Wrastający paznokieć

O wrastającym paznokciu mówimy wtedy, gdy dochodzi do nieprawidłowego wzrostu płytki paznokciowej. Paznokieć zamiast rosnąć wzdłuż wału paznokciowego zaczyna się w niego wbijać. Wrastanie w tkanki miękkie powoduje stan zapalny, czyli obrzęk zaczerwienie i ból. W zaawansowanym stadium pojawia się tak zwane „dzikie mięso”. Jest to tkanka ziarninowa, która powstaje w wyniku przewlekłego procesu drażnienia i gojenia rany. Jest ona silnie unaczyniona i unerwiona, łatwo krwawi.
Wrastanie paznokci najczęściej spowodowane jest nieprawidłowym obcinaniem paznokcia, ale może być również skutkiem urazu lub noszenia zbyt ciasnego obuwia. Do czynników sprzyjających należą również nagły wzrost masy ciała, nieleczona grzybica stóp, deformacje kostne takie jak hallux valgus. Wrastający paznokieć występuje częściej u osób aktywnych oraz dzieci.

Przy wrastającym paznokciu możemy zaobserwować różne stadia nasilenia, stąd wyróżnia się następujące etapy wrastania paznokcia:
Stopień I – występuje stan zapalny oraz opuchlizna, zaczerwienienie oraz ból przy ucisku.
Stopień II – występuje stan zapalny, któremu towarzyszy wysięk surowiczy, wystąpić może także infekcja wraz z wysiękiem ropowiczym, odczuwalna bardzo silna bolesność.
Stopień III – zaobserwować można obecność hipergranulacji, może dochodzić do krwawienia.

Co zrobić jak paznokieć zaczyna wrastać?

Dolegliwości bólowe i początkowy stan zapalny można łagodzić stosując okłady z sody oczyszczonej oraz aplikując tak zwane tamponady pomiędzy paznokieć a wał okołopaznokciowy. Jeżeli zlekceważymy problem i stan zapalny będzie przechodzony, wtedy już musimy udać się do specjalisty. Podolog po oględzinach i wywiadzie usunie drażniący fragment i skupi się na leczeniu rany. Po wygojeniu stanu zapalnego czasami potrzebne jest zastosowanie klamry ortonyksyjnej, która nakieruje paznokieć na prawidłowy tor wzrostu. Dzięki takiej klamrze unikniemy ponownego wrastania paznokcia. Klamry są najmniej inwazyjną metodą, dającą bardzo dobre efekty.

gabinetpodologiczny.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here