Czy zapisując się na kurs pierwszej pomocy trzeba mieć jakieś wstępne umiejętności

Wiele osób, mimo nieznajomości zasad udzielania pierwszej pomocy, obawia się zapisać na kurs. W dużej mierze wynika to z obawy, czy poradzą sobie na takim szkoleniu. Niektórzy zastanawiają się też, czy konieczne jest posiadanie jakiejś wiedzy umożliwiającej udział w takim kursie. Wyjaśniamy, na czym polega kurs pierwszej pomocy i kto może się zapisać.

Czy są jakieś wymagania wstępne?

Kursy pierwszej pomocy mają na celu upowszechnianie niezbędnych umiejętności, takich jak opatrzenie drobnych ran czy udzielenie niezbędnej pomocy jeszcze przed przybyciem zespołu ratowniczego. Dlatego są one ułożone tak, by były przystępne dla każdego, niezależnie od wieku i wykształcenia – jedynym warunkiem zapisania się na szkolenie z pierwszej pomocy są więc chęci. Niestety, mimo rosnącej świadomości tego, jak ważne jest udzielenie pomocy osobom poszkodowanym, wciąż większość Polaków nie potrafi podjąć odpowiednich kroków w takiej sytuacji. Obecnie ratownicy prowadzący szkolenia starają się nie tylko przekazywać wiedzę i umiejętności, ale tak zorganizować symulacje, by jak najwierniej oddawały rzeczywiste warunki udzielania pomocy – a więc wprowadzając elementy kontrolowanego stresu. Dzięki temu osoby po takich kursach mogą poradzić sobie o wiele lepiej w sytuacjach rzeczywistego zagrożenia.

Czego nauczy nas taki kurs pierwszej pomocy?

Odbycie szkolenia z pierwszej pomocy zapewni elementarne umiejętności, takie jak zatamowanie krwotoku czy resuscytacja krążeniowo-oddechowa (tzw. sztuczne oddychanie). W zależności od stopnia zaawansowania, możemy też dowiedzieć się na kursie pierwszej pomocy jeszcze więcej, ale jest to opcja dodatkowa, dla osób pragnących pogłębić swoją wiedzę na kursach organizowanych między innymi tu: https://www.transmedyk.pl/kurs-pierwszej-pomocy/. Najważniejsze, czego nauczymy się na kursie pierwszej pomocy, to w ogóle podjęcie próby udzielenia pomocy i właściwe reagowanie na niespodziewane sytuacje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here