Nietrzymanie moczu u mężczyzn

Zdrowy styl życia i prawidłowe nawyki żywieniowe to podstawa dobrej kondycji i samopoczucia. Czy niewłaściwa dieta może przyczyniać się także do kłopotliwej dolegliwości, jaką jest nietrzymanie moczu u mężczyzn? Jak temu zapobiec i w jaki sposób poprawić komfort życia, gdy inkontynencja jest już faktem? Podpowiadamy!

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – czy to powód do wstydu?

Panowie borykający się z nietrzymaniem moczu często czują zażenowanie i wstydzą się powiedzieć o tym problemie lekarzowi. Nie jest to racjonalne zachowanie. Nietrzymanie moczu u mężczyzn to dolegliwość jak każda inna, może być też spowodowana przez poważne kłopoty zdrowotne, głównie ze strony układu moczowo-płciowego, więc nie wolno jej lekceważyć. Przy objawach nietrzymania, a nawet tylko kropelkowego popuszczania moczu należy zgłosić się do lekarza urologa, który przeprowadzi odpowiednie badania i w razie konieczności zaleci dodatkową diagnostykę oraz zaproponuje sposób leczenia. Im wcześniej zostanie ono podjęte, tym lepiej.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – czy może przyczyniać się do niego dieta?

Nietrzymanie moczu u mężczyzn może być spowodowane przez choroby i operację usunięcia prostaty, infekcje układu moczowego, choroby nerek lub mieć związek ze starzeniem się organizmu i osłabieniem siły mięśni Kegla, które pozwalają zaciskać cewkę moczową i kontrolować wyciek moczu. Czasami jednak nietrzymanie moczu u mężczyzn ma bardzo prozaiczną przyczynę, a są nią nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Niektóre potrawy i napoje mają działanie moczopędne, a przy przepełnionym pęcherzu niekontrolowany wyciek, czyli popuszczanie moczu, jest wielce prawdopodobny. Do tego rodzaju potraw należą ostro przyprawione dania, a wśród napojów o działaniu moczopędnym wymienić warto soki owocowe (pomarańczowy, pomidorowy) oraz alkohole, w tym piwo. Ogólna kondycja organizmu i siła mięśni Kegla może pozostawiać też wiele do życzenia przy siedzącym trybie życia. Dlatego zaleca się regularny wysiłek fizyczny oraz ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni dna miednicy. Ma to przełożenie także na sprawność seksualną mężczyzn.

Jak zachować higienę, gdy pojawia się nietrzymanie moczu u mężczyzn?

Nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć, ale zanim terapia da efekty, warto zastosować środki chroniące przed nieprzyjemnymi konsekwencjami niekontrolowanej mikcji. Dla mężczyzn odpowiednie są specjalne wkładki urologiczne TENA Men, a przy bardziej nasilonej dolegliwości majtki chłonne TENA w wersji dla panów. Mają one kształt dostosowany do męskiej budowy ciała, więc gwarantują skuteczne zabezpieczenie przed przeciekaniem. Co bardzo ważne, produkty higieniczne na nietrzymanie moczu TENA mają system chroniący przez długi czas przed powstawaniem przykrego zapachu. Są dyskretne i komfortowe, można nosić je w pracy, podczas spotkań towarzyskich czy podczas uprawiania sportów. To dobre rozwiązanie pozwalające zachować dotychczasową aktywność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here