mucha

To właśnie w sezonie letnim pojawiają się uciążliwe muchy, z którymi walka okazuje się bardzo często trudna i nie zawsze w pełni skuteczna. Frustrujące, latające owady uniemożliwiają komfortowe funkcjonowanie i to nie tylko w przydomowym ogrodzie, ale i w pomieszczeniach mieszkalnych. Największy problem z tymi insektami pojawia się w kuchni. Jak skutecznie zwalczyć muchy? Podpowiedzi znajdziesz poniżej.

Działania profilaktyczne w walce z muchami

Zanim rozwiesisz na tarasie i w domu pułapki na muchy, jeszcze przed sezonem letnim lepiej zabezpiecz te przestrzenie. Doskonale wiemy, jak denerwujące może być bzyczenie tych owadów, nie mówiąc już o bakteriach, jakie mogą przenosić na żywność. W oknach świetnie sprawdzą się moskitiery, a wnętrza wietrz najlepiej wieczorem i przy zgaszonym świetle. Nigdy też nie rozstawiaj jedzenia bez przykrycia, muchy zwabiają przede wszystkim produkty słodkie, ale też owoce, warzywa i surowe mięso.

Szczególną uwagę należy zwrócić na zabezpieczenie produktów spożywczych, czyli całą przestrzeń kuchenną. Świetnie sprawdzają się wszelkie pojemniki z pokrywkami, patery i misy z nakładkami ze specjalnej siateczki. Kuchnia to miejsce, w którym powinno dbać się o higienę.

Jak walczyć z owadami latającymi?

Jeśli uwzględniamy walkę z muchami w kuchni, konieczne staje się zastosowanie nie tylko środków skutecznych, ale i bezpiecznych. Najlepiej korzystać z opcji naturalnych, które nie będą miały toksycznego wpływu na produkty spożywcze, jakie znajdują się w takiej przestrzeni.

Najpopularniejszą formą walki z muchami jest standardowy lep na muchy. Ten można nabyć w różnych rozmiarach i rozwieszać w miejscach, których muchy gromadzą się najliczniej. Uniwersalna pułapka na muchy tego rodzaju pozwala na złapanie nawet 4000 owadów, w tym much końskich, domowych, mszyc czy muszek owocówek.

W kuchni dobrze sprawdzą się również specjalne płyny wabiące. Ich trwałość to nawet 4 tygodnie, natomiast przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na skład. Płyny, które nadają się do użycia w kuchni, mają być mieszanką tylko naturalnych substancji, to zazwyczaj soki roślinne.

Zawsze można także zastosować domowe sposoby na muchy. Przyda się roztwór z octu i płynu do naczyń, jaki należy wlać do słoika, przykryć folią aluminiową, w której trzeba zrobić małe dziurki. Zwabione muchy wejdą do środka, ale już nie wydostaną się ze słoika. To dobry sposób na walkę z muszkami owocówkami. Do słoika czy rozciętej butelki można włożyć też świeżego, obranego banana i posypać go cukrem. Ta mikstura zwabi nie tylko muchy, ale i inne insekty, w tym osy. Dokładnie tak samo działa cukier z octem.

Muchy są nie tylko namolne, ale trzeba z nimi walczyć głównie dlatego, że mogą roznosić zarazki, bakterie, a nawet choroby zakaźne. To one roznoszą salmonellę, dur brzuszny, a nawet tyfus. Zabezpieczanie nie tylko produktów spożywczych, ale całej przestrzeni kuchennej jest priorytetem, aby można było w tym wnętrzu zachować pełną sterylność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here