Wpływ filtra powietrza na pracę silnika

Filtry samochodowe to części, bez których prawidłowa i komfortowa jazda autem nie byłaby możliwa. Wśród filtrów jednym z najważniejszych wydaje się być ten odpowiadający za oczyszczanie powietrza. Od niego zależy, bowiem efektywność pracy silnika, jak również żywotność jednostki napędowej. Każdy kierowca, który dba o silnik swojego samochodu, kontroluje stan filtra powietrza, aby nie dopuścić do uruchomienia silnika przy zapchanym wkładzie filtracyjnym.

Ogromna ilość zanieczyszczeń

Zadanie filtra powietrza jest oczywiste. Powierza mu się oczyszczanie powietrza, które jest zasysane przez silnik. Wszystko po to, aby powietrze w komorach silnika było czyste. Jest to ważne ze względu na efektywność spalania paliwa, jak i stan silnika. Rzecz w tym, iż zanieczyszczenia w silniku osadzają się na jego powierzchni, przyczyniając się do pojawienia się rdzy, zatarcia poszczególnych elementów oraz innych procesów degradacyjnych. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że ilość zanieczyszczeń w powietrzu, które jest zasysane, przybiera bardzo wysokie wartości.

Szacuje się, że pokonując około 1000 kilometrów, silnik zasysa powietrze, w którym znajduje się co najmniej 20 gram kurzu. Poza tym, pojawiają się tam również rozmaite pyły, piasek, żwir i wiele innych cząsteczek, które nie powinny nigdy trafić do silnika. Warto podkreślić, że mowa tutaj o sytuacji, w której samochód porusza się po zwykłych drogach asfaltowych. Jeżeli natomiast pokonuje on inne nawierzchnie, na przykład pokryte szutrem, ilość zanieczyszczeń drastycznie wzrasta. Oznacza to intensywniejszą eksploatację filtra powietrza, a tym samym szybszą konieczność jego wymiany. Kiedy nadejdzie czas na wymianę tego elementu, warto poszukać odpowiedniej części w sklepie Hurtczesci.pl. Każdy znajdzie tam bowiem filtr powietrza, który spełni jego oczekiwania.

Zwiększona wydajność filtra powietrza

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów, różnorodnych filtrów powietrza. Standardowe części tego typu to prostokątne konstrukcje z wkładem filtracyjnym. W przypadku spokojnej jazdy miejskiej są one jak najbardziej wystarczające. Jednak posiadacze pojazdów sportowych, którzy pragną do maksimum wykorzystywać możliwości silnika, decydują się zwykle na wybór filtrów stożkowych. Mowa tutaj o filtrach, które posiadają specjalny kształt, umożliwiający płynniejszy przepływ powietrza. Tradycyjne filtry stanowią dla powietrza pewien opór, przez co nieco mniej przedostaje się go do komór silnika. Modele stożkowe nie hamują pędu powietrza, ponadto posiadają nawilżane wkłady, które skuteczniej zatrzymują cząsteczki zanieczyszczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here