kucharz

Kucharz jest to zawód wykonywany już od wieków. Już w średniowiecznych dworach, królowie posiadali swoich kucharzy. Ich praca polega na przygotowywaniu posiłków. Podczas wykonywania jej ważne jest, aby przestrzegać norm oraz zasad BHP, ponieważ każdego dnia kucharz ma bezpośredni kontakt z żywnością. Spełniając jednak wszystkie normy oraz przestrzegając przepisów powinniśmy być świadomi tego, że może czekać nas niespodziewane zagrożenie. Sprawdź, jak będą wyglądały takie zagrożenia oraz czym są one spowodowane. 

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/zagrozenia-w-pracy-kucharza/

Zagrożenia kucharza: poparzenia

Zarówno potrawy jak i napoje podawane są czasami z bardzo wysoką temperaturą. Weźmy np. herbatę. Do jej zaparzenia potrzebny jest wrzątek.  Nieodpowiednie zachowanie bądź niedbalstwo może grozić poparzeniem. Bardzo często kucharze zapominają o odzieży ochronnej, która odgrywa bardzo istotną rolę w momentach, takich jak ten opisany powyżej. 

Zagrożenia kucharza: pożar

Należy dbać o stan techniczny instalacji gazowych, elektrycznych i grzewczych, ponieważ zaniedbanie może skończyć się wybuchem czy pożarem.

Zagrożenia kucharza: skaleczenia

Praca z nożami i krajalnicami musi odbywać się z zachowaniem szczególnej ostrożności. Bywa, że kucharz przez pośpiech może zapomnieć o bezpieczeństwie, a to prosta droga do skaleczenia, czy nawet utraty palca.

Zagrożenia kucharza: przeciążenie układów ruchu i nerwowego

Praca w pozycji stojącej oraz ciągły stres, który jest spowodowany presją czasu, relacją z innymi pracownikami czy też wielogodzinnym napięciem prowadzi do powstawania żylaków lub zaburzeń psychicznych. 

Zagrożenia kucharza: specyficzny mikroklimat

Praca w lokalu o stale zmieniającej się temperaturze, a także wilgotności może prowadzić do omdlenia, które mogą prowadzić do uderzenie się przez upadek i uraz głowy. Możliwe jest również, żę praca przy podwyższonej temperaturze może prowadzić do długofalowo reumatyzmu.

Pracując jako kucharz

Jeśli szukasz pracy się jako kucharz, Twój przyszły szefy posiada obowiązek przedstawienia Ci wyżej wymienionych oraz innych zagrożeń wynikających z wykonywania pracy na danym stanowisku.  

Wymagany będzie wówczas Twój o podpis świadczący o zapoznaniu się z ryzykiem zagrożenia. Do tego będziesz zobowiązany przejść obowiązkowe szkolenie BHP oraz podlegasz okresowym badaniom lekarskim w gabinecie medycyny pracy.

Zobacz też: http://www.cowtoruniu.pl/drukarz-i-drukowanie-zaproszen/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here