Emigracja

Zjawisko emigracji znane jest nam głównie z przekazów telewizyjnych. O emigrantach i ich problemach słyszymy często w wiadomościach, mówią o nich politycy. Wiele osób wie co to emigracja, ale mało kto rozumie jakie są źródła, przyczyny emigracji.
Najprostsza definicja emigracji oznacza opuszczenia rodzinnego kraju na stałe lub na bardzo długi czas. Przyczyny emigracji najbardziej ogólnie możemy podzielić na dwie grupy: przyczyny polityczno – społeczne i przyczyny ekonomiczne.
Pierwsza grupa przyczyn emigracji związana jest przede wszystkim z burzliwymi wydarzeniami politycznymi typu wojny, rewolucje, przewroty, zamachy stanu. Dla osób, które stały się celem ataków politycznych i których funkcjonowanie a nawet życie w danym miejscu jest zagrożone czy niemożliwe udziela się schronienia i tak zwanego azylu politycznego. Azyl polityczny to ochrona do której zobowiązuje się państwo przyjmujące emigranta i udzielające mu takiego azylu. Azylanci otrzymują podstawowe świadczenia: mieszkanie, pieniądze na zagospodarowanie, pracę, opiekę medyczną, dostęp do systemu oświaty. Do grupy prześladowanych zalicza się również tych, którzy cierpią z powodów religijnych. Osoby emigrujące z państw, gdzie władzę przejęli fundamentaliści religijni mają szansę na azyl w demokratycznych państwach uznających wolność wyznania.
Emigracja ekonomiczna czyli zarobkowa jest spowodowana złą sytuacją gospodarczą kraju, z którego emigranci pochodzą. Zazwyczaj są to ludzie poszukujący miejsca do pracy dla siebie, a czasami również miejsca do życia dla swoich bliskich. Emigracja ekonomiczna nie jest obejmowana azylem.

www.nagrodobiorcy.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo to akcja?
Następny artykułPaznokcie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here