Polak średnio przesypia od 7 do 8 godzin na dobę. Sen jest dla nas niezwykle istotny, zarówno dla zdrowia jak i relaksu by odpocząć po całym dniu. Większość z nas ma problemy ze snem, mogą być one różne, od bezsenności po zasypianie „na zawołanie, nawet w miejscach publicznych. Malo kto z nas jest zadowolony ze swojego snu i czujemy się niewyspani, jest tego wiele przyczyn – stres, praca, zdrowie.

Sporo ludzi po obudzeniu się dalej jest zmęczonych i sennych. W nocy natomiast wielu z nas budzi się w środku nocy.

Czego należy unikać przed snem? Zalecane jest by nie oglądać telewizji, a także nie jeść przed snem. Nasze miejsce do spania również pozostawia wiele do życzenia. Często zamiast normalnego łóżka mamy niewygodną kanapę.

Zalecane są krótkie drzemki w ciągu dnia, które są nieraz zbawienne dla naszego organizmu. Wiele znanych światu ludzi było zwolennikami drzemek w ciągu dnia, można tu wymienić choćby takie osoby jak Einstein, Edison, Da Vinci czy Napoleon. Pamiętajmy jednak by nasze drzemki nie były zbyt długie i nie trwały powyżej 20 minut, gdyż możemy wejść w twardy sen, a wtedy budząc się będziemy leniwi i często w gorszym stanie niż przed pójściem spać. Drzemki po godzinie 16 mogą spowodować problemy z zasypianiem w nocy, więc drzemkę warto sobie zrobić od godziny 13 do 16-tej.

Przed snem warto wywietrzyć naszą sypialnię oraz spędzić aktywnie koło 2 godzin na świeżym powietrzu. Starajmy się chodzić spać w miarę regularnie o stałych porach. Przed snem można puścić relaksująca muzykę czy poczytać książkę. Naszą kąpiel można urozmaicić np. aromatycznym olejkiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here