legowisko dla psa

Legowisko dla naszego czworonożnego przyjaciela bez wątpienia jest tym elementem wyposażenia, po który sięgamy już pierwszego dnia – a nawet przygotowując się na przyjęcie do domu zwierzaka. Legowiska mają przeróżne kształty, dlatego nic dziwnego, że jedne z nich mogą wydawać się lepsze, a drugie gorsze. Przypatrzmy się zatem różnym ich rodzajom.

Jakie funkcje pełni legowisko?

Na sam początek warto powiedzieć sobie parę słów o tym, dlaczego legowisko dla psa jest tak ważne. Przede wszystkim pełni rolę bezpiecznego schronienia – jeśli czworonóg znajduje się na swoim miejscu, nie powinniśmy mu przeszkadzać, zabierać stamtąd czy w jakikolwiek sposób ingerować w jego sen i wypoczynek. Warto uprzedzić o tym w szczególności dzieci, które czasem nie wiedzą, kiedy należy zakończyć zabawę. Pies, który odchodzi na swoje legowisko, może być nią tymczasem zmęczony lub znudzony.

Jednak legowisko dla psa to nie tylko miejsce do snu i odpoczynku. To także bezpieczna ostoja, sygnał, że zwierzę chciałoby nawet pobyć samo. Może być jego miejscem ucieczki przed gośćmi czy dziećmi. A co równie ważne, na pewno będzie miejscem “przypisanym” do zwierzaka, świadczącym o tym, że jest on po prostu w swoim domu.

Zaokrąglone legowisko niczym “miska”

Jednym z typów legowisk, po jakie możemy sięgnąć, są te o zaokrąglonym lub eliptycznym kształcie, przypominające nieco miskę. To jeden z częstszych wyborów – prezentują się bardzo elegancko albo ciekawie, a podwyższenie biegnące wokół może posłużyć psu jako poduszka do złożenia głowy. Warto przy tym wybrać takie, które będzie po jednej stronie miało obniżenie swojej ścianki – dzięki temu pies nawet jeśli poczuje się gorzej lub zacznie mu doskwierać wiek, będzie mógł się tam układać.

Alternatywą dla nich są także prostokątne, podobne w swojej budowie legowiska. Mogą sprawdzić się nieco lepiej od zaokrąglonych w przypadku większych ras oraz zwierząt, które po prostu lubią się wyciągnąć.

Zupełnie płaska mata

Psie legowiska mogą być również zupełnie płaskie. Tego typu posłania mogą być dobrym rozwiązaniem dla psów ras dużych oraz długowłosych. Dzięki prostej budowie pozwoli odpocząć zwierzęciu, a właścicielowi ułatwi proces sprzątania. Takie posłania można bowiem z łatwością odkurzyć, a nawet uprać.

Przytulna budka lub domek

Ostatnim typem legowiska, o którym warto wspomnieć, jest budka lub domek. Zapewnia ona psu najwięcej możliwości i frajdy, więc może szybko stać się ulubionym miejscem czworonoga. Zapewnia miejsce do odpoczynku i spania, schronienie w celu wyciszenia, a także bezpieczną ostoję, w której można schować zabawki czy psie skarby. Co więcej, budka jest bardzo przytulna, miękka i ciepła, więc może sprawdzić się w przypadku zwierząt, które lubią takie miejsca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here