Ludzki organizm w około 70% składa się z wody, którą ponadto stale zużywamy do przeprowadzenia rozmaitych procesów życiowych. Nawodnienie organizmu jest niezwykle istotne w naszym życiu, a tak często pomijane w naszym planie zdrowotnym. Pamiętajmy, że chcąc cieszyć się dobrym zdrowiem i piękną sylwetką, musimy nie tylko zadbać o prawidłowe odżywianie się, ale również o picie odpowiedniej ilości płynów dziennie. Dzięki temu możemy szybko odczuć wiele korzyści, które będą pozytywnie rzutować na nasz organizm i wygląd.

Z czym wiąże się prawidłowe nawodnienie organizmu?

Oto najważniejsze korzyści, które zyskujemy, pijąc odpowiednią ilość płynów każdego dnia:

  • Po pierwsze – zyskujemy lepszą kondycję i mamy o wiele więcej energii. Skoro nasz organizm w większości składa się z wody, nie ma się co dziwić, że jej brak powoduje złe samopoczucie czy problemy z koncentracją. Gdy nasz organizm jest prawidłowo nawodniony, możemy spodziewać się o wiele lepszej koncentracji, potrafimy z łatwością się skupić, myśleć logicznie, wpaść na świetne pomysły, a także wykonywać skomplikowane zadania.
  • Mało kto wie, że nawadniając organizm, możemy dbać o linię. O co w tym chodzi? Nasz mózg bardzo łatwo myli uczucie głodu z uczuciem pragnienia, zazwyczaj, czując, że w naszym brzuchu coś się dzieje, sięgamy po jedzenie i czujemy się zaspokojeni. W rzeczywistości wcale nie musiało chodzić o brak pożywienia, a takim działaniem powodujemy, że spożywamy o wiele więcej jedzenia, niż jest to nam potrzebne. Zamiast sięgać po kanapkę czy słone przekąski, sięgnijmy po szklankę wody, a zauważymy, że uczucie głodu minie. Dodatkowo przyspieszymy metabolizm, co korzystnie wpłynie na utratę kilogramów.
  • Czy często doskwierają nam bóle głowy? Jeśli tak, upewnijmy się, że odpowiednio nawadniamy nasz organizm. Okazuje się, że dostarczając zbyt mało płynów, możemy spowodować silne bóle głowy, które są objawem odwodnienia. Zapewnijmy więc sobie przynajmniej 2 litry płynów dziennie, a unikniemy silnych bólów głowy.
  • Pijąc dużo płynów, wzmacniamy nasz organizm i unikamy wielu przewlekłych problemów zdrowotnych. Doprowadzając swój organizm do odwodnienia, narażamy się na choroby serca, kamienie nerkowe, a nawet niektóre nowotwory. Pamiętajmy więc o tym każdego dnia i wypijajmy przynajmniej szklankę płynów na godzinę.
  • Pozytywne zmiany można także zauważyć w naszej skórze – jeśli nasz organizm jest dobrze nawodniony, skóra nabiera blasku i świeżego wyglądu, jest o wiele bardziej nawilżona i nie musimy stosować tylu kremów, by była zdrowa i jędrna.

Jak nawadniać organizm w pracy?

W pracy spędzamy niemal połowę naszego życia, bardzo ważne jest więc, aby odpowiednio rozplanować posiłki oraz napoje w ciągu tych 8 godzin. Dobrze jest wprowadzić zasadę 5 posiłków co 3 godziny – dzięki temu nie będziemy odczuwać głodu, a organizm nie będzie zmuszony do ciągłego trawienia.

Zapewnijmy też sobie stały dostęp do napojów – minimalna ilość to 250ml na godzinę. Dobrze jest również wyrobić sobie pewien zdrowy nałóg: co chwilę sięgać po szklankę z wodą i pić ją małymi łykami przez cały dzień, miejmy ją więc cały czas pod ręką.

Udowodniono, że napoje w temperaturze pokojowej są najchętniej przez nas przyswajane, zatem zapewnijmy sobie takie warunki – zbyt ciepłe lub zimne napoje pite są bardzo powoli, nie zaspakajając naszego pragnienia.

Warto wiedzieć, że nie musimy ograniczać się jedynie do picia wody, może być to herbata, która posiada wiele właściwości zdrowotnych, kawa, czy soki owocowe, które dostarczają nam mnóstwo witamin i minerałów – te napoje również zaliczamy do dziennej ilości wypitych płynów. Są one dobrą alternatywa dla tych, którzy nie mogą przemóc się do picia sporych ilości wody. Ponadto, mają walory smakowe, dzięki czemu chętniej je przyjmujemy.

Według zaleceń Europejskiego Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Żywności, dorosły człowiek powinien wypijać każdego dnia średnio 2 litry płynów każdego dnia, biorąc pod uwagę umiarkowaną temperaturę powietrza oraz przeciętną aktywność fizyczną. Ilości te zmieniają się wraz z warunkami, na przykład: gdy latem jest gorąco, zaleca się znacznie większe spożycie wody, tak samo, jak w przypadku wzmożonej aktywności fizycznej.

Czego warto unikać?

Jeśli musimy już sięgnąć po słodkie napoje, starajmy się, aby były to świeżo wyciskane soki lub te, które mają dosyć naturalny skład. Dlaczego? Większość soków w kartonach oraz alkoholi posiada wiele składników, które są zbędne dla naszego organizmu, a wręcz negatywnie na niego działają. Dodatkowo zawierają duże ilości cukru, co odbija się na naszym zdrowiu oraz wyglądzie.

Unikajmy też picia kilku kaw dziennie. Owszem, jedna nie będzie miała zbyt dużego wpływu na nasz organizm, lecz kilka to zupełnie inna sprawa. Kawa wraz z kofeiną w większych ilościach doprowadza do odwodnienia organizmu.

Dobrze jest także zrezygnować z napojów gazowanych – nie mają w sobie nic wartościowego. Dodatkowo są moczopędne, czyli o wiele częściej udajemy się do toalety, pozbywając się jeszcze większej ilości wody z organizmu – jest to więc błędne koło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here