Kredyt na zakup mieszkania

Zakup własnego domu lub mieszkania jest marzeniem dla wielu ludzi, którzy dopiero rozpoczynają swoje życie zawodowe. Niestety, niewielu ludzi oszczędza, co sprawia, że bardzo trudno jest znaleźć środki na zakup własnego lokum. Dobrze jest pamiętać o tym, że ceny nieruchomości znacząco rosną z roku na rok. Dlatego zdecydowanie zaleca się, aby jak najszybciej podjąć decyzję o zakupie nowego mieszkania. W innej sytuacji może dojść do tego, że będziemy musieli zapłacić znacznie większą sumę pieniędzy niż jeszcze rok wcześniej. Pomocnym narzędziem w pozyskaniu środków na zakup nieruchomości wydaje się być kredyt hipoteczny.

Jest to zobowiązanie celowe, które udzielane jest przez bank. Klient otrzymuje środki, których nie może wydatkować w sposób dowolny. Pieniądze muszą zostać przeznaczone na sfinansowanie wybudowania mieszkania bądź jego zakupu. W innej sytuacji bank może uznać umowę za bezskuteczną i wypowiedzieć ją bez zachowania jakichkolwiek terminów umownych. Możliwe jest także nałożenie na klienta dodatkowych sankcji z tego tytułu. Dlatego kredyt na zakup mieszkania powinien być w każdej sytuacji dobrze przemyślany. Zdecydowanie należy jeszcze przed zaciągnięciem zobowiązania dokładnie zorientować się w rynku nieruchomości. Może okazać się, że zakup własnego lokum będzie mniej rentowny niż wybudowanie nowego. W każdej jednak sytuacji banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i oferują produkt, który sfinansuje każdy wydatek tego typu.

Aby zaciągnąć kredyt hipoteczny, dobrze jest prześledzić oferty konkurencyjnych instytucji bankowych. Może okazać się, że pomiędzy promocjami poszczególnych banków istnieją znaczne rozbieżności. W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej jest wybrać produkt, który odpowiada naszym indywidualnym potrzebom. Dobrze jest również skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy kredytowego. Jest to bezstronny fachowiec, który będzie w stanie nam wskazać najlepsze oferty na rynku. Za swoje usługi pobiera on niewielką ilość pieniędzy, co oznacza, że w każdej sytuacji warto skorzystać z oferowanej przez niego pomocy. Jeżeli jego wybór będzie adekwatny do naszych oczekiwań, nie pozostaje nam nic innego, jak skierować swoje kroki w stronę wybranego banku.

W trakcie rozmowy z pracownikiem banku należy dokładnie wyjaśnić mu, na jakie warunki kredytowania liczymy. Dzięki temu będzie on w stanie wskazać produkt, który jest najbardziej adekwatny do naszych indywidualnych potrzeb. Następnie dokładnie wyjaśni nam, na jaki okres spłaty zobowiązania możemy liczyć. Co do zasady zależy on od wielu czynników, między innymi od naszego wieku i zdolności kredytowej. Nie bez znaczenia pozostaje również to, jak spłacaliśmy wcześniej zaciągnięte zobowiązania. Sporą rysą na szkle może okazać się opóźnienie w płatności przedmiotów wziętych na raty. Dlatego każda osoba, która zamierza w przyszłości zaciągnąć kredyt bankowy, powinna dbać o to, żeby jej zdolność kredytowa nie pozostawiała nawet najmniejszego cienia wątpliwości.

W sytuacji, gdy uzyskamy dokładne informacje o ofercie, możemy wyliczyć wysokość comiesięcznych rat w specjalnym kalkulatorze kredytowym. Takie narzędzie dostępne jest w sieci, dlatego wystarcza dostęp do komputera, aby uzyskać pełną informację. Dobrze jest również skorzystać z porównywarki, która poinformuje nas, czy inny bank nie oferuje korzystniejszych warunków kredytowania. Jeżeli jesteśmy jednak klientami indywidualnymi danego banku i mamy tam konto, możemy z powodzeniem liczyć na dodatkowe profity i promocje, które sprawią, że kredyt gotówkowy zostanie znacznie niżej oprocentowany. Ponadto banki często decydują się na ustępstwa w zakresie prowizji oraz składki ubezpieczeniowej.

Przed podpisaniem umowy warto skonsultować się ze znanym prawnikiem. Dokładnie on określi, czy umowa nie zawiera żadnych postanowień, które mogłyby być dla nas niekorzystne. Skorzystanie z pomocy fachowca wydaje się być nieodzowne w sytuacji, gdy zamierzamy zaciągnąć kredyt z długim okresem spłaty. W trakcie konsultacji prawnik wyjaśni wszelkie postanowienia sporne oraz da propozycje zmiany poszczególnych punktów kontraktu. Jeżeli jednak umowa nie będzie budziła jego wątpliwości, możliwe będzie jej podpisanie.

Jak powszechnie wiadomo, zobowiązania finansowe o znacznych sumach wymagają należytego zabezpieczenia. Banki muszą być pewne, że zaciągnięty kredyt będzie sukcesywnie spłacany. Dlatego w sytuacji, gdy klient korzysta z kredytu hipotecznego, nie jest wystarczające ubezpieczenie zobowiązania na znaczną sumę. Jak sama nazwa wskazuje, konieczne jest ustanowienie hipoteki na zakupionym lub nowo wybudowanym mieszkaniu. Aby skutecznie tego dokonać, niezbędna jest wizyta u notariusza. Tylko ten podmiot jest upoważniony do pośrednictwa w transakcjach na rynku nieruchomości. Wynika to z faktu, że w ten sposób gwarantowane jest bezpieczeństwo obrotu. Gdy należycie sporządzona umowa zostanie nam przedstawiona, wystarczy ją podpisać i opłacić podatek od czynności cywilnoprawnej. Niekiedy banki same oferują pośrednictwo znajomego notariusza, które jest korzystne pod względem skutków finansowych.

Czasami banki obok ustanowionej hipoteki żądają dodatkowego zabezpieczenia. W sytuacji, gdy zaciągnięty kredyt przedstawia znaczną wartość, przenoszącą nawet wartość mieszkania, niezbędne wydaje się ustanowienie zastawu rejestrowego na cennym przedmiocie. Może to być na przykład samochód lub jacht. W sytuacji, gdy nie dysponujemy takim przedmiotem, możliwy jest wykup dodatkowej polisy zabezpieczającej kredyt. Jeżeli jednak bank odmawia takiego sposobu zabezpieczenia, może okazać się konieczne zaangażowanie w procedurę zawierania umowy poręczycieli. Są to osoby o wysokiej zdolności kredytowej, które decydują się na spłatę zobowiązania w przypadku, gdy my zawiedziemy. Czasami wszystkie wymienione sposoby zabezpieczenia są stosowane łącznie. Wtedy jednak klient może liczyć na dodatkowe ustępstwa ze strony banku, na przykład niższe oprocentowanie kredytu czy możliwość rozciągnięcia okresu jego spłaty na większą liczbę lat.

www.eduranking.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here