Dbanie o samochód- podstawowe zasady

Samochód osobowy jest w dzisiejszych czasach nieodzowną częścią każdej rodziny. Bardzo ciężko jest się bez niego obyć jako osobie prywatnej, a w momencie gdy posiadamy własną działalność gospodarczą samochód jest wręcz niezbędny. Dlatego warto o niego dbać, i co jakiś czas poświęcić więcej uwagi na przegląd podstawowych podzespołów, bądź elementów pojazdu.

Na co powinniśmy zwracać uwagę? Co możemy kontrolować sami, aby nie musieć płacić mechanikowi za zbyt częste naprawy?
Na wstępie warto sprawdzić stan naszego ogumienia. Wysokość bieżnika lub ilość powietrza w oponach jest z góry określona przez producentów. Ile powietrza w oponach powinniśmy mieć? To wszystko zależy od tego czy opony są przednie czy na tylną oś samochodu. Zbyt niska wartość ciśnienia w oponach może prowadzić do ich mechanicznego zużycia, przez co częściej będziemy zmuszeni do wymiany opon. W skrajnych przypadkach mała wartość ciśnienia w ogumieniu może spowodować utratę stateczności na drodze, co może skutkować wypadkiem. Bieżnik możemy kontrolować w bardzo łatwy sposób. Na każdej oponie znajduje się wskaźnik zużycia, tzw. TWI (tread wear indicator). Są to zgrubienia, które pomagają nam ustalić poziom bieżnika. W momencie zrównania się klocków bieżnika z TWI powinniśmy wymienić opony na nowe.
Innym parametrem, który należy kontrolować jest poziom oleju w silniku samochodowym. Olej jest niezbędny do prawidłowej pracy silnika, a zbyt mała ilość może powodować mechaniczne uszkodzenia lub zatarcie silnika. Na każdej miarce poziomu oleju znajduje się jego minimalna i maksymalna wartość. Optymalnie, oczywiście w zależności od tego jaki samochód posiadamy, poziom oleju powinien zawierać się mniej więcej w połowie tych wskaźników.
Podczas jazdy samochodem zwracajmy uwagę na wszelkie nietypowe brzmienia silnika bądź innych elementów współpracujących. Na pozór niewielkie uszkodzenia w przyszłości mogą powodować zdecydowanie większe szkody. Dbajmy również o wygląd i estetykę karoserii oraz tapicerki.
Od nas zależy, czy nasz samochód będzie sprawny przez długie lata, dlatego dbamy o niego jak najlepiej.

www.przedsiebiorczapani.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here