Wentylatory dachowe - dlaczego potrzebna jest wentylacja

Wentylacja to zespół urządzeń służących do organizacji wymiany powietrza w celu zapewnienia korzystnego stanu powietrza w pomieszczeniach i na stanowiskach pracy. Najskuteczniejszym sposobem do wentylacji dużych pomieszczeń, hal czy magazynów są wentylatory dachowe.

Systemy wentylacyjne zapewniają utrzymanie dopuszczalnych parametrów powietrza w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu. System wentylacji musi tworzyć w pomieszczeniu środowisko, spełniające ustalone normy higieniczne i wymagania technologiczne. Odpowiednio zainstalowany system wentylacji dostarcza przefiltrowane powietrze zewnętrzne latem i ogrzane powietrze zewnętrzne zimą, a także usuwa zanieczyszczone powietrze z pomieszczeń.

Dlaczego potrzebna jest wentylacja?

Żyjemy dzięki otaczającemu nas tlenowi zawartemu w powietrzu i każdego dnia nasz organizm przefiltrowuje około 20 000 litrów powietrza. W jakim stopniu powietrze, którym oddychamy, jest odpowiednie i bezpieczne dla naszego zdrowia? Istnieje szereg kluczowych wskaźników, które decydują o jakości otaczającego nas powietrza.

  • Zawartość tlenu i dwutlenku węgla w powietrzu. Spadek ilości tlenu i wzrost dwutlenku węgla powodują duszność w pomieszczeniach.
  • Zawartość szkodliwych substancji i pyłów w powietrzu. Zwiększone stężenie pyłu, dymu tytoniowego i innych substancji w powietrzu negatywnie wpływa na organizm człowieka i może przyczynić się do rozwoju różnych chorób płuc i skóry.
  • Zapach. Nieprzyjemne zapachy powodują dyskomfort lub podrażniają układ nerwowy.
  • Wilgotność powietrza. Wysoka lub niska wilgotność powoduje dyskomfort, a u osób ze schorzeniami dróg oddechowych, skóry może zaostrzyć przebieg choroby. Wilgotność jest również istotna dla kondycji ścian i stolarki budynku.
  • Temperatura powietrza. W pokoju temperatura 21-23 ° C jest uważana za komfortową dla człowieka. Wzrost lub spadek tego wskaźnika, wpływa na obniżenie samopoczucia fizycznego i umysłowego.
  • Regulowany przepływ powietrza. Dzięki wentylacji unikamy zastojów powietrza lub szkodliwych przeciągów.

Wentylatory dachowe – prawidlowa organizacja wentylacji

W przypadku braku lub niedostatecznego przepływu powietrza zewnętrznego w pomieszczeniu spada zawartość tlenu, wzrasta wilgotność i zapylenie. Jeśli w budynku nie ma wyciągu lub jest on niewystarczająco wydajny, to zanieczyszczone powietrze, zapachy, wilgoć i szkodliwe substancje nie są usuwane z pomieszczeń.

Ważnym czynnikiem dla prawidłowej organizacji wentylacji jest to, że nawiew i wywiew nie mogą działać oddzielnie. Naturalnymi źródłami zorganizowanego przepływu powietrza, kompensującego powietrze usuwane z pomieszczenia mogą być kratki wentylacyjne montowane w drzwiach, nawiewniki ścienne lub okienne, nawiewniki otwarte lub okna. Przy dużych i intensywnie użytkowanych pomieszczeniach takich jak lokal gastronomiczny, wspomniane sposoby mogą być niewydajne. Dlatego wskazane jest zainstalowanie systemu wentylacji wymuszonej, czyli takiego, gdy powietrze dostaje się do pomieszczenia centralnie przez wentylatory dachowe.

Podsumowanie

Wentylatory dachowe to jeden z najskuteczniejszych i podstawowych sposobów na utrzymanie podstawowych, wskazanych powyżej, parametrów klimatycznych wewnątrz każdego pomieszczenia. Za pomocą wentylatorów dachowych usuwane jest zużyte, zadymione powietrze zawierające szkodliwe zanieczyszczenia i nieprzyjemne zapachy. Utrzymują określony zakres temperatury i wilgotności, pomagają zapobiegać pojawianiu się pleśni i rozwoju grzybów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here