automatyka

Automatyka przemysłowa wykorzystuje komputerowe systemy sterowania oraz ogólnie pojętą technologię informatyczną w celu zastąpienia pracy człowieka przez komputer. Zjawisko automatyzacji jest dziś widoczne w różnych dziedzinach życia, jednak w przypadku automatyki przemysłowej mowa oczywiście o szeroko rozumianym przemyśle. Celem automatyki jest jeszcze większa efektywność pracy, przy mniejszych stratach, zarówno czasowych, jak i finansowych.

Optymalizacja i mniejsza liczba błędów

Obecnie szeroko pojęta automatyka przemysłowa koncentruje się na osiąganiu jak najniższych kosztów operacyjnych oraz redukowaniu do absolutnego minimum błędów i marginesów produkcyjnych. Jeszcze kilka lat temu niektóre gałęzie przemysłu (na przykład motoryzacja) charakteryzowały się tolerancją produkcyjną części i podzespołów rzędu około 1% – dziś są to ułamki procenta. Jeszcze innym celem automatyki jest zwiększona elastyczność na zamówienia. Przezbrajanie agregatów lub innych podsystemów montażowni musi odbywać się jak najszybciej.

Automatyka przemysłowa to inwestycja w przyszłość. Jeśli chodzi o zwykłych, ludzkich pracowników, ich efektywność może być zmienna. Ponadto w grę wchodzą premie czy zwolnienia. Automatyczne systemy wymagają jedynie standardowej konserwacji, przez co w dłuższej perspektywie czasu okazują się jedynym wyjściem. Co równie ważne, do ich obsługi potrzebna jest jedynie niewielka załoga inżynierów.

Czynnik ludzki schodzi na drugi plan w przypadku fabryk opartych na automatyce. Przez całą dobę wskaźniki efektywności są identyczne, czego nie można powiedzieć o pracy zmianowej. Nie ma również dodatkowych kosztów związanych ze szkoleniami nowych pracowników. Co więcej, do minimum zredukowane jest ryzyko występowania wypadków podczas pracy.

Wiele branż jest dziś w pełni opartych jest na automatyce przemysłowej. Przykładowo, produkcja mikrochipów jest absolutnie niewykonalna w oparciu tylko o ludzi – nawet tych najlepiej wyszkolonych. Prawdopodobnie za kilkanaście lat to samo będzie można powiedzieć o motoryzacji. Jak widać, automatyka przemysłowa to przyszłość.

Specjaliści z zakresu automatyki przemysłowej

Systemy wykorzystywane do automatycznego kierowania pracą w przemyśle tworzą skomplikowane urządzenia. Zawierają wiele zaawansowanych technologicznie elementów. Dlatego, aby uniknąć ciągłych awarii, trzeba korzystać z dobrej jakości sprzętu, oferowanego tylko przez najlepsze sklepy. Niewątpliwie na miano eksperta zasługuje sklep z automatyką przemysłową Air-Com.pl. Wieloletnie doświadczenie i troska o najwyższą jakość produktów dopuszczanych do sprzedaży, to gwarancja sukcesu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here