Co do pielęgnacji zębów?

Jama ustna jest częścią ciała, która wymaga specjalnej pielęgnacji z naszej strony. Często pojęcie pielęgnacja jamy ustnej, ogranicza się jedynie do szczotkowania zębów każdego dnia. Jednak czasami, okazuje się, że jest to niewystarczające. Powinniśmy stosować odpowiednią pielęgnację jamy ustnej, dla dobra zarówno naszych dziąseł, jak i zębów.

Jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja jamy ustnej?

Podstawą jest dokładne mycie zębów szczoteczką, z miękkim lub średniej miękkości włosiem. Ważne, żeby szczoteczka nie powodowała podrażnień dziąseł. U osób dorosłych wskazane jest mycie zębów ruchami okrężnymi, wymiatającymi (od dziąseł do brzegów siecznych lub powierzchni żujących zębów). Równie ważną, a często zapominaną czynnością jest czyszczenie języka, za pomocą specjalnych skrobaczek.

Zęby powinno myć się po każdym posiłku, ewentualnie jeżeli nie mamy takiej możliwości to przynajmniej dwa razy dziennie – po śniadaniu i przed pójściem spać. Jeżeli zaniedbany higienę jamy ustnej, z czasem dojdzie do stanów zapalnych zębów i przyzębia, co z kolei może prowadzić do chorób ogólnoustrojowych.

Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja zębów?

Jaką pastę wybrać do codziennej pielęgnacji?

Pasta do zębów powinna być dobrana do stopnia wrażliwości zarówno dziąseł, jak i zębów. Osoby ze zdrowym uzębieniem mogą stosować każdą dostępną pastę. Natomiast osoby, które na przykład mają paradontozę lub nadwrażliwość, muszą przemyśleć wybór pasty. W ich przypadku pasta jest kluczowym preparatem. Oprócz prawidłowej ochrony, takie pasty zapewniają również poprawę dziąseł i zębów.

Nitkowanie zębów

Nitkowaniu zębów, to bardzo często pomijany etap higieny jamy ustnej. Niesłusznie. Nitkowanie odgrywa wielką rolę, ponieważ nawet najdokładniejsze szczotkowanie zębów nie spowoduje, że przestrzenie międzyzębowe będą idealnie czyste. Dopiero nitka, jest w stanie wejść w szczeliny i usunąć z nich resztki pokarmu. Dodatkowo dzięki regularnemu nitkowaniu zębów, można zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego.

Przeczytaj też: SZAMPONY DO WŁOSÓW – JAK WYBRAĆ NAJLEPSZY?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here