Zawał serca u młodych osób - przyczyny i objawy

Jeszcze do niedawna zawał serca był kojarzony jedynie z osobami w podeszłym wieku. Niezwykle rzadko zdarzały się przypadki zawałów u ludzi poniżej pięćdziesiątego roku życia. Natomiast obecnie nikogo nie dziwią problemy z sercem u osób, które nie osiągnęły czterdziestu lat. Jaka jest przyczyna takiego natężenia choroby u trzydziestolatków? Otóż główny powód stanowi nieprawidłowy tryb życia.
Młodzi ludzie żyją w wielkim pędzie, są zestresowani oraz nie przeznaczają odpowiedniej ilości czasu na regenerację organizmu. Zbyt krótko śpią, a za dużo pracują. Ponadto nie znajdują czasu na zdrową aktywność fizyczną, większość dnia spędzając przy biurkach w pozycji siedzącej. Do tego dochodzi nieodpowiednia dieta, która niszczy naczynia krwionośne, co w rezultacie prowadzi do poważnych chorób. Możemy tutaj wymienić miażdżycę, chorobę niedokrwienną serca, chorobę wieńcową oraz nadciśnienie tętnicze. Nie możemy również zapominać o wszechobecnej otyłości, a także coraz częściej wykrywanej cukrzycy. Wszystkie te przypadłości w ogromnej mierze wpływają na zwiększenie ryzyka wystąpienia zawału serca. Kolejną, nagminnie ignorowaną przyczyną występowania martwicy mięśnia sercowego jest palenie papierosów.
Jeżeli chodzi o objawy zawału serca u młodych ludzi, to nie różnią się one od symptomów, które występują u starszych. Przede wszystkim pojawia się rozrywający, bardzo ostry ból w klatce piersiowej, który dodatkowo utrudnia oddychanie. Bolesność może objąć również kark, ręce oraz plecy. Kolejnym, charakterystycznym objawem zawału jest silna bladość skóry, co jest wynikiem nieprawidłowego przepływu krwi. Podczas ataku serca pojawiają się obfite poty, a nierzadko również silne wymioty. Niestety, ostatni objaw jest często mylony z zatruciem pokarmowym, co opóźnia rozpoczęcie prawidłowego leczenia. Jeżeli zauważymy u siebie lub przebywających w pobliżu osób, któryś z wymienionych wyżej objawów powinniśmy natychmiast wezwać pomoc medyczną. Do czasu przyjazdu karetki należy zminimalizować wysiłek fizyczny i spokojnie oddychać.

http://www.serce.info.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here