Biegły rewident

Nie ma wątpliwości, że biegły rewident to zawód niezwykle prestiżowy i związany z zaufaniem publicznym. Osoby pretendujące na takie stanowisko to specjaliści, których ścieżka zawodowa jest już długa, a oni sami wykazują ogromne doświadczenie w zakresie księgowości. Warto jednak wiedzieć, że tytuł biegłego rewidenta zdobywa się poprzez uczestnictwo w konkretnych kursach, a ich zwieńczeniem jest egzamin.

Czym zajmuje się biegły rewident?

Warto wiedzieć, że biegli rewidenci to zawodowcy, którzy w sektorze rachunkowości są najlepiej opłacani. Ich wysokie wynagrodzenie nie jest jednak bezpodstawne, bo przecież ten specjalista posiada naprawdę ogromną wiedzę i może pochwalić się solidnym doświadczeniem.

W całej Polsce biegłych rewidentów jest tylko kilka tysięcy, co stanowi o tym, że ta profesja jest wprost elitarna. Wszystko dlatego, że dojście do takiego tytułu jest niezwykle trudne, nie każdy ma w ogóle szansę na zostanie fachowcem na najwyższym poziomie, jakim jest właśnie biegły rewident. Kurs nie zawsze ukończony zostaje z wynikiem pozytywnym.

Sam zawód biegłego rewidenta znacznie różni się od profesji księgowego, chociaż jest z nim ściśle powiązany. Biegły rewident weryfikuje sprawozdania finansowe, wykonuje rewizje finansowe, jest też doradcą w sprawach podatkowych i ocenia majątek wybranego podmiotu. W celu realizacji takich zadań nie wystarczą jedynie podstawowe kursy księgowości, chociaż dla początkujących są obowiązkowe.

Jak zaczyna swoją karierę biegły rewident? Kursy księgowości i rachunkowości są niezbędne, bo biegli rewidenci właśnie od tego zawodu rozpoczynają ścieżkę swojej zawodowej kariery. Co ważne, biegły rewident ściśle współpracuje przecież z księgowymi, podstawy tej wiedzy są więc niezbędne.

Jak zostać biegłym rewidentem?

Aby uzyskać tytuł biegłego rewidenta, kandydata czeka konieczność spełnienia licznych formalności. Chętne osoby muszą ukończyć studia, nie mogą być karane, muszą cieszyć się nieposzlakowaną opinią. Ważne jest też doświadczenie księgowe, a przyszły biegły rewident musi odbyć praktyki i aplikację. Ostatnim etapem jest zdanie egzaminu państwowego z wiedzy teoretycznej oraz zdanie egzaminu dyplomowego. Po uzyskaniu ocen pozytywnych następuje ślubowanie biegłego rewidenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here