Jak ugotować kalafiora?

Warzywa to niezwykle wartościowa grupa pokarmów, która dostarcza organizmowi całe mnóstwo potrzebnych witamin i minerałów. Powinniśmy zjadać ich kilka porcji dziennie i nie ograniczać się tylko do kilku wybranych, na przykład jedynie popularnych pomidorów i ogórków. W diecie powinny się pojawiać warzywa każdego koloru. Stosunkowo niedocenianym, a bardzo zdrowym warzywem jest kalafior. Jak ugotować kalafiora, żeby był on smaczny i się nie rozpadał?
Najważniejszy jest odpowiedni czas gotowania. Trzeba pilnować kalafiora, żeby nie doprowadzić do jego rozgotowania. Szacuje się, że idealny czas gotowania kalafiora, od czasu zagotowania się wody, to około 10-15 minut. Po tym czasie kalafior powinien być już miękki, ale zachowa jędrność i strukturę. Mówimy tutaj oczywiście o gotowaniu kalafiora, który jest podzielony na różyczki, nie o gotowaniu całej główki.
To jest pierwszy, najpopularniejszy sposób ugotowania tego warzywa. Jeżeli jednak zależy nam na zdrowym odżywianiu i dostarczaniu do organizmu korzystnych substancji odżywczych, powinniśmy gotować kalafiora na parze. Gotowanie w wodzie wypłukuje z niego witaminy i minerały, które potem wylewamy wraz z wodą do zlewu. Gotowanie na parze jest dużo korzystniejsze. Kalafior zachowa praktycznie pełnię swoich mikro i makroelementów, a także trudniej go nam będzie rozgotować, kiedy nie będzie miał on bezpośredniego kontaktu z wodą, a jedynie z parą. Ten sposób gotowania jest troszeczkę dłuższy. Przygotowanie kalafiora powinno zająć mniej więcej 15-20 minut.
Teraz już wiemy, jak ugotować kalafiora, warto jeszcze zwrócić uwagę na fakt, o którym wielu ludzi nie wie. Kalafiora możemy spożywać także na surowo, bez poddawania go żadnej obróbce termicznej. Koniecznie trzeba spróbować tego warzywa w tej formie! Nie dość, że nie zostanie on pozbawiony żadnych witamin i minerałów, to ma on w dodatku naprawdę ciekawe smak, zupełnie inny od tego, który znamy po ugotowaniu. Surowy kalafior świetnie sprawdzi się jako dodatek do przeróżnych sałatek.

www.bezpresji.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAntyki Poznań
Następny artykułSiłownia na odchudzanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here