Płytki łazienkowe

Płytki to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań stosowanych w łazienkach. Nic więc dziwnego, że każdy z nas stara się dobrze zaplanować, które z nich będzie wykorzystywał w swoim pomieszczeniu. Na szczególną uwagę bez wątpienia zasługują sobie w tym przypadku małe łazienki, które mają szczególne wymagania względem każdego, nawet drobnego elementu wyposażenia.

Dlaczego mała łazienka ma tyle szczególnych potrzeb?

Mała łazienka odznacza się szeregiem specyficznych potrzeb, które wynikają z jej wymiarów i związanych z nimi charakterystycznych cech. Przede wszystkim jest to pomieszczenie, które może z łatwością zostać zatłoczone: czy to przez nadmiar wzorów, kolorów, czy też z powodu zbyt dużej ilości linii i małych elementów. Co więcej, łatwo też wywołać w takim pomieszczeniu wrażenie bałaganu, zwłaszcza jeśli ma się w nim łączyć wiele elementów dekoracyjnych.

Jakie płytki do łazienki warto zatem wybrać? Małe czy duże?

Mogłoby się wydawać, że mała łazienka sprzyja małym płytkom (lub odwrotnie), jednak rzeczywistość pokazuje, że jest zupełnie inaczej. Paradoksalnie, to właśnie większe kafelki wyglądają lepiej. Dlaczego? Właśnie ze względu na to, że małe płytki do łazienki wiązałyby się z dwiema niepożądanymi cechami: po pierwsze z dużą ilością fug, czyli ze stłoczeniem linii; a po drugie z często powtarzającym się wzorem, jeśli by go posiadały. W ten sposób mogłyby optycznie jeszcze bardziej zmniejszyć pomieszczenie.

Z tego też powodu do małych łazienek dedykowane są przede wszystkim większe płytki. Warto sięgnąć po prostokątne kafelki, które dają ciekawe możliwości aranżacyjne i odwodzą nas zazwyczaj od wykonywania nadmiaru prostych lub krzyżujących się linii.

Kolory do małej łazienki

Warto przywiązywać również uwagę do kolorów, które wykorzystujemy w takim pomieszczeniu. Przede wszystkim należy zauważyć, że ciemne kolory pomniejszają wnętrza, co na pewno nie będzie czynnikiem sprzyjającym w tym przypadku. Lepiej więc sięgnąć po jaśniejsze barwy, które umożliwią optyczne powiększenie łazienki. Dzięki nim wyda się także bardziej promienna i przyjazna, a przebywanie w niej po prostu będzie przyjemniejsze.

A co z kolorowymi wzorami? Zazwyczaj lepiej kierować się minimalizmem i postawić na jednolite płytki do łazienki. Jeśli już jednak jakiś wzór jest konieczny, najlepszym wyborem będzie jak najbardziej delikatny i nierzucający się w oczy. Dobrze sprawdzą się na przykład neutralne motywy naturalnego kamienia, który posiada subtelne, nieregularne żyłkowanie. Dzięki temu ponownie można będzie uniknąć obciążającego zatłoczenia wzorów, linii czy kolorów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here