Kiedy wywieszamy flagę Polski

Ważne dni dla państwa i jego społeczności powinny być odpowiednio celebrowane. W Polsce wymaga to przede wszystkim właściwego przygotowania, aby każdy Polak wraz ze swoim patriotyzmem i dumą, za pomocą symboli narodowych mógł podkreślić wartości, jakimi się kieruje. Powiewająca na wietrze biało-czerwona flaga jest jednym z najważniejszych symboli państwowych. Nie tylko pojawia się ona przed ważnymi instytucjami państwowymi, ale coraz śmielej wkracza na nasze podwórka. Stąd też warto dokładnie znać daty uroczystości i świat, w których możemy wywiesić flagę Polski.

Flaga Polski

Chociaż każdy z nas wie, jak wygląda flaga naszego kraju, warto zapoznać się z jej fachową definicją. Dokładny wygląd flagi jest ustanowiony przepisami prawnym. Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 roku o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, jasno wskazuje, że flagą jest umieszczony na maszcie prostokątny płat tkaniny, o barwach Rzeczypospolitej Polskiej w proporcji 5:8. Zgodnie z art. 6 ust. 2 przedmiotowej ustawy flaga Polski może również występować w wariancie, który zawiera godło Polski, umieszczone na samym środku białego pasa.

Czerń i biel to barwy naszego kraju. Na fladze pojawiają się ułożone w dwóch poziomach równoległych pasach tej samej szerokości. Kolor biały znajduje się na górze, a czerwony na dole.

Kiedy możemy wywieszać flagę Polski?

W naszym kraju jest wiele ważnych dni, które można podkreślić za pomocą flag. Państwowe barw coraz częściej pojawiają się w naszych domach. W niektóre państwowe święta możemy wieszać flagi Polski, Unii Europejskiej oraz flagi papieskie. To jaka konkretnie flaga zawiśnie na maszcie, zależy od rodzaju uroczystości i sposobu jej celebrowania.

Warto pamiętać, że każda z flag, którą zdecydujemy się zawiesić w naszych domach, powinna być wykonana z należytą starannością. Flagi państw producent z długoletnią tradycją, jest gwarancją jakości materiału i koloru.

Do najważniejszych świąt państwowych, których obchody możemy wzbogacić w barwy Rzeczypospolitej Polskiej, należą m.in.:

  • 1 marca – Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”,
  • 1 maja – Międzynarodowe Święto Pracy,
  • 3 maja — Święto Narodowe,
  • 1 sierpnia — Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego,
  • 15 sierpnia — Święto Wojska Polskiego,
  • 11 listopada — Święto Niepodległości.

Warto zaznaczyć, że zgodnie z przepisami obowiązującymi od 2004 roku, możemy wywieszać flagę całorocznie, według swoich upodobań. Należy jednak pamiętać, aby była ona czysta, wyprasowania i traktowana z należytym szacunkiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here