Palety drewniane czy plastikowe?

Jeszcze do niedawna termin paleta definitywnie kojarzył się z platformą transportową zbitą z desek. Jednak coraz większą popularność zdobywają ostatnio palety plastikowe.

Palety już nieodłącznie związane są z branżą logistyczną i raczej żaden inny patent tego połączenia nie rozerwie. Przez lata wypracowany został standard wymiarów, konstrukcji oraz materiałów, z których wykonane są oryginalne platformy. Nazywa się je europaletami. Dzięki standaryzacji są bardzo popularne. Podobne do nich palety zwykłe, mają różne rozmiary, budowę; są też tańsze, choć mniej trwałe.

Palety drewniane

Przez bardzo długi czas w łańcuchu logistycznym występowały wyłącznie europalety drewniane o wymiarach 80 na 120 centymetrów. Pozostałe europodobne palety również były wykonywane tylko z drewna.

Zaletami europalet drewnianych są niewątpliwie niska cena oraz możliwość stosunkowo taniej naprawy. W przypadku palet niestandaryzowanych właśnie niewielki koszt platformy sprawia, że często przewoźnik nawet nie zarabia na obrocie nimi. Po stronie klienta pozostaje kwestia utylizacji takiej europodobnej palety. Ze względu na niestandardowe wymiary bardzo rzadko udaje się je wprowadzić ponownie na rynek.

Cena również i w tym przypadku oddaje trwałość wyrobu. Nawet oryginalne europalety drewniane mechanicznie są znacznie słabsze, niż palety plastikowe. Naturalne drewno, pomimo tego, że impregnowane, ma tendencję do łamania się, wykruszania na narożnikach czy pękania. Nie bez znaczenia jest również higroskopijność materiału, czyli naturalna zdolność drewna do nasiąkania wodą. Wilgoć powoduje że paleta rozmięka, zmniejsza wytrzymałość mechaniczną, aż wreszcie może doprowadzić do zapleśnienia palety.

Palety plastikowe

Są pozbawione wad palet drewnianych. Podobnie jak one występują w standardowych wymiarach oraz całej gamie wyrobów europodobnych. Europalety plastikowe mogą zatem być stosowane wspólnie z paletami drewnianymi i tak też często się dzieje.

Palety plastikowe wykonane są odpornego udarowo tworzywa i występują w wielu wersjach. Pod względem ładowności, niektóre modele przewyższają palety drewniane.

Europalety plastikowe są zupełnie odporne na działanie warunków atmosferycznych, szczególnie deszczu i wody. Dlatego często wykorzystywane są do transportu artykułów spożywczych, które nie mogą być narażone na ryzyko zawilgocenia od namokniętej palety drewnianej.

Wyższy koszt palety plastikowej zwraca się po uwzględnieniu wydłużonej żywotności w stosunku do tradycyjnej platformy. Nic więc dziwnego w tym, że europalety plastikowe tak szybko zdobywają popularność.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.schoellerallibert.com/pl/products/plastic-pallets/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here