Czy korzystanie z chmur hybrydowych jest bezpieczne

Kilkanaście procent swojego budżetu średnio przeznaczają przedsiębiorstwa w Polsce na rozwój swojej infrastruktury IT. Rozwiązaniem optymalnym dla większości z nich, które umożliwia elastyczne zarządzanie organizacją, szybkość działania aplikacji i ich bezpieczeństwo, są chmury hybrydowe.

Chmury od lat są popularnym narzędziem wykorzystywanym przez podmioty komercyjne i prywatne, jako miejsce do przechowywania kopii zapasowych. Narzędzie to stale się rozwija, oferując szereg możliwości nie tylko do zarządzania danymi, ale całym nowoczesnym przedsiębiorstwem.

Czym są chmury hybrydowe?

Chmury hybrydowe to narzędzie, które umożliwia przenoszenie danych i aplikacji pomiędzy dwoma różnymi środowiskami, najczęściej prywatnym i publicznym. Sprawia to, że zarządzanie usługami w chmurze w kontekście biznesowym jest skuteczniejsze, a także bezpieczniejsze dla infrastruktury IT przedsiębiorstwa. Obecnie podmioty korzystają z więcej niż jednego środowiska, np. tylko prywatnego lub tylko publicznego. Cyfryzacja oraz rozwój technologii sprawił, że inaczej zaczęto podchodzić do kwestii przetwarzania danych. Wiele podmiotów stawia na elastyczność, bezpieczeństwo oraz szybkość, które zapewniają właśnie chmury hybrydowe. Rozumieją bowiem, że prowadzenie biznesu oraz przetwarzanie danych wymagają różnych modeli obliczeniowych od prywatnego, przez publiczny po lokalny.

Czy korzystanie z chmur jest bezpieczne?

Wykorzystanie każdej nowej technologii wiąże się nie tylko z samymi korzyściami, ale też obowiązkami. Są one związane zarówno ze sposobem przetwarzania danych, jak i kwestiami bezpieczeństwa oraz odporności na ataki hakerów. W ostatnim czasie wiele firm decyduje się na wzmacnianie swoich kompetencji w zakresie cyberbezpieczeństwa. Dziś już standardem są polityki zarządzania ryzykiem oraz działanie zgodnie z modelem zero trust.

Jak zadbać o bezpieczeństwo swojej infrastruktury?

Zespoły ds. cyberbezpieczeństwa stale monitorują środowiska, a na podstawie uzyskanych danych z audytów i obserwacji na bieżąco aktualizują listę ryzyk. Do ich obowiązków należy nie tylko przygotowanie organizacji na wystąpienie danego incydentu, ale przede wszystkim niedopuszczenie do zaistnienia takiej sytuacji. W tym celu właśnie tworzone są kopie zapasowe, korzysta się z narzędzi chmurowych, w tym najskuteczniejszego, jakim są chmury hybrydowe, a także prowadzi stały monitoring środowisk. Równie istotne jest zabezpieczenie możliwości wycieku danych dzięki implementacji systemu administrowania dostępem do systemów, zgodnie z zasadą, że najsłabszym ogniwem systemu jest czynnik ludzki. Najlepszy przykład stanowią tu systemy e-zdrowia czy bankowe, w których stosuje się wielokrotne potwierdzanie tożsamości, a lista podmiotów uprawnionych jest z góry określona.

Dla kogo są chmury hybrydowe?

Na koniec warto postawić sobie pytanie: Czy w mojej firmie potrzebne jest mi takie środowisko? Odpowiedź brzmi: Tak. Zalety środowisk hybrydowych doceniają nie tylko duże, nowoczesne przedsiębiorstwa, ale też mniejsze podmioty, np. działające lokalnie oraz instytucje publiczne. Doceniają właśnie kwestie bezpieczeństwa, elastyczność działania oraz możliwości rozwoju infrastruktury, jakie stwarza wykorzystanie chmur.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here