Jak leczy się przepuklinę

Leczenie przepukliny zależy przede wszystkim od jej rodzaju oraz stanu pacjenta. Wyróżniamy dwa rodzaje leczenia przepukliny – nieinwazyjne oraz operacyjne.
Nie wszystkie rodzaje wymagają leczenia w trybie natychmiastowym i możliwe jest leczenie zachowawcze. Należy jednak mieć świadomość tego, że podstawową metodą leczenia przepukliny jest operacja – klasyczna, laparoskopowa lub endoskopowa. Sprawdź, jak leczy się przepuklinę!

Leczenie nieinwazyjne

Leczenie nieinwazyjne, zwane często zachowawczym, stosuje się zazwyczaj w przypadku niewielkich przepuklin i zależy od stanu chorego. Polega głównie na leczeniu farmakologicznym lub stosowaniu fizykoterapii. W okresie ustępowania dolegliwości stosuje się np. jonoforezę, magnetoterapię, laser, ultradźwięki czy krioterapię. W niektórych przypadkach pomocny okazuje się masaż leczniczy.

Jak leczy się przepuklinę?

Obecnie najskuteczniejszym sposobem leczenia przepukliny jest operacja. Najlepsze warunki do jej przeprowadzenia są wówczas, gdy przepuklina nie jest uwięźnięta, a pacjent jest dobrze przygotowany do zabiegu (w trybie planowym). Chirurdzy leczą przepuklinę kilkoma metodami – klasycznie, laparoskopowo lub endoskopowo. To, jak a będzie operacja przepukliny brzusznej zależy głównie od wielkości zmiany, od tego, czy będzie ona wykonywana po raz pierwszy oraz od ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Operacji dokonuje się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.

Metoda klasyczna (otwarta)

Polega na wykonaniu nacięcia (ok. 7-10 cm) i odprowadzeniu obecnych w przepuklinie tkanek i narządów z powrotem na swoje miejsce, a następnie zszywa się osłabione miejsce, czasami dodatkowo zaopatrując specjalną siatką wzmacniającą z tworzywa sztucznego lub wykorzystując naturalne tkanki pacjenta.

Więcej informacji na stronie: https://zdrowo.pl/nauka/jak-przebiega-operacja-przepukliny.

Metoda laparoskopowa i endoskopowa

Operacja metodą laparoskopową polega na tym samym co otwarta, ale sposób dostania się do wnętrza organizmu jest – wykonuje się kilka małych nacięć (do 0,5 cm), za pomocą których wprowadza się specjalne narzędzia umożliwiające precyzyjne usunięcie przepukliny. Zabieg metodą endoskopową jest bardzo zbliżony do laparoskopii, jednak wykonywany w przypadku przepuklin kręgosłupa. Chirurg wykonuje niewielkie nacięcie na skórze (0,5 – 1 cm) i tworzy kanał prowadzący bezpośrednio do miejsca przepukliny, dzięki czemu otaczające tkanki są ostrożnie odsuwane bez przecinania. Metody te mają szerokie możliwości zastosowania, zwłaszcza u osób, które z racji wieku lub przebytych chorób nie mogą mieć operacji otwartych.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here