Rezonans magntyczny

Badanie MRI a właściwie rezonans magnetyczny jest jednym z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych. Czasami zalecane jest w wypadkach profilaktyki chorób, a bardzo często w ramach zdarzeń wypadkowych, którymi towarzyszą urazy głowy.

MRI z medycznego punktu widzenia

MRI Magnetic Resonance Imagig, czyli popularny rezonans magnetyczny należy do badań bezinwazyjnych i w pełni bezbolesnych a także bezpiecznych dla zdrowia pacjenta – nie wytwarza szkodliwego promieniowania. To fale radiowe, silne pole magnetyczne oraz komputer, który odbierany sygnał zamieni na obraz. Rezonans magnetyczny wykonuje się w specjalnym do tego celów pomieszczeniu. W zależności od rodzaju badanie trwa ok.30 minut choć w niektórych przypadkach może się ono znacznie wydłużyć, ale również także skrócić.

Czy można się przygotować do rezonansu magnetycznego?

Jak już wiesz rezonans magnetyczny jest metodą bezinwazyjną i bezpieczną dlatego też pacjenci nie muszą jakoś specjalnie się do niego przygotowywać. Jedyne o czym należy pamiętać to aby na ok. 6 godzin przed badaniem nie spożywać żadnych posiłków. Przed rezonansem magnetycznym należy zdjąć wszystkie metalowe ozdoby – kolczyki, łańcuszki, zegarki, broszki; koniecznie także opróżnij kieszenie znajdujące się w niej monety oraz klucze mogłyby negatywnie wpłynąć na pracę urządzenia. Należy zostawić również wszelkie urządzenia elektroniczne.

Panie powinny pamiętać o usunięciu makijażu.

MRI co to i do czego sluzy

Pamiętaj również o tym aby poinformować specjalistę jeśli na swoim ciele masz tatuaże, został Ci wszczepiony rozrusznik serca lub inne metalowe implanty oraz jeżeli korzystasz z wkładki domacicznej, popularnej spirali.

Czy badanie oddziałuje specjalnie na organizm?

Badanie MRI jest całkowicie bezpieczne dla naszego organizmu. Nic złego się nie wydarzy, jeśli jedynie zastosujesz się do wyżej wymienionych wskazówek. Dodatkowo jest to badanie bezinwazyjne – czyli w trakcie jego wykonywania nie będziesz odczuwał żadnego bólu! Nie wpływa także ani na samopoczucie, ani na stan skóry. Dotychczas przeprowadzone badania nie wykryły żadnego szkodliwego działania rezonansu magnetycznego na funkcjonowanie organizmu ludzkiego.

Przebieg rezonansu magnetycznego

Po wejściu do pomieszczenia i ściągnięciu wszystkich metalowych przedmiotów przychodzi pora na rozpoczęcie badania. W tym celu pacjent musi położyć się wygodnej pozycji na specjalnym, wysuwanym łóżku. Należy pamiętać, aby podczas badania pozostać całkowicie bez ruchu. W czasie badania nie czuje się praktycznie nic – żadnych niepokojących odgłosów czy innych bodźców. Często pacjentom, którzy cierpią na wzmożone napięcie mięśniowe przed wykonaniem rezonansu magnetycznego podaje się środki łagodzące objawy.

W czasie badania będziesz mógł słyszeć charakterystyczny sygnał dźwiękowy. Ważne, aby pozostać przytomnym w kontakcie z lekarzami i pielęgniarzami. W urządzeniu jest stosunkowo widno i na pewno nie zabraknie ci powietrza.

Wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego

Ze względu na szeroki zakres zastosowań jest to jedno z najlepszych możliwych badań jakie można wykonać w celu diagnozy. Od diagnozowania zmian w obrębie kości oraz tkanek miękkich po stany zapalne i choroby nowotworowe. W trakcie badania lekarz jest wstanie wykryć każdą nieprawidłowość w układzie nerwowym lub układzie krwionośnym. Rezonans magnetyczny jest szczególnie wskazany w wypadku urazów głowy lub niepokojących bóli głowy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here