Wigilia
fot. pixabay.com

Święta Bożego Narodzenia to bardzo szczególny czas w roku. Wiążą się z nimi piękne tradycje, z którymi jesteśmy zżyci od najmłodszych lat. Niezależnie od tego, gdzie byśmy byli i co robili, te świąteczne dni, chcemy przeżyć wyjątkowo. Zdarza się tez tak, że z własnej lub nie woli, spędzamy święta poza granicami Polski. Okazuje się wtedy, że nasi sąsiedzi bliżsi i dalsi mimo pewnych wspólnych tradycji, obchodzą święta jednak inaczej. Dla wielu może to być prawdziwy szok kulturowy. Dziś opowiemy o zwyczajach kulinarnych trzech naszych najbliższych sąsiadów. Jak spędzają Wigilię Niemcy.

Zobacz też: http://www.beyouty.pl/lutefisk-i-bacalhau-potrawy-wigilijne-z-calej-europy/

Jarmark Bożonarodzeniowy

W Niemczech kilkuwiekową juz tradycja są jarmarki organizowane kilka tygodni przed świętami. Najbardziej znanym i najbardziej okazałym jest jarmark w Berlinie, który zaczyna funkcjonować jeszcze w listopadzie. Ta tradycja przenika juz powoli i do nas. Od kilku w tym mniejszych miejscowościach, choć może w skromniejszym wymiarze. Na tradycyjnym niemieckim jarmarku bożonarodzeniowym sprzedaje się ozdoby i dekoracje świąteczne. Zachwycają kolorowe światełka i bombki – prawdziwe dzieła sztuki. Większość z nich to ręczne rzemieślnictwo. Sercem jarmarku są stoiska z jedzeniem. Niemcy nie mogą sobie wyobrazić przedświątecznego czasu bez pieczonych pieczarek kiełbasek tzw. bratwurst, kapusty i oczywiście wielkich dekorowanych lukrem pierników w przeróżnych kształtach. A to wszystko popite aromatycznym grzanym winem. Nic dziwnego, że Niemcy wydłużają sobie okres świętowania. 

Niepostna Wigilia

To co może nas zszokować to dania, jakie Niemcy tradycyjnie serwują podczas Wigilii. Na świątecznym stole obok znanego nam karpia znajdziemy niepostne kiełbaski czy parówki. Nieodłącznym ich dodatkiem jest sałatka, wykonana na bazie ziemniaków i innych warzyw w sosie majonezowym. 

Ze słodkości zachwycają Dresden Stollen czyli strucle z marcepanem i rodzynkami. Nie może również zabraknąć tzw. Lebkuchen czyli charakterystycznych niemieckich pierników. Jest więc zupełnie inaczej, lecz nie mniej uroczyście. 

Przeczytaj też:http://www.alterstyl.pl/sprytne-sposoby-na-efektowny-makijaz/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here