Rodzaje badania żył za pomocą USG Dopplera

Flebologia to dział medycyny, który zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem schorzeń naczyń krwionośnych. Badanie żył jest zalecane między innymi w przypadku występowania pajączków, żylaków czy objawów i dolegliwości związanych z zapaleniem żył. Badania żył powinny być również wykonywane w przypadku występowania opuchlizny, obrzęków, siniaków, a nawet hemoroidów.

Badanie żył za pomocą USG Dopplera

Podczas Badania żył używany jest specjalistyczny aparat, którego głowica emituje fale ultrasonograficzne. Po odbiciu od tkanek pacjenta są one wychwytywane przez urządzenie, a ich obraz prezentowany jest na ekranie monitora. Tego rodzaju badanie żył stanowi bezpieczną, nieinwazyjną, czułą, szybką i bezpieczną metodę, która pozwala na wykrycie zmian w obrębie naczyń krwionośnych. Co ważne, ewentualne anomalie mogą być stwierdzane na bardzo wczesnym etapie. To z kolei przekłada się na wyższą skuteczność podejmowanego leczenia.

Leczenie chorób naczyń krwionośnych

W oparciu o wyniki badania żył uzyskiwanych za pomocą aparatu USG Doppler oraz przeprowadzony z pacjentem wywiad medyczny lekarz flebolog podejmuje decyzje dotyczące dalszego sposobu leczenia. Rodzaj działań zależy od indywidualnego stanu zdrowia pacjenta i może obejmować metody bardziej lub mniej inwazyjne. Wśród nich wymienić można choćby laseroterapię, ultradźwięki, echoterapię, masaż, drenaż limfatyczny, skleroterapię oraz miniflebektomię.

Rodzaje badań z wykorzystaniem USG Dopplera

USG naczyń krwionośnych to badanie, które pozwala ocenić kierunek i prędkość przepływu krwi w żyłach i tętnicach. Może ono dotyczyć wielu obszarów ciała. W związku z tym wymienić można choćby USG tętnic szyjnych. Tego typu badania żył stanowią skuteczne narzędzie w diagnostyce stanu naczyń domózgowych oraz ograniczania ryzyka wystąpienia udaru. To badanie pozwala również wykryć bezobjawowe zwężenia tętnic szyjnych. W przypadku USG tętnic zlokalizowanych w obrębie kończyn dolnych można zdiagnozować obecność blaszek miażdżycowych, skrzeplin, tętniaków oraz patologiczne pogrubienie wewnętrznej warstwy naczyń krwionośnych. Ocena morfologiczna oraz czynnościowa naczyń jest istotnym elementem branym pod uwagę podczas klasyfikacji pacjenta do operacyjnego usunięcia żylaków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here