noż myśliwski

W podstawowym ekwipunku każdego fana łowiectwa bardzo ważne miejsce zajmują profesjonalne noże. Doświadczeni myśliwi doskonale wiedzą, że warto mieć ich w kolekcji co najmniej kilka, dzięki czemu praca będzie znacznie łatwiejsza i przyjemniejsza. Z tego powodu swoją przygodę z łowiectwem warto zacząć właśnie od odrobiny teorii. Sprawdź, co powinien wiedzieć o nożach każdy początkujący myśliwy.

Przeznaczenie noży dla myśliwych

Wbrew pozorom tego typu sprzęt nie służy do zabijania lub nawet dobijania zwierzyny podczas polowania. Obecnie stosuje się znacznie bardziej humanitarne metody, które skracają cierpienie upolowanego zwierzęcia. Sprawdzony nóż dla myśliwego może przydać się przede wszystkim do patroszenia, skórowania i oporządzania zwierzyny. Dziki, sarny i inni mieszkańcy lasu znacząco różnią się właściwościami skóry, dlatego właśnie warto mieć więcej niż jeden model.

Ponadto wielu myśliwych lubi mieć pod ręką nóż survivalowy, który ułatwi pobyt w lesie i oczekiwanie na pojawienie się zwierzyny. Odpowiedni sprzęt może pomóc w samodzielnym wystruganiu pastorału, drobnych naprawach (np. suwaka w torbie lub kurtce) i innych pracach obozowych. Bardzo często w ekwipunku myśliwego pojawiają się noże do rzucania, które świetnie sprawdzą się podczas pojedynków na celność.

Rodzaje noży myśliwskich

W przypadku wyboru noża myśliwskiego należy przyjrzeć się jego konstrukcji, ponieważ dostępne na rynku modele można podzielić według kilku elementów. Jednym z kluczowych kryteriów podziału jest budowa ostrza. W tej kategorii znajdują się solidne noże o stałej głowni i praktyczne noże składane. Warto również zwrócić uwagę na rękojeść, która może być prosta lub mieć lekko wygięty, łukowaty kształt.

Podczas wizyty w sklepie online DoLasu.pl należy ponadto zwrócić uwagę na typ głowni, których wybór jest naprawdę spory. To od tej części w dużej mierze zależy przeznaczenie noża – jedne modele lepiej nadają się do patroszenia, inne do cięcia kości, a jeszcze inne do penetracji zwierzyny. Warto także zwrócić uwagę na długość głowni i wagę noża, ponieważ te cechy mogą być kluczowe dla wygody korzystania z zakupionego sprzętu.

Ostrzenie noży myśliwskich

Nawet najlepszy nóż myśliwski może okazać się bezużyteczny, jeśli nie zadba o naostrzenie go przed wyprawą na polowanie. Z tego powodu w ofercie sklepu DoLasu.pl nie brakuje również sprzętu przeznaczonego właśnie do nadawania nożom odpowiedniej ostrości. Warto mieć w swoim ekwipunku profesjonalny zestaw ostrzałek, dzięki któremu możliwe będzie przeprowadzenie wszystkich niezbędnych czynności.

Poszczególne elementy takiego zestawu mogą służyć np. do wstępnego szlifowania, ostrzenia roboczego czy też wstępnego polerowania. Bez problemu można znaleźć zarówno nieco większe ostrzałki do pracy w domu, jak i praktyczne modele kieszonkowe. Stawianie na sprawdzone produkty z tej kategorii jest bardzo ważne, ponieważ niskiej jakości sprzęt do ostrzenia może doprowadzić do uszkodzenia ostrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here