Jak wyjść z długów – 3 niezbędne kroki

Zadłużenie jest jedną z najbardziej stresogennych sytuacji w naszym życiu. Gdy mamy długi, myślimy o nich codziennie. Tym gorzej, gdy odsetki rosną w bardzo szybkim tempie, a my nie mamy nawet gotówki na spłatę kolejnych rat. Wtedy też zadajemy sobie pytanie; jak wyjść z długów ?

Odpowiedź na to pytanie jest niestety bardzo zindywidualizowana i zależy od wielu czynników. Każdy zadłużony ma nieco inną sytuację – jedni są samotni, drudzy posiadają duże rodziny. Jedni zadłużyli się w banku, inni zaciągnęli chwilówki, których nie mogą teraz spłacić, a jeszcze inni zadłużeni są u swoich znajomych, czy rodziny. Te wszystkie sytuacje łączy jedno – długi należy wcześniej, czy później spłacić, a by to zrobić trzeba mieć pieniądze.

Krok 1: Zwiększ swoje przychody

Sytuacja w której toniesz w długach, a przy tym nie masz stałego zatrudnienia, może się wydawać trudna, jednak jest tak tylko pozornie. Może bowiem okazać się ona kołem ratunkowym rzuconym w Twoją stronę. Po to koło musisz już jednak sięgnąć sam, a dokładniej – poszukać pracy. Tylko takie rozwiązanie zagwarantuje Ci posiadanie przychodów, które będą pierwszym krokiem na drodze do całkowitej likwidacji zadłużenia. Pracy na rynku dziś nie brakuje, a bezrobocie kształtuje się poniżej 6%, co jest najlepszym wynikiem od lat. Firmy szukają rąk do pracy, ponieważ większość wykwalifikowanych pracowników już wcześniej wyjechała na zachód. To szansa dla Ciebie. Sprawdzaj oferty pracy w internecie i zarejestruj się na portalach społecznościowych, gdzie ofert jest mnóstwo. Jeżeli uda Ci się znaleźć choćby dorywczą pracę, a najlepiej stały etat, będzie to pierwszym milowym krokiem ku temu jak wyjść z długów.

Jeśli masz stałą pracę warto rozważyć dodatkowe zatrudnienie aby dodatkowo zasilić swój domowy budżet. Pamiętaj, że każdy doatkowy grosz jest na wagę złota. Może warto zamienić swoją pasję w pracę i połaczyć przyjemne z pożytecznym.

Krok 2: Oszczędzaj to co masz

Nawet mając długi, musisz przecież z czegoś żyć. Od teraz, gdy będziesz kupował w sklepie produkty, sprawdzaj ich cenę i szukaj promocji. Czasami identyczny produkt od innego producenta potrafi kosztować nawet dwukrotnie mniej. Zapisuj swoje wydatki w zeszycie i na koniec miesiąca sprawdź, na co wydajesz najwięcej. Jeżeli nie jest to rzecz niezbędna – zrezygnuj z jej kupowania, lub przynajmniej poszukaj w innych sklepach tańszego zamiennika. Jeśli Twoje długi są na prawdę poważne – sprzedaj swój samochód, ponieważ generuje on duże koszty. Przesiądź się na komunikację miejską, a pieniądze ze sprzedaży samochodu przeznacz na spłatę bieżących należności. Dopóki nie wyjdziesz z długów całkowicie – zaciśnij pasa i ogranicz przyjemności, ale nie rezygnuj z nich całkowicie. Życie nie składa się przecież tylko z wyrzeczeń. Jeżeli uda Ci się połączyć dwa podane w tym artykule kroki – powinieneś wyjść z długów już niebawem. Pamiętaj, że życie nie kończy się na długach, na dobre a zacznie się, gdy z nich wyjdziesz.

Krok 3: Konsolidacja zobowiązań

Ekspert Kredytowy z firmy Habza Finanse – jeśli mimo wcielenia w życie pierwszych dwóch kroków twoje raty w dalszym ciągu przekraczają twoje możliwości warto rozważyć konsolidację. Oddłużanie kredytem konsolidacyjnym w banku to szansa na spłatę aktualnego zadłużenia. W jego miejsce do spłaty pozostanie nam jedna niższa rata kredytu konsolidacyjnego dostosowana do naszych aktualnych możliwości finansowych. Należy jednak pamiętać o tym, że w tym przypadku mamy do czynienia z trudnym kredytem i o pozytwną decyzję banku powinniśmy starać się z pomocą profesjonalnych doradców kredytowych zajmujących się pomocą osobom zadłużonym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here