historia perfum

Aplikacja ulubionego zapachu jest czymś, bez czego większość osób nie wyobraża sobie dziś wyjścia do z domu. Stanowią one dodatek do garderoby, dopełniają nasz wizerunek, sprawiają, że się lepiej czujemy, że zyskujemy większą pewność siebie, a nawet, że jesteśmy inaczej odbierani w towarzystwie. Znaczna część społeczeństwa ma w swojej kolekcji kilka ulubionych perfum, każdy na inną okazję. Skąd się wzięły kultowe zapachy? Kto „wynalazł” perfumy?

Historia perfum

Wydawać by się mogło, że perfumy to stosunkowo młody produkt kosmetyczny. Otóż nic bardziej mylnego. Zmysł zapachu pełnił od zawsze bardzo ważną funkcję w naszym życiu od zawsze. Może ciężko w to uwierzyć, ale już w czasach prehistorycznych zauważono, że palona żywica i gałęzie wydzielają niezwykle przyjemny aromat. Nie wszyscy wiedzą, że wyraz perfumy ma właśnie z tym związek. Wyrażenie z języka francuskiego par fumée znaczy „przez dym”. W danych czasach, w Egipcie do balsamowania zwłok używano mieszanki olejów zapachowych. W Grecji z kolei różne aromaty były używane przed ważnymi uroczystościami, w tym również przed igrzyskami. Z innych ciekawostek historycznych, warto również wspomnieć o czasach Nerona – wypuszczane gołębice miały pióra nasączone właśnie substancjami zapachowymi.

Perfumy kiedyś i dziś

Z czasem pojawiło się zainteresowanie różnymi aromatami. Co ciekawe, dodawano je do kąpieli, nieraz wręcz zastępowano nimi kąpiele. Dlaczego? Pachnące substancje skutecznie maskowały wszystkie nieprzyjemne wonie. Metodę stosowano w XIV i XV wieku. XVIII i XIX wiek był przełomowy dla perfumiarstwa. Przypomina o tym choćby słynny film „Pachnidło”. W XIX wieku rozpoczął się etap wykorzystywania zapachów syntetycznych, co stanowiło rewolucję. Zawód perfumiarza stał się niezwykle prestiżowy. W XX wieku domy mody Guerlain, Coty, Chanel praktycznie oszalały na punkcie perfum i trend ten trwa po dziś dzień. Aromatyczne kompozycje stanowią dodatek do najbardziej ekskluzywnych propozycji znanych marek. Regularnie wypuszczane są nowe linie zapachowe. Każda znana i ceniona marka modowa posiada swoje perfumy. Część z nich stała się klasykami, po które chętnie sięgają kolejne pokolenia.

Perfumy stanowią dzisiaj nieodłączne dopełnienie naszego wizerunku. Sięgamy po nie niemalże automatycznie, podobnie jak wykonujemy inne czynności. Śledzimy najnowsze trendy, co rusz próbujemy nowych propozycji znakomitych marek. Jeśli chcesz zakupić swoje ulubione kompozycje zapachowe w korzystnych cenach, to zwróć uwagę na propozycje sklepu online Perfumesco.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here