Kiedy zapisać się na wizytę u urologa?

Dolegliwości dotyczące układu moczowego lub płciowego często bywają ignorowane. Pacjenci czują się zakłopotani, nie wiedzą, jak powiedzieć o swoich problemach i do kogo się z nimi zgłosić. Tymczasem urologia to ważna gałąź medycyny – warto wiedzieć, kiedy zgłosić się do lekarza tej specjalizacji, żeby uzyskać pomoc.

Dolegliwości, z którym należy zgłosić się do urologa

Do kontaktu z urologiem powinny skłonić wszystkie objawy, które dotyczą układu moczowego w przypadku mężczyzn, kobiet i dzieci:

– ból lub pieczenie przy oddawaniu moczu,
– nietypowy wyglądu moczu: brązowy mocz, ropa lub krew w moczu, spieniony mocz, białkomocz,
– nietrzymanie moczu,
– bóle w okolicach nerek,
– uczucie ciągłego parcia na pęcherz,
– ból w okolicach podbrzusza,
– obrzęki nóg,
– zmiany w wyglądzie narządów.

lub rozrodczego w przypadku mężczyzn:

– podejrzenie problemów z płodnością,
– zmiana wyglądu lub bolesność prącia lub jąder,
– zaburzenia erekcji,
– infekcje narządów płciowych.

W czym specjalizuje się urologia?

Urologia to gałąź medycyny, której zadaniem jest leczenie dolegliwości dotyczących układu moczowego. Wbrew obiegowej opinii nie jest lekarzem „dla mężczyzn”, z zapaleniem dróg moczowych czy bólem narządów układu moczowego powinny zgłaszać się do niego wszystkie osoby: mężczyźni, kobiety i dzieci. W przypadku mężczyzn, urolog zajmuje się również układem rozrodczym – diagnozuje niepłodność, leczy stany zapalne narządów płciowych, konsultuje podejrzenie niepłodności.

Jak wygląda wizyta u urologa?

Żeby umówić się na konsultację u urologa, niezbędne jest skierowanie. Aby je otrzymać, należy najpierw zgłosić się do lekarza rodzinnego i poinformować go o występujących dolegliwościach. Można także umówić się na wizytę urologiczną w prywatnej klinice, bez skierowania.W czasie wizyty, urolog w pierwszej kolejności zapyta o powód wizyty. Przeprowadzi wywiad, dopytując o występujące dolegliwości i przebyte choroby. Przeprowadzi niezbędne badania i skieruje na te wymagające specjalistycznego sprzętu w razie potrzeby. Przygotowując się do konsultacji urologicznej, kiedy występują problemy z oddawaniem moczu, warto prowadzić specjalny dzienniczek i notować częstotliwość i ilość oddawanego moczu. To pomoże lekarzowi w ustaleniu szybkiej diagnozy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here