Czym są leki weterynaryjne

Leki, które nazywamy weterynaryjnymi, przeznaczone są tylko i wyłącznie do stosowania u zwierząt. Substancje, które się w nich znajdują, mają za zadanie wyleczyć naszego zwierzaka lub zapobiec chorobie, zanim się ona ujawni. Leki te mogą zatem pełnić również funkcję profilaktyczną. W ich skład często wchodzą witaminy i minerały, które tak jak u ludzi, są niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. Leki stosujemy po konsultacji z weterynarzem. Gdy nasz podopieczny choruje, lekarz weterynarii zaproponuje i przepisze stosowne leczenie. W trakcie leczenia sprawdza także jego skuteczność. Suplementowanie naszego zwierzęcia z reguły nie wymaga specjalnego skierowania, jednak przed rozpoczęciem podawania takich suplementów, również warto zasięgnąć opinii lekarza, który chętnie nam doradzi i pomoże w doborze odpowiednich preparatów. Leki weterynaryjne przeznaczone są zarówno dla zwierząt domowych, jak i hodowlanych, na przykład dla bydła czy drobiu.

Jakie leki dla zwierząt najczęściej kupują ich właściciele?

Świadomi posiadacze zwierząt, którzy interesują się zdrowiem swoich zwierząt, najczęściej sięgają po leki profilaktyczne. Pomagają one utrzymać doskonałą formę czy wygląd. Równie często stosuje się leki wspierające powrót do zdrowia po chorobie lub operacji zwierzęcia. Inne leki pełnią funkcję kosmetyków pielęgnacyjnych. Często również odrobaczamy zwierzęta, o czym z pewnością wie każdy właściciel psa. Podsumowując, wyróżniamy:

  • leki suplementacyjne, bogate między innymi w minerały i witaminy – dbają o ogólne zdrowie zwierząt
  • leki przeciwzapalne i przeciwbólowe – stosowane na przykład po skaleczeniach, urazach czy przebytych zabiegach
  • leki odrobaczające, przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybiczne – stosowane profilaktycznie, jak i ze wskazaniem do leczenia
  • leki w formule kosmetyków o działaniu leczniczym – na przykład hipoalergiczne szampony, maści na oparzenia czy przyspieszające gojenie itp.

Gdzie możemy zakupić leki weterynaryjne?

Istnieją sklepy z lekami weterynaryjnymi, które posiadają bogatą ofertę lekarstw, jak i akcesoriów dla zwierząt. Takie sklepy funkcjonują stacjonarnie lub przez internet. Leki dla zwierząt w takim sklepie są wyselekcjonowane spośród wielu producentów, sprawdzone pod względem bezpieczeństwa i podzielone na kategorie. Przed zakupem warto skontaktować się z lekarzem weterynaryjnym lub zapytać obsługę sklepu o danych lek. Z pewnością znają się na rzeczy i chętnie pomogą nam w wyborze. Tak samo, jak w przypadku ludzi, nie powinno się dokonywać wyboru bez odpowiedniej wiedzy, dlatego też nie bójmy się pytać. Zarówno sprzedawcy w takich miejscach, jak i weterynarze, to miłośnicy zwierząt, którym zależy na ich zdrowiu równie mocno, jak nam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here