściej obiecujemy sobie, że zaczniemy zdrowszy styl życia, przejdziemy na dietę, zrzucimy kilka zbędnych kilogramów, zaczniemy uprawiać regularnie sport, czy też, że rzucimy palenie. Jednak niektórzy z nas obiecują sobie, że w tym roku zainwestują w samorozwój, pragną rozwijać swoje zainteresowania, pasje czy też poszerzać swoje kompetencje zawodowe.
Jakie kursy są przez nas najczęściej wybierane? Najczęściej wybieramy takie, które pomogą nam rozwijać nasze pasje lub takie dzięki, którym możemy spełnić od dawna skrywane marzenia. Do takich kursów należą miedzy innymi kurs rysunku lub malarstwa, kurs tańca, gimnastyki artystycznej. Jednak do częstych wyborów należą także takie, które poszerzają naszą wiedzę, na przykład kursy językowe.
Kursy malarstwa czy tez rysunku są bardzo dobrym wyborem dla osób, które mają zdolności manualne ale nie mają odpowiedniej techniki.
Z takich zajęć możemy dowiedzieć się między innymi jak narysować poszczególne części ciała, przykładowo jedne zajęcia pokażą im jak narysować nos, kolejne oko, usta i tak dalej. Dowiemy się jak zachować odpowiednie proporcje. Poznamy różne techniki rysunku oraz malarstwa. Poszerzymy swoją wiedzę z zakresu różnych stylów występujących w malarstwie.

Kursy taneczne są praktycznie dla każdego kto ma chociaż minimalne poczucie rytmu. Kursy są organizowane zarówno dla par jak i indywidualne. Możemy wybierać pośród różnych szkół tańca, gdzie każda z nich ma w swojej ofercie kursy zarówno z tańca towarzyskiego jak i nowoczesnego. Bardzo często znajdziemy w ofercie gimnastykę artystyczną.

Nowy rok to bardzo dobry czas na spełnianie swoich postanowień. Warto przedtem zrobić podsumowanie ubiegłego roku, sprawdzić czy wywiązaliśmy się z ubiegłorocznych postanowień. Jeśli tak to możemy być z siebie bardzo dumni, jeśli nie, to zastanówmy się dlaczego tak było i nie popełniajmy tych błędów w zbliżającym się roku.

www.mydlanyraj.pl/

Blog

0
Blog

Wiele osób chciałoby się teraz na pewno dowiedzieć jak zarabiać na blogu. Blogów w sieci jest obecnie coraz więcej i bardzo łatwo je zarówno założyć, jak i prowadzić i na pewno każdemu z Was się tu uda i sprawi przyjemność. Tutaj szybko dowiecie się jak zarabiać na blogu i co zrobić, żeby zaczął przynosić on Wam jak największe zyski.
Blogowanie to pasja, więc zarabianie na blogu będzie dla Was łatwością i będzie Wam szybko przychodziło. Będziecie robili to, co lubicie najbardziej, będziecie realizowali swoje pasje, a przy okazji będziecie mogli jeszcze zarobić i na życie i na swoje prywatne wydatki. Wiele bloggerów nie wie jak zarabiać na blogu i bardzo dużo na tym tracą, ponieważ przy okazji blogowania mogliby trochę wspomóc swój budżet.
Na Waszym blogu możecie umieścić specjalne reklamy różnych firm lub wpisy sponsorowane, które pozwolą Wam zarobić na Waszej platformie. Zobaczycie, jak dużo można zarobić na Waszym blogu i, że jest to naprawdę bardzo proste i szybko Wam przyjdzie. Pamiętajcie, że blogowanie to Wasza pasja, a przy okazji możecie jeszcze na niej zarobić i mieć dodatkowe pieniądze na Wasze zachcianki i wydatki.
Jak prowadzisz bloga lub robi to bliska Ci osoba, to naprawdę warto jest wiedzieć jak zarabiać na blogu. Dzięki temu będziecie chcieli i będziecie mogli poświęcać mu jeszcze więcej swojego czasu, a Wasz blog poza przyjemnością będzie Wam również dostarczał pieniądze. To ile zarobicie, zależy tylko i wyłącznie od Was samych i od tego, jak popularny jest Wasz blog i jak wiele osób dziennie go odwiedza. Im Wasza strona będzie popularniejsza i im będzie miała więcej wyświetleń, tym więcej Wy będziecie mogli na niej zarobić. Dowiedzcie się jak najszybciej jak zarabiać na blogu, a dzięki temu będziecie mogli odłożyć więcej pieniędzy i zrealizować swoje zachcianki. To naprawdę jest bardzo proste i każdy z Was będzie, potrafił to zrobić. Możecie zarabiać, nawet nie wychodząc z Waszego domu. Wszystko tylko za sprawą komputera i internetu. Będziecie bardzo zadowoleni!

www.4emotion.pl/

Jak liczyć tygodnie ciąży?

0
Jak liczyć tygodnie ciąży?

Kobiety planujące zajście w ciąże, a także kobiety, które dowiadują się o ciąży, często zastanawiają się jak liczyć tygodnie ciąży. Niekiedy są one zaskoczone, gdy ginekolog podczas pierwszego badania podaje wiek ciąży.
W celu uzyskania jasnych informacji, warto zapytać o to ginekologa bądź zapoznać się z ciekawymi artykułami, przygotowanymi przez specjalistów. Artykuły takie znaleźć można w internecie, a także na profilach specjalistów z dziedziny ginekologii na wszelkiego rodzaju portalach społecznościowych.
Wiek ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Nieprawdą jest, że wiek ciąży liczy się od dnia stosunku seksualnego. Na portalach internetowych dostępne są specjalne kalkulatory wieku ciąży, gdzie po wpisaniu przeciętnej długości swojego cyklu i dnia ostatniej miesiączki w wyniku uzyskuje się bardzo przybliżony wiek swojej ciąży. Co ciekawe, ginekolog podaje dwa przybliżone terminy porodu. Jeden, obliczany na podstawie daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a drugi na podstawie badania USG. Zazwyczaj większą uwagę przywiązuje się do terminu porodu obliczonego na podstawie dnia ostatniej miesiączki.
Obliczenie tygodnia ciąży jest znacznie prostsze w przypadku kobiet które mają regularne cykle. Sytuacja wygląda inaczej gdy cykle są nieregularne. W tym przypadku obliczenie wieku ciąży może sprawiać niemałe trudności i być utrudnione.
Obliczenie to jest bardzo istotne, aby sprawdzić czy ciąża rozwija się prawidłowo. Wszelkie nieprawidłowości mogą wskazywać na choroby i wady płodu, ciąże pozamaciczną i inne schorzenia.
Wiek ciążowy musi być ściśle określony szczególnie w sytuacji gdy specjalista podejrzewa poród przedwczesny bądź zagrożenie poronieniem.
Jednak liczenie tygodni ciąży prawie nigdy nie jest w stu procentach dokładne. Specjalista powinien dołożyć wszelkich starań aby termin porodu obarczony był jak najmniejszą granicą błędu. Jest to niezwykle ważne dla bezpieczeństwa mamy oraz maleństwa. Niewiele dzieci rodzi się w dokładnie wyznaczonym terminie.

www.smakowisko.pl/

Aniołek na śniegu

0
Aniołek na śniegu

Sypie. Pada. Śnieży. Z nieba lecą gwiezdne płatki, a z dziecięcych ust wydobywają się okrzyki zachwytu. Nie ma chyba dziecka, które nie ucieszyłoby się na widok góry obsypanej białych puchem. I nie straszne im wtedy przemoczone kozaki i zgrabiałe paluszki. Sanki przecież już wydobyte z piwnicy i pora ruszać ku przygodzie.
Chociaż my, jako rodzice, podchodzimy do wizji zimowych szaleństw z nieco mniejszym entuzjazmem, nie powinniśmy się zniechęcać. W końcu i w nas tkwi jeszcze gdzieś ten maluch, który z piskiem zjeżdżał z górki i który przy własnych potomkach może odżyć na nowo. Nie daj się więc marazmowi, tylko razem ze swoim smykiem wybiegnij z domu.
Przypomnijcie sobie swoje zabawy śnieżne, z kolegami, rodzicami czy dziadkami. Jeżeli w tym roku nie wyjeżdżacie do kurortu, by szaleć na nartach czy snowboardzie, nic straconego. W pobliżu własnego domu można się równie wspaniale bawić. Wyciągnijcie ze schowka ciepłe, nieprzemakalne rękawice i całą rodziną ulepcie familię bałwanków. A potem z kilku dużych kul różnej wielkości ułóżcie gigantyczną gąsienicę. Na pewno wygra osiedlowy konkurs na najbardziej oryginalną śnieżną budowlę. Albo w duży mróz wylejcie na pobliskim boisku wiaderko wody – zamarznięta stanie się doskonałą ślizgawką dla okolicznych dzieciaków. Możecie pójść dalej i ze zmarzniętej pokrywy śnieżnej wyciąć grube płyty, które potem posłużą do budowy małego igloo. Wszystkie „dzieła”, jakie wyjdą spod waszych rąk, na pewno będą nie dość, że niepowtarzalne, to najpiękniejsze dla waszych pociech – bo zrobione razem. Nie wahaj się więc, tylko połóż się na plecach i pokaż swojemu dziecku, jak zrobić aniołka na śniegu. Konkurs na największego wygra z pewnością tata, nawet jeśli sam aniołkiem tylko bywa…
Zima niesie ze sobą masę możliwości, by spędzić urocze chwile ze swoimi pociechami – do tego na świeżym powietrzu. Nie marnujcie tego czasu na ślęczenie przed ekranem. Wspólne, rodzinne wspomnienia są z pewnością więcej warte niż nawet najbardziej zmarznięty nosek.

www.zapasczasu.pl/

Sadzenie i pielęgnacja tui

0
Sadzenie i pielęgnacja tui

Jednym z popularniejszych w Polsce gatunków roślin iglastych są żywotniki, zwane popularnie tujami. Nazwa ta pochodzi od łacińskiej nazwy tego gatunku. Sadzone są zwykle jako rośliny żywopłotowe, ale nierzadko stanowią również punkt centralny ogrodu. Swoją popularność zawdzięczają temu, że zakup sadzonek tui nie jest zbyt kosztowny, podobnie jak ich późniejsza pielęgnacja. Są to rośliny łatwe w uprawie i występują w wielu odmianach, różniących się między sobą kolorem, pokrojem i rozmiarami. Każdy z pewnością znajdzie wśród nich egzemplarz, który będzie prawdziwą ozdobą jego ogrodu.
Jeśli już się zdecydujemy na zakup sadzonek, należy dowiedzieć się jak sadzić tuje w prawidłowy sposób. W nieco inny sposób będziemy postępować w przypadku roślin zakupionych w doniczkach, a inaczej potraktujemy rośliny „z gołym korzeniem”. Krzewy doniczkowane możemy sadzić w zasadzie przez cały czas trwania okresu wegetacyjnego. Krzewy wykopane z gruntu starajmy się sadzić jesienią i wiosną, ponieważ latem istnieje poważne ryzyko przesuszenia i uszkodzenia odsłoniętych korzeni. Sadzenie rozpoczynamy od wykopania dołka. Musi on być na tyle duży, aby można było w nim swobodnie rozłożyć korzenie rośliny. Ostrożnie wyjmujemy roślinę z pojemnika i nieco rozluźniamy jej bryłę korzeniową. Bezpośrednio pod korzeń możemy do dołka wsypać niewielką ilość ziemi kompostowej, a także zastosować nawóz wieloskładnikowy w zalecanej przez jego producenta dawce. Następnie umieszczamy w dołku roślinę, rozkładając równomiernie jej korzenie. Przysypujemy je następnie ziemią w taki sposób, aby utworzyć dookoła rośliny niewielką nieckę w kształcie miski. Będzie się w niej zbierała woda deszczowa i ta dostarczana podczas podlewania. Tuż po posadzeniu należy roślinę dokładnie i obficie podlać. ułatwi jej to podjęcie wzrostu w nowym miejscu. Tuje bardzo dobrze znoszą przesadzanie. Należy jednak pamiętać, aby w pierwszych tygodniach po posadzeniu nie zaniedbywać podlewania rośliny, gdyż jest ona wówczas bardzo wrażliwa na przesuszenie.

www.sfora.pl/

ZOBACZ TEŻ