Gotowanie grzybów

Grzyby hodowlane lub leśne są często wykorzystywane w kuchni, nie tylko polskiej. Można z nich przygotowywać wyśmienite zupy, sosy albo używać grzybów jako jednego ze składników innych dań. Grzyby dobrze przechowują się po zakonserwowaniu. Popularną metodą konserwowania grzybów jest ich suszenie. Metodę suszenia stosuje się przy gatunkach mających pod kapeluszem rurki – grzyby z blaszkami nie są dobrym surowcem do suszenia. Po wysuszeniu grzyby należy przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach, a najlepiej w słojach z zakrętkami. Dobre wysuszenie i właściwe przechowywanie gwarantują przydatność do spożycia nawet przez kilka lat.
Inną metodą jest konserwowanie grzybów z użyciem octu. Aby w ten sposób grzyby przechować, najpierw należy je ugotować. Jak długo gotować grzyby aby nie stały się zbyt miękkie, albo nie były surowe i tym samym groźne dla zdrowia?
Najpierw grzyby trzeba oczyścić i jeszcze raz sprawdzić, czy nie zaatakowały ich robaki. Umyte grzyby zalewa się w garnku zimną wodą i soli. Na garnek o pojemności 3 litry wsypuje się dwie łyżki soli kuchennej. Gdy woda z grzybami się zagotuje, na jej powierzchni zbierze się piana, w której czasem widać nieusunięte wcześniej kawałki igliwia czy inne zabrudzenia. Pianę najlepiej zebrać i wyrzucić, zmniejszyć ogień pod garnkiem i gotować grzyby około 15-20 minut. Następnie należy odcedzić je na durszlaku, umieścić w słoiczkach dobrze umytych, a najlepiej wyparzonych w piekarniku i zalać zalewą octową. Zakręcone na gorąco słoiki zamkną się wystygając, ale warto mieć pewność i słoiki z grzybami włożyć do garnka z wodą, zagotować, trzymać na ogniu przez około kwadrans.
Czas gotowania grzybów świeżych w zupie czy sosie zależy od gatunku. Niektóre grzyby są twarde z natury i nawet wielogodzinne gotowanie ich nie zmieni. Najczęściej używane w kuchni pieczarki gotuje się krótko – 10-15 minut w zupełności wystarczy, bo w ich gotowaniu nie chodzi o uzyskanie efektu zmiękczenia grzyba, a o wydobycie smaku. Wszystkie potrawy oparte na grzybach świeżych powinny być przygotowywane właśnie tak – gotowanie czy smażenie trwa tylko tyle czasu, ile potrzebne jest na uwolnienie się z wnętrza grzyba pełnego aromatu i smaku.

www.zieloni2004.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here