operacje kręgosłupa

Siedzący tryb życia to jedna z najczęściej wymienianych przyczyn powstawania wad postawy. Osoby, które wykonują pracę biurową, powinny niezwłocznie zadbać więc o własne zdrowie. Okazuje się, że problemy z plecami nie pojawiają się od razu, ale dysfunkcje mogą rozwijać się latami, by dawać negatywne objawy już w fazie zaawansowanej. Przedstawiamy sposoby na utrzymanie kręgosłupa w pełnej sprawności dla osób, które swoje zawodowe obowiązki wykonują, siedząc w biurze przed komputerem.

Profilaktyka jako priorytet

Rzeczywiście, tylko w skrajnych przypadkach konieczne są operacje kręgosłupa, natomiast pewne jest, że ból pleców pojawia się nader często i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Co więcej, zatrudnieni, którzy borykają się z bólem kręgosłupa, częściej chodzą na zwolnienia lekarskie oraz są mniej wydajni w pracy. Nie ma więc wątpliwości, że o nasze plecy musimy dbać, zanim jeszcze dopadną nas przykre dolegliwości bólowe.

W pierwszej kolejności warto zadbać o miejsce pracy. Krzesło musi być odpowiednio wyprofilowane, a biurko dobrej wysokości. Podczas realizacji zawodowych obowiązków nie zaleca się trzymania nogi na nodze, ponieważ wpływa to negatywnie na układ krążenia, czego efektem mogą być żylaki. Należy siedzieć w pozycji wyprostowanej, trzymając plecy na oparciu krzesła. Kobietom zaleca się, by nie chodziły do pracy w butach na wysokim obcasie oraz minimalizowały konieczność zakładania rajstop, które równie źle wpływają na krążenie.

Kiedy pojawi się ból

Należy działać natychmiast, bo bagatelizowanie problemu bardzo szybko może przyczynić się do trwałych zmian i niemożności normalnego funkcjonowania. W skrajnych przypadkach konieczna staje się wtedy operacja chirurgiczna, bo nie zawsze skuteczna jest nieinwazyjna rehabilitacja. Warszawa na szczęście posiada co najmniej kilka renomowanych klinik, w których można uzyskać szybką i sprawną pomoc w tym zakresie.

Ból kręgosłupa wynikający z wady postawy, jaka powstała w efekcie pracy siedzącej, może być umiarkowany albo silny, stały albo cykliczny, jednostajny bądź promieniujący – wiele zależy od powstałych zmian w danym odcinku kręgosłupa. Wspomnijmy jednak, że pracownicy biurowi najczęściej uskarżają się na ból pleców w odcinku krzyżowym lub szyjnym.

Konieczna jest konsultacja ze specjalistą, który zaleci właściwe działanie. Najczęściej jest to terapia połączona – farmakoterapia wraz z rehabilitacją, polegającą na serii masażów i zabiegów fizjoterapeutycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here