Ile pies chodzi w ciąży

Psia ciąża znacząco różni się od ciąży kobiecej. Jest ona przede wszystkim znacznie krótsza. Po pierwsze, suka może zostać jedynie zapłodniona podczas cieczki, która występuje co sześć lub siedem miesięcy i trwa około 21 dni. Pod żadnym względem nie należy doprowadzać do zapłodnienia zbyt młodej suki, która przechodzi pierwszą ruję. Choć jest ona w pełni dojrzała fizycznie, nie jest przygotowana jeszcze psychicznie na okres ciąży i posiadania szczeniąt. Pies jest jeszcze niedojrzały emocjonalnie.
Każdy właściciel suki prędzej czy później zastanawia się ile pies chodzi w ciąży. Co ważne, ciąża u psa może przebiegać w sposób bezobjawowy. W wielu przypadkach, właściciel nawet nie zdaje sobie sprawy że jego pies jest w ciąży.
Pierwsze oznaki ciąży można zaobserwować dopiero po czterech tygodniach. Ciąża u psa, w zależności od rasy trwa od 59 do 65 dni. Przez ten okres suka powinna znajdować się pod stałą opieką lekarza weterynarii.
Po upływie pierwszego miesiąca ciąży należy zaszczepić sukę przeciwko chorobom szczeniąt i odrobaczyć. Także dieta powinna być dopasowana do stanu, w jakim znajduje się pies. Posiłki powinny być nieco obfitsze i częstsze.
Ostatnie tygodnie ciąży mogą jednak być dla suki bardzo nieprzyjemne. Następuje wtedy znaczny rozwój gruczołów sutkowych, co może powodować ich obrzęk i bolesność.
Bezpośrednio przed porodem należy zorganizować suce legowisko z dodatkowymi ręcznikami.
Sam poród przebiega w trzech etapach. W pierwszym etapie szyjka macicy ulega rozwarciu. Suka może zacząć szybciej oddychać i ziajać.
Drugi etap to czas wypierania szczeniąt. Okres ten może trwać nawet do dwunastu godzin, w zależności od ilości szczeniąt. W sytuacji gdy poród jest dłuższy, należy skonsultować się z weterynarzem.
Trzecia faza porodu polega na wydaleniu łożysk. Właściciel powinien zwrócić szczególną uwagę czy suka wydaliła tyle samo łożysk co szczeniąt. Niewydalone łożysko mogłoby doprowadzić do bardzo poważnej infekcji u psa i w tej sytuacji należy wezwać lekarza weterynarii.

www.geostrefa.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here