Sklepy z odzieżą damską – jakie najlepsze?

0
sklep z odzieżą damską

Ile kobiet na świecie tyle gustów i potrzeb. Wiele z nich jest szczególnie wymagających, poszukują dla siebie rzeczy oryginalnych i nieszablonowych aby wyróżniać się w każdym miejscu z tłumu. Inne lubią klasyczną elegancję, stonowane i spokojne stroje a jeszcze inne uznają tylko styl luźny i sportowy. Dobry sklep powinien być w stanie usatysfakcjonować każdą z tych potencjalnych klientek.

W których sklepach warto robić zakupy?

Nie zawsze jednak jest to możliwe. Przewagę w tym temacie na pewno mają sklepy duże powierzchniowo, choćby z tej właśnie prozaicznej przyczyny, że mają do zatowarowania dużą przestrzeń czyli mogą sobie pozwolić na sporą różnorodność oferowanej odzieży. Właśnie te duże sklepy z odzieżą damską, są w stanie najczęściej zaoferować nam bardziej konkurencyjne ceny w porównaniu do małych butików. Czyli duża różnorodność ubrań do wyboru, dostępność całej rozmiarówki i to wszystko w korzystnych cenach, to wyznaczniki dobrego sklepu odzieżowego damskiego. Niewątpliwie są jednak i takie panie, które preferują właśnie zakupy w małych, klimatycznych sklepikach i butikach. Często są związane z takim miejscami od lat, znają właścicieli i panie ekspedientki. Takie miejsca również mają swoje duże plusy. Jak choćby o wiele większa intymność przy wybieraniu strojów, dodatkowo często takie salony, mają w swojej ofercie możliwość dokonania koniecznych przeróbek i poprawek krawieckich, ubrań które decydujemy się kupić.

sklepy z ubraniami damskimi to dobry wybór

Różne sklepy, różna oferta

O ile zakupy w dużych sklepach z odzieżą damską to oszczędność czasu i energii a także finansów, to zaopatrywanie się w mniejszych salonach odzieżowych daje nam gwarancje większej unikalności strojów. To z kolei wpłynie na to, że będziemy się zawsze wyróżniać stylem, fasonem czy krojem ubrań, wśród pozostałych kobiet .To gdzie udamy się na zakupy, to kwestia naszych indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Niektóre panie mają na tyle dobrą sytuację finansową, że nie czują potrzeby ani ochoty na to, by oszczędzać na swoich ubraniach. Te z pewnością bardzo często będą sięgać po odzież doskonałą jakościowo, z tak zwanej wyższej półki. Pozostała część klientek, tych z mniejszymi możliwościami finansowymi z pewnością będzie więcej po dostępnych sklepach chodzić. Oglądać asortyment i porównywać ceny a także poszukiwać okazji to znaczy sezonowych wyprzedaży i innych akcji promocyjnych lub rabatowych. Tak aby ubrać się modnie, zgodnie z upodobaniami i w rozsądnej cenie.

W jakim miejscu Polski byśmy nie mieszkały, zawsze warto zrobić rozeznanie w lokalnych sklepach z ubraniami damskimi. Większości z nas, taki rekonesans sprawi przyjemność. Pomoże się zrelaksować i da możliwość przyjemnego spędzenia popołudnia, być może z koleżanką lub siostrą, albo i samotnie, jeśli chcemy odpocząć od otoczenia. Wtedy naocznie możemy się przekonać czego w danym miejscu możemy się spodziewać. Jaka jest oferta handlowa danego sklepu z odzieżą damską oraz jakie ceny w nim obowiązują i czy jest szansa na posezonowe wyprzedaże kolekcji.

Rezonans magnetyczny – na co się przygotować?

0
Rezonans magntyczny

Badanie MRI a właściwie rezonans magnetyczny jest jednym z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych. Czasami zalecane jest w wypadkach profilaktyki chorób, a bardzo często w ramach zdarzeń wypadkowych, którymi towarzyszą urazy głowy.

MRI z medycznego punktu widzenia

MRI Magnetic Resonance Imagig, czyli popularny rezonans magnetyczny należy do badań bezinwazyjnych i w pełni bezbolesnych a także bezpiecznych dla zdrowia pacjenta – nie wytwarza szkodliwego promieniowania. To fale radiowe, silne pole magnetyczne oraz komputer, który odbierany sygnał zamieni na obraz. Rezonans magnetyczny wykonuje się w specjalnym do tego celów pomieszczeniu. W zależności od rodzaju badanie trwa ok.30 minut choć w niektórych przypadkach może się ono znacznie wydłużyć, ale również także skrócić.

Czy można się przygotować do rezonansu magnetycznego?

Jak już wiesz rezonans magnetyczny jest metodą bezinwazyjną i bezpieczną dlatego też pacjenci nie muszą jakoś specjalnie się do niego przygotowywać. Jedyne o czym należy pamiętać to aby na ok. 6 godzin przed badaniem nie spożywać żadnych posiłków. Przed rezonansem magnetycznym należy zdjąć wszystkie metalowe ozdoby – kolczyki, łańcuszki, zegarki, broszki; koniecznie także opróżnij kieszenie znajdujące się w niej monety oraz klucze mogłyby negatywnie wpłynąć na pracę urządzenia. Należy zostawić również wszelkie urządzenia elektroniczne.

Panie powinny pamiętać o usunięciu makijażu.

MRI co to i do czego sluzy

Pamiętaj również o tym aby poinformować specjalistę jeśli na swoim ciele masz tatuaże, został Ci wszczepiony rozrusznik serca lub inne metalowe implanty oraz jeżeli korzystasz z wkładki domacicznej, popularnej spirali.

Czy badanie oddziałuje specjalnie na organizm?

Badanie MRI jest całkowicie bezpieczne dla naszego organizmu. Nic złego się nie wydarzy, jeśli jedynie zastosujesz się do wyżej wymienionych wskazówek. Dodatkowo jest to badanie bezinwazyjne – czyli w trakcie jego wykonywania nie będziesz odczuwał żadnego bólu! Nie wpływa także ani na samopoczucie, ani na stan skóry. Dotychczas przeprowadzone badania nie wykryły żadnego szkodliwego działania rezonansu magnetycznego na funkcjonowanie organizmu ludzkiego.

Przebieg rezonansu magnetycznego

Po wejściu do pomieszczenia i ściągnięciu wszystkich metalowych przedmiotów przychodzi pora na rozpoczęcie badania. W tym celu pacjent musi położyć się wygodnej pozycji na specjalnym, wysuwanym łóżku. Należy pamiętać, aby podczas badania pozostać całkowicie bez ruchu. W czasie badania nie czuje się praktycznie nic – żadnych niepokojących odgłosów czy innych bodźców. Często pacjentom, którzy cierpią na wzmożone napięcie mięśniowe przed wykonaniem rezonansu magnetycznego podaje się środki łagodzące objawy.

W czasie badania będziesz mógł słyszeć charakterystyczny sygnał dźwiękowy. Ważne, aby pozostać przytomnym w kontakcie z lekarzami i pielęgniarzami. W urządzeniu jest stosunkowo widno i na pewno nie zabraknie ci powietrza.

Wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego

Ze względu na szeroki zakres zastosowań jest to jedno z najlepszych możliwych badań jakie można wykonać w celu diagnozy. Od diagnozowania zmian w obrębie kości oraz tkanek miękkich po stany zapalne i choroby nowotworowe. W trakcie badania lekarz jest wstanie wykryć każdą nieprawidłowość w układzie nerwowym lub układzie krwionośnym. Rezonans magnetyczny jest szczególnie wskazany w wypadku urazów głowy lub niepokojących bóli głowy.

 

Czy warto się szczepić przeciw żółtaczce

0
żółtaczka

Wirusowe zapalenie wątroby to sama z cięższych chorób, która może mieć przykre
konsekwencje. Zdecydowanie lepiej jest jej zapobiegać aniżeli później przechodzić ciągłe leczenie oraz ryzykować utratą własnego zdrowia. A najlepszym sposobem zapobiegania żółtaczce, oczywiście poza zachowaniem podstawowych zasadach czystości oraz bezpieczeństwa, są szczepienia.

Konsekwencje zachorowania na żółtaczkę

Zachorowanie na żółtaczkę zawsze jest duże dla organizmu. Dolegliwość może przez długi okres nie dawać widocznych symptomów, i w tym stanie w ogromnym stopniu uszkodzić wątrobę. Także leczenie jest trwałe oraz nie w wszystkim wypadku gwarantujące pełny powrót do zdrowia, dotyczy to zwłaszcza żółtaczki rodzaju B. Z charakterystycznych, niejednokrotnie pojawiających się symptomów żółtaczki pokarmowej są mdłości, mdłości oraz uciski brzucha, czasem niezwykle nieprzyjemne. W późniejszym stadium dochodzi do tego także zaciemnienie moczu, odbarwianie stolców i charakterystyczna żółta barwa spojówek oraz skóry. Przy wirusowym zapaleniu rodzaju B część tychże symptomów również się pojawia, także w tej dolegliwości należy się spodziewać kłopotów żołądkowych i żółtej skóry, która pojawia się u 30% zakażonych.

szczepienie przeciw żółtaczce - dlaczego warto

Czemu warto się szczepić

Żółtaczka jest podstępną dolegliwością, a jej leczenie długie oraz kosztowne. Więc również zdecydowanie odpowiedniejsze jest jej zapobieganie aniżeli późniejsze niedogodności połączone z sygnałami, trzymaniem kuracji oraz dużym obniżeniem komfortu życia. Samo szczepienie nie wymaga pewien skomplikowanych przygotowań, nie jest również kosztowne, a daje nieocenione korzyści. Na rynku osiągalnych jest kilka rodzajów szczepionek, jedne zabezpieczają tylko przez żółtaczką pokarmową, inne przed wszczepienną, a skojarzone przed obiema wersjami wirusa. By szczepienie przyniosło efekty, to należy zrobić pełny cykl 3 szczepionek. Drugą składa się miesiąc po przyjęciu pierwszej, a trzecią po kolejnym pół roku. Dzięki temu można zyskać wytrzymałość na kilkanaście lat, a niektórzy specjaliści twierdzą, iż na jeszcze dłużej. Na pewno zdecydowanie należy być zaszczepionym przed planowanym zabiegiem, jednak każda konsultacja w szpitalu, u stomatologa lub w gabinecie kosmetycznym to potencjalne źródło ryzyka.

Czy szczepienie jest bezpieczne oraz efektywne

Mnóstwo osób jeszcze obawia się szczepień, dotyczy do nie tylko żółtaczki jednak również innych chorób. Natomiast nie ma tutaj absolutnie żadnych powodów do lęku, współcześnie stosowane szczepionki są bowiem dobrze tolerowane, bezpieczne a nie wywołują żadnych efektów ubocznych. U blisko 1/3 szczepionych osób pojawia się na skórze zaczerwienienie, stwardnienie czy bolesność w pomieszczeniu ukłucia, jednak sygnały te łatwo ustępują. Rzadziej występuje złe usposobienie oraz temperatura, są one natomiast delikatny rozwój oraz trzymają się nie dłużej aniżeli 24 godziny, często u starych dzieci oraz dorosłych. Przed zaszczepieniem należy skonsultować się z specjalistą. Szczepienia są również niezwykle efektywne, co potwierdzają później statystyki zachorowań. 80 do 100% zaszczepionych osób zgodnie z przyjętym schematem nie ma na wirusowe zapalenie wątroby rodzaju B, niezwykle duży jest także wskaźnik odporności wśród maluchów, których mamy są zarażone wirusem.

Stres zawodowy – czym jest i jak sobie z nim poradzić?

0
stres zawodowy

Stres bywa określany mianem choroby XXI wieku. Wszyscy są narażeni na jego działanie. Definicji stresu jest wiele, jedna z nich mówi o tym, że jest on reakcją obronną organizmu, która manifestuje się przyjęciem postawy „walki” lub „ucieczki”. Jedni stawiają czoło zagrożeniu i wtedy stres działa mobilizująco. Inni chowają głowę w piasek i uciekają. Stres może być także utożsamiany z zachowaniem adaptacyjnym do zmieniających się warunków, które wymagają od nas stosowania zachowań zapobiegawczych. Jednak, tak naprawdę, mówiąc o stresie możemy się posłużyć jedną definicją. Mianowicie, stres jest nieprzyjemnym napięciem, odczuciem dyskomfortu psychicznego i fizycznego. Zna to chyba każdy i każdy na swój sposób sobie z nim razi. Czy jednak mamy świadomość, jakie konsekwencje niesie ze sobą?

Stres w pracy

Wielu z nas spędza w pracy większą część swojego życia. Badania pokazują, że to właśnie tam stresuje się 85% osób. Najgorzej radzą sobie z nim pesymiści, osoby zamknięte i traktujące sytuację stresową jako osobistą porażkę. Lepiej wykorzystują ją optymiści, ponieważ dostrzegają w niej wyzwanie, które chętnie podejmują. Ukierunkowują się w sposób zadaniowy na problem. Stres jest naturalną reakcją organizmu na zmieniające się warunki w pracy. Jednak, jego przyczyny powinny być niwelowane, by jednostka mogła utrzymać stan równowagi. Jeśli stres z chwilowego zamienia się w przewlekły może przynieść wiele niepożądanych skutków.

Objawy stresu w pracy

Objawy stresu pojawiają się w różnych sferach naszego życia. Mogą one dotyczyć aspektów fizycznych. Czujemy się wtedy bardzo zmęczeni, bolą nas plecy, mamy napięte mięśnie, pojawiają się częste bóle głowy i niestrawności w tym bóle żołądka. Zanika poczucie humoru, pojawia się zniechęcenie, problemy z koncentracją i trudność w podejmowaniu decyzji. Także nasilają się wahania nastroju, lęk, niepokój, a to tylko niektóre z dolegliwości psychicznych i emocjonalnych. Jeśli stres trwa dłuższy czas może dojść do kompulsywnego objadania się, czyli zajadania problemu, co spowoduje tycie lub spadek naszej wagi. Jesteśmy także bardziej krytyczni w stosunku do innych ludzi, nerwowi, drażliwi i łatwiej jest nas wyprowadzić z równowagi. W przypadku nasilonego i długotrwałego stresu może pojawić się wycofanie z relacji społecznych, izolowanie się od innych. Niektórzy próbując sobie poradzić z sytuacją stresową sięgają po alkohol lub narkotyki. U innych pojawiają się zachowania nerwowe takie jak obgryzanie paznokci czy tiki nerwowe.

Jakie są objawy stresu w pracy

Przyczyny stresu w pracy

Przyczyn może być wiele i mogą na pierwszy rzut oka nie być tak oczywiste. Jednym z powodów stresu zawodowego może być nadmiar obowiązków i zadań, które są nakładane na pracownika. Dotyczy to zarówno ilości zadań jak i narzuconego tempa pracy, ciągłe zmiany w projektach i wykonywanie obowiązków po godzinach. Stres związany jest z głównie z trudnymi zadaniami, wymagającymi od nas dużego skupienia i wysiłku intelektualnego. Wszelkie podejmowanie istotnych decyzji, które mogą przynieść poważne konsekwencje wiążą się z jego wystąpieniem. Jeśli nad wykonywanym zadaniem nie mamy poczucia kontroli i decyzyjności, odczuwamy brak informacji niezbędnych do jego zrealizowania może to także wywoływać reakcję stresową. Ważnym czynnikiem stresogennym jest atmosfera jaka panuje w miejscu pracy. Otrzymywanie sprzecznych poleceń od przełożonych i wprowadzanie rywalizacji między pracownikami nie sprzyja efektywnej i bezstresowej pracy. Ponadto, jeśli pracownik nie zostaje informowany o zmianach w miejscu pracy, jest ciągle oceniany, musi być dyspozycyjny nawet po godzinach i stosuje się wobec niego dyskryminację, przemoc fizyczną lub psychiczną to gwarantowaną konsekwencją tego jest długotrwały stres.

Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

Każdy człowiek, w zależności od cech charakteru w różny sposób reaguje na stres. Niektórzy dobrze go znoszą stawiając mu czoła i nie poddając się negatywnym konsekwencjom. Inni nie są tak odporni i szybko ich ciało reaguje brakiem apetytu, nudnościami czy problemami ze snem. Niezależnie, do której grupy się zaliczamy, powinniśmy zwracać uwagę na to, jak często stres pojawia się w ciągu naszego dnia. Możemy bowiem stosować różne techniki, które pozwolą, by trudne chwile nie były dla nas tak bardzo obciążające. Warto zapoznać się z paroma zasadami, które zapewnią nam zdrowy i efektywny sen. Jednym ze sposobów jest dzielenie naszych zadań czy obowiązków na trudniejsze i łatwiejsze do wykonania. Świadomość tego, które ze zleceń zabierze nam mniej czasu i umożliwi zajęcie się poleceniem bardziej wymagającym naszych zasobów, pozwoli na poczucie kontroli i sprawczości. W przeciwnym razie, gdy zadanie nas przerasta i mamy mało czasu na jego zrealizowanie czujemy się bezradni, często działamy chaotycznie i chwytamy się kilku zadań jednocześnie. Strach przed tym, że nie wykonamy polecenia prowadzi do stresu i spadku naszej efektywności. Z tym sposobem połączona jest kwestia umiejętnego zarządzania czasem. Ustalanie priorytetowych zadań i konsekwentne ich realizowanie jest umiejętnością, której można się nauczyć. Warto w tym momencie wspomnieć o tak naprawdę oczywistej, ale niezwykle ważnej kwestii, jaką jest wypoczynek i zapewnianie sobie odpowiedniej ilości snu w celu zregenerowania sił. Aktywność fizyczna, hobby czy relaks przy ulubionej muzyce są świetnymi sposobami na odpoczynek, warto aby każdy znalazł dla siebie najbardziej odpowiedni. Stres jest sytuacją, która może nas mobilizować do działania lub paraliżować. Takie sytuacje pojawiają się także w środowisku pracy, gdzie niejednokrotnie, w krótkim czasie musimy się wykazać. Jeśli otrzymujemy polecenia niedostosowane do naszych możliwości, jesteśmy ciągle kontrolowani, nie otrzymujemy informacji zwrotnych, a atmosfera w pracy nie sprzyja ich realizacji to świetne warunki do wystąpienia sytuacji stresowych. Jeśli nie będziemy potrafili sobie radzić ze stresem poprzez relaks, odpoczynek, zapewnienie sobie zdrowego snu i niwelowanie źródeł stresu, to w końcu zniechęcimy się do wykonywania pracy i doprowadzimy do wielu przykrych konsekwencji zdrowotnych.

CZAS NA FASOLKĘ SZPARAGOWĄ!

0
fasolka szparagowa

Fasolka szparagowa należy do rodziny roślin strączkowych i jest bardzo lubianym warzywem. Zarówno odmiana zielona, jak również ta żółta nadaje się do gotowania na parze czy podsmażania na patelni. Posiada ona dużo wartości odżywczych, posiada dwie odmiany fasolki szparagowej: żółtą – bogatszą w potas i fosfor oraz zieloną – bogatszą w kwas foliowy i prowitaminę A. Posiada również bardzo dużo błonnika pokarmowego. Jeśli chodzi o walory smakowe obie odmiany mają wielu zwolenników. Żółta fasolka szparagowa charakteryzuje się delikatniejszym smakiem natomiast zielona bardziej wyrazistym. Powinniśmy wiedzieć, że w 100 gramach fasolki szparagowej jest zaledwie 20-30 kalorii. Zaleca się ją osobom, które są na diecie odchudzającej.
Osoby które są chore na cukrzycę powinny wzbogacić swoją dietę o fasolkę szparagową. Przede wszystkim tą zieloną, ponieważ zawiera niski poziom glikemiczny (IG 15). Po jej spożyciu, poziom cukru wzrasta powoli, dzięki czemu poziom cukru utrzyma się na określonym poziomie przez dłuższy czas. Dodatkowo zalecana jest wszystkim ze skłonnością do niedokrwistości. Dostarczy nam w odpowiedniej ilości witaminę B6, kwas foliowy oraz żelazo. Spożywając żółtą fasolkę szparagową wzbogacimy nasz organizm o odpowiednią dawkę potasu, który odpowiada za wydalanie produktów przemiany materii oraz fosforu.

Dlaczego warto jeść fasolkę szparagową

Powodów dla których warto sięgnąć po fasolkę szparagową znajdzie się o wiele więcej. Na pewno na jej korzyść przemawia fakt, iż posiada w sobie witaminę C, więc wspomaga pracę nasze systemu odpornościowego. Znajdziemy tutaj również beta-karoten, który chroni nas przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników, a więc mamy szanse poprawić kondycję skóry oraz zmniejszyć ryzyka rozwoju choroby nowotworowej. Jej bogaty zestaw składników pozwala także wyregulować pracę układu krążenia. Jeśli będziemy ją regularne spożywać, to także pomoże nam w obniżeniu poziomu cholesterolu LDL.

właściwości fasolki szparagowej - co zawiera

Jak widać, fasolka szparagowa, zarówno żółta, jak i zielona, ma same zalety. Ciężko tutaj doszukiwać się wad, dlatego warto wprowadzić ją do codziennej diety. Fasolka szparagowa jest dostępna o każdej porze roku. W sezonie można ja kupić świeżą, zaś poza sezonem śmiało możemy kupować ją w postaci mrożonek. Nie trzeba się też obawiać o to, że straciła swoje właściwości, a wszystko dlatego, że fasolka potrafi zachować większość ze swoich wartości odżywczych, w tym także utrzymuje się zawartość witamin z grupy B i wynosi aż do 90%.

Gotowanie fasolki szparagowej

Jak już wspomniane było wcześniej, można ją przygotowywać na wiele różnych sposobów. Najzdrowsza będzie ta przygotowana na parze z dodatkiem ziół i może pełnić rolę dodatku do obiadu lub kolacji. Najlepiej jeśli świeżo ugotowana fasolka szparagowa będzie lekko krucha. Jeśli przesadzimy z czasem gotowania, to będzie za miękka i straci na smaku. Co więcej, nie da się jasno określić, ile powinno się gotować fasolkę. Czas gotowania zależny jest od wielu czynników, w tym między innymi od jej gatunku oraz stadium wzrostu.

Na koniec jeszcze jedna ważna sprawa – nie należy spożywać surowej fasolki szparagowej!Zawiera w sobie fazynę – toksyczne białko roślinne, które może wywołać niepożądane dolegliwości. Zneutralizować je możemy dopiero podczas obróbki termicznej.

Zapalenie osierdzia – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

0
zapalenie osierdzia

Zapalenie osierdzia składa się wprost z zapaleniem serca (czasem wykorzystuje się zamiennie określenia zapalenie mięśnia sercowego). Najprościej mówiąc, jest to stan zapalny blaszek osierdzia, jaki może mieć inne etiologie. Przy powstałym stanie zapalnym niezwykle powszechnie opiera się roztwór pomiędzy blaszkami osierdzia, co powoduje nacisk i mnóstwo innych nieprzyjemnych choroby.

Zapalenie osierdzia – etiologie

Zapalenie osierdzia jest zawsze powikłaniem chorób wirusowej, zdarza się, iż choroby oraz zainfekowania wirusem HIV. Zainfekowanie bakteryjne i dolegliwości grzybicze także potrafią prowadzić do zapalenia osierdzia sercowego. Zapalenie osierdzia może być zintegrowane z chorobami, takimi jak:
•dolegliwości autoimmunologiczne,
•nowotwory (w tym białaczki), •zainfekowania HIV oraz AIDS, •niedoczynność tarczycy,
•niewydolność nerek,
•gorączka reumatyczna, •gruźlica,
•zawał mięśnia sercowego, •zniszczenia (w tym operacje) czy urazy klatki piersiowej, przełyku czy serca, •środki osłabiające system odpornościowy,
•zapalenie mięśnia sercowego, •radioterapia klatki piersiowej.
Powszechnie etiologia zapalenia osierdzia jest nieznana. W tym przypadku zaburzenie takie określane jest idiopatycznym zapaleniem osierdzia. Zapalenie osierdzia niejednokrotnie jest u mężczyzn w wieku 20-50 lat. Zwykle następuje wskutek zakażeń układu oddechowego. U dzieci jest zwłaszcza spowodowane przez adenowirusy.

Zapalenie osierdzia – objawy

Do najpopularniejszych objawów tej choroby zaliczamy:
•obrzęk kostek nóg,
•stres, •trudności w oddychaniu w pozycji leżącej,
•nacisk w klatce piersiowej spowodowany przez zapalenie osierdzia (tarcie na sercu) może dochodzić do szyi, ramion, pleców oraz brzucha. Powszechnie ucisk zwiększa się podczas głębokiego oddychania, a także przy kaszlu oraz przełykaniu,
•suchy kaszel,
•zmęczenie.

czym jest zapalenie osierdzia i jak sobie z nim radzić
Duże zapalenie osierdzia poprzedzone jest sygnałami chorób rodzaju gorączka, zmęczenie, uciski stawowo-mięśniowe. Najczęstszymi sygnałami wywołującymi zapalenie osierdzia są uciski w klatce piersiowej o różnym typu, od kłujących do normalnie wieńcowych. Uciski te są zmienne w zależności od pozycji ciała. Zdarza się, iż rozwijają się, jak jesteśmy w pozycji leżącej, oraz odnoszą się w pozycji siedzącej. Duszność oraz kaszel to również liczne sygnały, jakie powoduje zapalenie osierdzia.

Zapalenie osierdzia – leczenie

Diagnoza ostrego zapalenia osierdzia składa się na sprawdzeniu, albo nie ma wysięku do worka osierdziowego czy wysłuchaniu tarcia osierdziowego. W badaniach osłuchowych ostrego zapalenia osierdzia znajduje się:
•tarcie osierdziowe (słyszalne przy lewym brzegu mostka czy tętnicy płucnej),
•niewidoczne uderzenie koniuszkowe,
•stłumienie tonów serca,
•szmer oskrzelowy oraz małe rzężenia,
•pojawienie się dodatkowego tonu osierdziowego,
•dziwaczny charakter tętna,
•możliwe migotanie oraz trzepotanie przedsionków.
Przy leczeniu zapalenia osierdzia stosuje się przede wszystkim środki farmakologiczne, a wszystko zależy od formy klinicznej dolegliwości. Pierwszy krok związany jest z terapią wykonywaną w szpitalu. W przypadku gruźliczego zapalenia osierdzia proces leczenia związany jest z podawaniem tuberkulostatyków. W dużym idiopatycznym zapaleniu osierdzia zajmuje się salicylany i glikokortykosteroidy, które zaczyna się przy wystąpieniu bolesności.

Najlepsze makijaże i fryzury na festiwalu w Cannes 2018

0
Najlepsze makijaże i fryzury na festiwalu w Cannes 2018

Festiwal w Cannes co roku daje szansę, aby podejrzeć gwiazdy związane ze środowiskiem filmowym i wypróbować na sobie ich makijaże oraz stylizacje. Nie od dziś wiadomo, że wyznaczają one często nowe trendy i kierunki. Co roku w maju festiwal w Cannes gromadzi także tłumy mniej znanych osób, które dzięki obecności na tak ważnej imprezie chcą się wypromować.

Czynniki reumatoidalne i badanie na wykrycie choroby reumatycznej

0
Czynniki reumatoidalne

Element reumatoidalny?

Element reumatoidalny (po angielsku Rheumatoid Factor), to autoprzeciwciało, czyli przeciwciało atakujące własne komórki. Obecność czynnika reumatoidalnego jest dobra w ocenie, gdy mieszka w klasie IgM. W tej klasie immunoglobulin RF występuje niejednokrotnie (blisko 85%). Element RF zdecydowanie rzadziej jest w klasach IgG, IgA lub IgE, w jakich nie ma znaczenia diagnostycznego. Podaje się, iż wyniki badań dosyć powszechnie są fałszywie dodatnie. Na błędny wynik potrafią wpłynąć liczne sczepienia, lipemia, nieprawidłowo wykonane badanie lub pewne środki. W stosunku z powyższym dla pewności poleca się powtórzenie badań.

Wynik analizowania jest ujemny w okresie remisji dolegliwości i w wypadku nieaktywnej formie dolegliwości.

Jakie analizowania zrobić?

Analizowania, jakie należy zrobić przy diagnozowaniu chorób reumatycznych, warto wydać na kilka grup. Jako pierwsze niejednokrotnie wykonywane są analizowania krwi – morfologia, analizowania biochemiczne krwi i analizowania immunologiczne. Kolejnym krokiem jest zlecenie analizowania płynu stawowego. Niezbędne są natomiast wszystkiego typu analizowania obrazowe: rentgen (RTG), ultrasonografia (USG), scyntygrafia (badanie z użyciem izotopów promieniotwórczych), artroskopia (badanie wewnątrz stawu wykonane przy pomocy minikamery), rezonans magnetyczny (MRI) i tomografia komputerowa (TK).

Co oznaczają i na co wskazują czynniki reumatoidalne

  • W doświadczeniach laboratoryjnych w stanach nasilenia przebiegu zapalnego znajduje się podwyższone OB (odczyn Biernackiego) i CRP (reaktywne białko C). Nowymi markerami stanu zapalnego, które nie do tej chwili nie są stosowane w części szpitali są TNF-α (tumor necrosing factor alfa) i IL-6 (interleukina-6). Są wtedy niezwykle czułe markery, których już nieznaczne podwyższenie informuje o stanie zapalnym, więc można je znaczyć jeszcze przed pojawieniem się symptomów stanu zapalnego (zaczerwienienia, bólu, podwyższenia ciepłoty).
  • Także, w morfologii niezwykle powszechnie mówi się niedokrwistość (stopień krwinek czerwonych poniżej normy), nieznaczną leukocytozę (podwyższenie ilości krwinek białych) i zmiany w składzie ilościowym płytek krwi – niejednokrotnie jest toż nadpłytkowość, która po rozpoczęciu leczenia może to ulec przeobrażeniu w małopłytkowość, ze powodu na toksyczne funkcjonowanie preparatów na płytki krwi.
  • W badaniach biochemicznych krwi powszechnie znaczy się tak nazywany element reumatoidalny (RF). Jest to przeciwciało klasy IgM skierowane przeciwko przeciwciałom w klasie IgG. Element tenże jest bardzo dobrym markerem chorób autoimmunizacyjnych, zwłaszcza reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), gdzie występuje u 75% pacjentów. Nieobecność RF jednak nie wyklucza dolegliwości.
  • Innym ciekawym markerem biochemicznym RZS są przeciwciała anty-CCP (przeciwko cyklicznemu cytrulinowanemu peptydowi), które powszechnie są obecne u pacjentów bez czynnika reumatoidalnego, i ich działanie w 98% umożliwia na postawienie diagnozy.

Badanie czynnika reumatoidalnego jest badaniem istotnym. Nie umożliwia dokładnego potwierdzenia istnienia reumatoidalnego zapalenia stawów, natomiast przy jego zdiagnozowaniu, oznaczenie poziomu czynnika reumatoidalnego, umożliwia na oszacowanie aktywności dolegliwości, a również element RF jest w tym wypadku elementem rokowniczym.

TOCZEŃ RUMIENIOWATY – PRZYCZYNY POWSTAWANIA, OBJAWY I SPOSOBY LECZENIA

0
toczeń rumieniowaty

 W dzisiejszych czasach bardzo dużo osób przykłada dużą wagę do swojego wyglądu. Ludzie uważają, że staropolskie przysłowie – „Jak Cię widzą, tak Cię piszą”, sprawdza się niemalże w każdej, codziennej sytuacji. Jednak są choroby, które niezależnie od zachowania higieny osobistej i przykładania się do dobrego wyglądu, powodują duży dyskomfort i często prowadzą do utraty zdrowia. Do takich chorób z pewnością można dołączyć toczeń rumieniowaty. Na czym polega ta choroba i czy powoduje zagrożenie zdrowia, a nawet życia człowieka? O tym przeczytacie Państwo w dalszej części artykułu.

Zachorować może każdy

Jak wynika ze statystyk, na toczeń rumieniowaty choruje około czterdziestu osób na sto tysięcy. Może ta statystyka nie jest zatrważająca, jak to bywa w stosunku do innych chorób, ale jednak istnieje i można na nią zachorować. Kobiety chorują kilkakrotnie częściej, aniżeli mężczyźni. Na toczeń rumieniowaty może zachorować zarówno osoba nastoletnia, jak również ta w podeszłym wieku. Nie ma tutaj większego rozróżnienia jeśli chodzi o wiek. Więc co to jest ten toczeń rumieniowaty? Jak powstaje i jak się go leczy? Najprościej wyjaśniając, toczeń rumieniowaty jest to jedna z chorób tkanki łącznej, w której ludzki układ odpornościowy sprzeciwia się własnemu organizmowi. Przyczyn powstawania tocznia rumieniowatego jest wiele, począwszy od zaburzeń hormonalnych, przyjmowanie różnych leków, a także ekspozycja na światło słoneczne. Toczeń rumieniowaty nie powoduje jedynie zmian na skórze człowieka. Ta groźna choroba atakuje również stawy, mięśnie, błony śluzowe, nerki, a nawet serce.

jak pozbyć się problemu tocznia rumieniowatego

Szybka wizyta u lekarza

Jeśli zauważysz niepokojące objawy swoich poszczególnych układów i narządów, od razu udaj się do lekarza. Nie ma co zwlekać, bowiem szybko leczona choroba powoduje, że jest duża szansa na powrót do zdrowia. Jakie zatem objawy towarzyszą chorobie tocznia rumieniowatego? Do zaburzeń możemy zaliczyć na przykład bóle brzucha, wymioty, ból w klatce piersiowej, duszność, zaburzenia czucia, osłabienie i ogólne rozbicie powodujące brak sensu życia. Objawów jest jeszcze co najmniej kilkanaście, ale nie można zwariować i każdy objaw przypisywać właśnie do choroby tocznia rumieniowatego. Ale żadna konsultacja z lekarzem jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziła, a zwykle uspokajała pacjenta, który niepotrzebnie czasem żyje w stresie i codziennej niepewności.

Tocznia rumieniowatego nie wolno lekceważyć. Tylko szybkie leczenie spowoduje, że znów będziemy mogli cieszyć się pełnią życia i móc robić to, o czym marzymy i do czego w swoim życiu dążymy. Nie ma co czekać na ostatnią chwilę. Zwykle bywa tak, że zwlekanie z pójściem do lekarza źle wpływa na nasze życie szczególnie pod względem psychicznym. A to wszystko sprawia, że nasz organizm jest coraz bardziej osłabiony i podatny na wszelkiego typu choroby, w tym chorobę tocznia rumieniowatego. A więc – nie zwlekaj, udaj się do lekarza!

Bezpieczna dieta owsiana

0
dieta owsiana

Dieta owsiana to dieta jednodniowa, która polega na spożywaniu przez całą dobę płatków owsianych na mleku. Pozwala na utratę jednego kilograma w ciągu dnia. Kurację można stosować raz w tygodniu. Płatki owsiane są skarbnicą witamin i minerałów, ponadto są dobre, polecane zwłaszcza na śniadanie. Nie zawierają w ogóle soli, za to obfitują w sód, potas, wapń, magnez, żelazo i mangan. Owies pomaga stabilizować poziom cukru we krwi.

Dieta owsiana – schemat

Jak szybko schudnąć? To niezwykle proste. Wystarczy wypróbować jednodniową dietę owsiankową lub jej dłuższą, tygodniową wersję. Dieta jednodniowa polecana jest zwłaszcza paniom, które pragną dobrze wyglądać w przylegającej do ciała sukience. Należy przygotować owsiankę z 6-7 łyżek płatków owsianych i 2 litrów chudego mleka. Następnie podzielić ją na 5-6 porcji. Pierwszy posiłek należy zjeść około godziny 8.00, a kolejne w 2-3-godzinnych odstępach. Do zwyczajnej owsianki można dodać 2-3 łyżki otrąb owsianych. W ciągu dnia nie należy pić słodzonej kawy czy herbaty, ale można za to pić mleko. Nie wolno natomiast przyjmować napojów z dużą ilością cukru, np. coli, za to trzeba przyjmować dużo wody. Inna wersja diety owsiankowej zaleca jedzenie tylko i wyłącznie owsianki przez cały tydzień. Dzienna wartość kaloryczna pokarmów nie powinna wówczas przekraczać 1200 kcal. W tym czasie nie powinno się jeść płatków owsianych instant czy muesli. Po upływie tygodnia, przez kolejny miesiąc (30 dni), wracamy do naszego normalnego sposobu odżywiania się, przy czym spożywamy owsiankę 3 razy dziennie. Przed posiłkami jemy pół szklanki owsianki. Ponieważ dieta owsiana pozwala wprowadzać do codziennego jadłospisu warzywa i owoce, oceniana jest jako zdrowe odchudzanie. Stosując dietę owsianą, możemy zatem jeść: banany, pomarańcze, jabłka, jagody, winogrona, marchew, sałatę, paprykę, seler, szpinak, ryby oraz pierś z kurczaka.

dieta owsiankowa to zdrowa dieta jednodniowa

Dieta owsiana – zalety

Owsianka zawiera ogromne złoża błonnika, dzięki czemu nie dość, że daje nam uczucie sytości, to dodatkowo przyspiesza i reguluje przemianę materii. Dieta owsiankowa jest szczególnie polecana osobom z zaparciami, z uwagi na fakt, że poprawia perystaltykę jelit. Ponadto otręby przyczyniają się do usuwania złogów tłuszczowych w naczyniach krwionośnych, obniżają poziom cholesterolu we krwi. Atutem tej diety jest bez wątpienia fakt, iż jest bardzo tania. W przypadku diety owsiankowej dzienne spożycie kalorii jest niezwykle niskie. Wynosi góra 1200 kcal, podczas gdy osoby dorosłe powinny dostarczać organizmowi ponad 2000 kcal dziennie. Przez niską wartość kaloryczną przyjmowanych pokarmów dieta ta jest bardzo często krytykowana. Ponadto, w przypadku dłuższej wersji diety, nie wszyscy są w stanie wytrzymać pierwsze dni, co zmusza ich do rezygnacji z jej stosowania. Dieta owsiankowa to zdrowa dieta. Pomaga nie tylko schudnąć, ale także nie zaburza normalnego funkcjonowania organizmu. Aby wspomóc działanie układu trawiennego i krwionośnego, warto sięgać po płatki owsiane jak najczęściej. Zaleca się zatem, by np. do codziennego śniadania wprowadzić płatki lub stosować jednodniową dietę owsianą w wybrany przez siebie jeden dzień tygodnia.

ZOBACZ TEŻ