Jak wybrać odpowiednią spawarkę

Spawarka jest to urządzenie przeznaczone do automatycznego lub ręcznego łączenia ze sobą materiałów poprzez ich miejscowe stopienie i zespolenie. Bardzo często używa się jej do spawania metali, ale też do tworzyw sztucznych.

Spawarka laserowa

Spawarka laserowa jest to urządzenie, które wykorzystuje się do spawania z głębokim wtopieniem. Dzięki temu zyskamy  bardzo dużą wytrzymałość wąskich spoin oraz możliwość szybkiego łączenia detali cienkościennych czy elementów, które wymagają elastycznych spawów. Spawarka laserowa występuje w wersji mobilnej oraz stacjonarnej. Jest ona bardzo precyzyjna, co sprawia, że idealnie nadaje się dla złotników, jubilerów czy techników dentystycznych.

Spawarka inwertorowa, tig i migomat

Spawarka inwertorowa to innowacyjne urządzenie spawalnicze. Wykorzystuje ona technologię na bazie krzemu. Sprawia to, że urządzenie jest bardzo praktyczne, ekonomiczne i niezawodne. Kolejnym rodzajem jest tig – do jej użycia potrzebne jest źródło prądu, kabel, uchwyt spawalniczy i butla gazu osłonowego lub złącze do sieci gazowej oraz opcjonalnie układ chłodzenia cieczą. Warto zwrócić uwagę na to, że podajnik drutu nie jest potrzebny, gdyż drut jest podawany ręcznie. Spawarka migomat jest to urządzenie spawalnicze, które łączy ze sobą materiały za pomocą MIG i MAG. Ta metoda polega na spawaniu w osnowie gazu różnego rodzaju. To niezwykle popularne narzędzie, stosowane do celów amatorskich, ale też przez profesjonalistów.

Spawarka magnum i do plastiku

Spawarka do plastiku zdecydowanie różni się od klasycznych urządzeń. Można stwierdzić, że jest to urządzenie minimalnie podobne do opalarki oraz działa podobnie do lutownicy. Jest to ulepszona wersja lutownicy, co można zauważyć podczas jej używania. Ostatnią spawarką jest magnum, która jest idealna do spawania profesjonalnego, jak i amatorskiego. Z pewnością charakteryzują się ona dynamiczną pracą oraz precyzyjnością.

Pierwszy zakup – na co zwrócić uwagę?

  1. Cykl pracy. Ten aspekt określa, przez jak długi czas może działać urządzenie podczas jednego cyklu. Określa się to za pomocą procentów.
  2. Mobilność. Kupując urządzenie, należy określić czy będziemy ją przewozić, czy używać w jednym miejscu. Jeżeli będziemy używać urządzenia spawalniczego tylko w domu to warto postawić na lekki, mobilny i mały model.
  3. Średnica oraz rodzaj elektrody. Tutaj warto zwrócić uwagę na zależność: im grubsze materiały będą spawane, tym większą średnicę elektrody powinniśmy wybrać. Warto wiedzieć, że moc spawarki zależy od elektrody. Wyróżnia się następujące rodzaje elektrod: zasadowe, kwaśne i rutylowe.
  4. Zasilanie. Spawarki są dostępne w słabszej i mocniejszej mocy. Na przykład: 230 V, ale też 400 V.
  5. Podajnik drutu. To aspekt dotyczący tylko spawarki magnum – do prac domowych wystarczy podajnik wykonany z plastiku.

Większość sklepów spawalniczych w swojej ofercie wiele rodzajów i modeli spawarek. Różnią się one od siebie przeznaczeniem, charakterystyką, wielkością czy zasilaniem. Ważne, aby  przemyśleć zakup. Wtedy spawarka posłuży nam wiele lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here