Charakterystyka okien pasywnych

Domy pasywne są celem coraz większej ilości inwestorów ze względu na oszczędność, jaką dają podczas eksploatacji. Zbudowanie takiego domu jest niestety droższe niż wersja ekonomiczna, ale zwrot w użytkowaniu jest tak duży, ze warto chociaż zastanowić się nad taką opcją.

Jakie parametry muszą spełnić okna pasywne?

Zakup okien jest wydatkiem na przynajmniej kilkanaście lat, warto więc dokonać dobrego wyboru i na tej części domu na siłę nie oszczędzać. Najbardziej istotną cechą okien pasywnych jest przenikalność U, którą wyraża się W/m2K – oznacza to ilość ciepła przenikającego przez 1m2 płaskiej przegrody, bez względu na to czy jest to szyba czy ściana.

Parametr U dotyczy przenikalności ciepła przy różnicy temperatur na zewnątrz i wewnątrz na poziomie 1 stopień Celsjusza. Jeżeli dom ma być pasywny, to wymagania dotyczące okien są bardzo restrykcyjne.

Współczynniki okien pasywnych

Współczynniki te muszą wynosić:

– dla konstrukcji okiennej współczynnik przenikalności cieplnej to 0,8 lub mniej,
– szyba musi mieć ten sam współczynnik na poziomie 0,7 lub mniejszym,
– na styku kształtowników i szyb również 0,7,
– konstrukcja wbudowana w ościeże musi mieć współczynnik U niższy niż 0,85,
– przepuszczalność promieniowania słonecznego musi wynosić przynajmniej 50% lub wyżej.

Odzysk ciepła dzięki oknom pasywnym

Odpowiednie usytuowanie okien pasywnych zapewni dodatkowy odzysk ciepła. Umieszczenie dużego oszklenia na południowej ścianie domu dostarczy nie tylko dużo światła, ale również bardzo dużo ciepła. Większość czasu spędza się w domu po południu, a słońce, z którego można wtedy skorzystać jest niezwykle pożyteczne i przyjemne.

Przepuszczalność promieni słonecznych na poziomie 50-65% zapewni dobry poziom odzysku ciepła. W dni letnie, kiedy słońce wysyła zdecydowanie więcej promieni słonecznych ciepło może być wręcz nie do zniesienie – wtedy można ratować się roletami odbijającymi światło i dozować sobie ilość dostających się do wnętrza promieni.

W okresie jesienno zimowym natomiast warto w pełni korzystać z oferowanego przez naturę ciepła, które w postaci promieni słonecznych przedziera się do wnętrza domu podgrzewając jego atmosferę i ograniczając potrzebę ogrzewania. Dobrze dobrana wielkość okien świetnie uzupełni ogrzewanie stosowane w domu i sprawi, że będzie bardziej ekonomiczne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here